אזהרה: פרוסקו מזיק ליחסי בריטניה־איטליה

רופאי שיניים בבריטניה טוענים שהיין המבעבע גורם לריקבון השיניים ומכנים את התופעה "חיוך פרוסקו". איטליה בתגובה: במה הוא שונה ממשקאות מבעבעים אחרים?

אליזבטה פובולדו, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
אליזבטה פובולדו, ניו יורק טיימס

בריטניה יצאה בשבוע שעבר למלחמה באלכוהול. לא, אין המדובר בתרבות הפאבים או בוויסקי. על הכוונת של הבריטים, או לפחות כמה מכלי התקשורת בממלכה הוצב משקה שכלל לא יוצא בממלכה — הפרוסקו, היין המבעבע של צפון איטליה. לא חלף זמן רב והסערה בכוס היין הפכה למלחמת התנצחויות בין האי הבריטי לארץ המגף. 

הכל החל לאחר שרופאי שיניים בריטים טענו כי יין זה גורם לריקבון השיניים. פרוסקו "עלול להרוס את השיניים, מזהירים מומחים", התריעה כותרת של הדיילי פוסט בוויילס, ובכתבה הוסיפו וכתבו כי "המשקה הפופולארי גורם לבעיית שיניים איומה המכונה 'חיוך פרוסקו'". גם הגרדיאן השתתף בחגיגה, ובטור דעה שפורסם בו הוצגו שש סיבות לוותר על המשקה. לפי אחת מהן, מי שסובל מחמרמורת (הנגאובר) בעקבות שתייה המשקה "מרגיש שהוציאו לו את העיניים והכניסו במקומן סוכריות".

הבריטים הטילו פצצה, והאיטלקים הגיבו. שר החקלאות, מאוריציו מרטינה מיהר לצייץ בטוויטר "גרדיאן יקר, ספר את האמת: פרוסקו גם גורם לבריטים לחייך. תפסיק עם הפייק ניוז, בבקשה". ציוץ זה אמנם נמחק בהמשך אך המתקפה האיטקלית לא פסקה. "אלה שטויות, זה כאילו שאמרו שעוגת זאכר עושה כאב בטן", אמר לוקה זאיא, נשיא מחוז ונטו, האזור שהוא גדול יצרני הפרוסקו. הוא אף הדגיש כי המחוז מלא "בני מאה השותים פרוסקו ואין להם חור אחד בשיניים". 

מעבר להפתעה שאחזה בהם בשל הכותרות החד־משמעיות, האיטלקים הביעו תמיהה מדוע דווקא היין המבעבע שלהם הוא היחיד שצוין כבעייתי. "מדוע הבועות מוונטו ומפרואילי ונציה ג'וליה מזיקים יותר מהבועות הצרפתיות מאזור שמפן, או מאלה שהבריטים מייצרים באזור קנט?", שאל הקוריירה דה לה סרה.

ואולי ההסבר לכך, כמו גם לחילוקי דעות אחרים ביבשת, הוא בברקזיט. כבר בשנה שעברה הכניס שר החוץ הבריטי, בוריס ג'ונסון, את המשקה האיטלקי לקלחת כשאמר לשר הפיתוח הכלכלי האיטלקי, שיש להעניק לבריטניה גישה לשוק האירופי. "אתה לא רוצה להפסיד את ייצוא הפרוסקו", התריע. קרלו קלנדה, השר האיטלקי, השיב בריאיון לבלומברג טי־וי: "בסדר, אני אמכור פחות פרוסקו למדינה אחת, אתה תמכור פחות ל–27 מדינות". 

האזכור של הפרוסקו, מכל המשקאות, לא היה מקרי. בתוך שנים ספורות הפכה בריטניה ללקוחה הגדולה ביותר של המשקה ורק ב–2016 הוציאה כ–366 מיליון אירו על ייבואו. על פי השדולה החקלאית האיטלקית, היתה זו עלייה של 33% לעומת השנה הקודמת. 

גם אם האיטלקים יכולים לנחש מדוע דווקא המשקה שלהם, לשאלה מה קרה שדווקא עכשיו הבריטים נזכרו בו, אין להם תשובה. אינוצ'נטה נרדי, נשיא תאגיד קונליאנו ולדוביאדנה פרוסקו סופריורה אף ציין כי "שום מחקר מדעי לא צוטט" לתמוך בטענות הבריטיות. 

האם מדובר רק בעוד פרק בהליך הגירושים של הבריטים מאירופה? אם בוחנים את הפרסומים בתקשורת של הממלכה, זו אכן מצטטת אזהרות של שני רופאי שיניים. "הפרוסקו מביא קללה משולשת — פחמון, מתיקות ואלכוהול, שעלולים לסכן את השיניים, לעורר לרגישות ושחיקה של אמייל השן", אמר פרופסור דמיאן וולמסלי, היועץ המדעי של אגודת רופאי השיניים הבריטיים. בנוסף על החומציות, הוסיף, "כוס פרוסקו מכילה כפית סוכר". לכן בדומה לקולה, המשקה "עלול לסכן את בריאות הפה והשיניים".
המצוטט השני הוא ד"ר ברווין דרויאן מהמרכז לרפואת שיניים קוסמטית בלונדון. דרואין אמר בריאיון מאוחר יותר שכל משקה חומצי — קולה, מיץ תפוזים או יין, עלול לפגוע באמייל השן. לאחר פרוץ הסערה ביקש וולמסלי למסור גרסה נוספת. "הדיווחים על מלחמת רופאי השיניים הבריטים בפרוסקו היו מוגזמים", אמר והוסיף כי אותה אזהרה ניתנה בעבר גם באשר ל"משקאות קלים אמריקאים, שמפניה צרפתית ומשקאות מתוקים מקומיים". 

תגיות:

תגובות