יום השואה 2020: כל הטקסים והאירועים המקוונים

טקסים ממלכתיים, מפגשים מיוחדים ואירועים אלטרנטיביים - המדריך לאירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה, בגרסתם המקוונת

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כנס עמותת דורות ההמשך - ניצולי שואה מחזיקים דפים עליהם כתוב - WE REMEMBER
עכבר העיר

לקראת ערב יום השואה ויום הזכרון לשואה ולגבורה, שיחולו ב-20 וב-21 באפריל, יתקיימו טקסים, הרצאות ומפגשים שיועברו בשידור חי, או בהרשמה מראש, דרך הרשת. המדריך המלא לאירועי יום הזכרון לשואה ולגבורה ברחבי הארץ.

הסיפורים שמאחורי שירי יום השואה
אנה פרנק בגובה העיניים: מספרים לילדים על השואה
טלאי ורוד: סרטי השואה הלהט"ביים

הקרנת סרטוני אנימציה של סטודנטים מ-HIT בשיתוף יד ושם וזיכרון בסלון
אירוע זיכרון בסלון מקוון, בו יוצגו לראשונה סרטוני אנימציה של סטודנטים מעיצוב תקשורת חזותית העוסקים בשואה. הסרטונים שיוצגו: "ביאליסטוק // גבעתיים" של נועה איטן. לאחר מותו של סבה מיכאל, מצאו בין חפציו קופסת שוקולד בה היו תמונות ומכתבים ועליה כתב "כדאי לשמור בזמן שאנשים מחפשים את השורשים"; "ילדי טהרן "של ג'והנה אשרף, מתאר את סיפורם של אילנה ועמנואל לנדאו, אח ואחות צעירים, שהיו שניים מ"ילדי טהרן" שנדדו ברחבי העולם; "פרידה מאמא" של קובי חסון ואיתי הרשקוביץ, העוסק בעדותו של דב קולקה שהוחזק במחנה המשפחות באושוויץ-בירקנאו, ובפרידה שלו מאמו בזמן המלחמה.

באירוע ישתתפו בין היתר הרב ישראל מאיר לאו שישא תפילה, הצלמת והאמנית קארן גילרמן, שייצרה את אייקון יום השואה שהשתתף בתערוכות בינלאומיות; שלמה אברמוביץ, סופר ועיתונאי חוקר, שחשף פרשת התאבדות נוסח מצדה, שהתרחשה במהלך השואה; מתי גרינברג, אומן ויוצר, 'התינוק האחרון שנולד במקדוניה'; ושרון למברגר שסבתו וסבו נלחמו עם הפרטיזנים. 
מתי: יום ראשון, 19 באפריל, 20:00. שידור חי בדף הפייסבוק של HIT מכון טכנולוגי חולון.

מתוך סרטה של נועה איטן, "ביאליסטוק // גבעתיים"צילום: נועה איטן

זיכרון בסלון
יוזמה חברתית רחבה שהפכה בחלוף השנים למסורת א-פורמלית לציון יום השואה בדרך אינטימית יותר. זיכרון בסלון מאפשרת לציין את ערב יום השואה בבתים פרטיים בכל רחבי הארץ, במסגרת מתן עדויות חיות ומוקלטות, דיונים ושיח כן מעורר של המתארחים, ובהשתתפות ניצולי שואה המעוניינים לחלוק את סיפורם. השנה, לאור הנסיבות, הפרויקט ייערך בשתי מתכונות אלטרנטיביות - זיכרון בסלון במתכונתו המוכרת דרך אפליקציית זום, או הסלון המשפחתי, מערך אישי באמצעותו ניתן לקיים זכרון אישי בסלון של הורים וילדים. אם אתם מעוניינים להירשם בתור מארחים או מתארחים, כנסו לאתר והירשמו בהקדם.
מתי: החל מיום ראשון 19 באפריל, ועד יום רביעי 22 באפריל. 

עצרת הפתיחה של יד ושם לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה
העצרת הממלכתית, בסימן הצלה בידי יהודים בשואה - סולידריות בעולם מתפרק, צולמה מראש ללא קהל בשל הנחיות משרד הבריאות. בין מרכיבי הטקס קטעי שירה וקריאה, קטעי הנחיה ותפילת "אל מלא רחמים". בנוסף, ישולבו הקלטות של דבר נשיא מדינת ישראל, דבר ראש ממשלת ישראל ונאום נושאת דבר הניצולים. הדלקת המשואות תיערך השנה ללא נוכחות הניצולים, אך סרטוני מדליקי המשואות וסיפורם ישודרו כבכל שנה במהלך הטקס.
מתי: יום שני, 20 באפריל, 20:00. צפייה ישירה - באתר יד ושם.

המצעד למען החיים
האירוע המסורתי של עמותת אביב לניצולי השואה, מצעד תמיכה והזדהות עם ניצולי השואה, יתקיים השנה כעצרת וירטואלית ללא קהל, במתכונת מיוחדת במרכז ברודט לתרבות יהודית בתל אביב. בהשתתפות: מאמן נבחרת ישראל לשעבר, אברהם גרנט; הזמר והשחקן מוקי; בנו פרידל, אמן, ניצול שואה, שישא דברים מביתו; מייסדת עמותת אביב לניצולי השואה, עו"ד אביבה סילברמן. את הטקס ינחה השחקן אורי גוטליב.
מתי: יום שני, 20 באפריל, 16:00. שידור חי בעמוד הפייסבוק של העמותה.

זיכרון בסלון במשכן ראש עיריית תל אביבצילום: גיא יחיאלי

הטקס לציון ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה בקאמרי
עיריית תל אביב והתיאטרון הקאמרי יקיימו טקס משותף, ללא קהל, בערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה. הטקס ייפתח בדברי ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי ובמהלכו יקריאו טקסטים וישירו שירים שחקני התיאטרון הקאמרי: אלי גורנשטיין, רמי ברוך, שרה פון שוורצה, דן שפירא, איה גרניט-שבא, כנרת לימוני, מיכה סלקטר, טל וייס, נעמה שטרית, מרים זוהר.
מתי: יום שני, 20 באפריל, 20:30, שידור חי בעמודי הפייסבוק של התיאטרון הקאמרי ועיריית תל אביב.

ציון יום השואה בבית הפתוח בירושלים לגאווה ולסובלנות
מפגש דרך אפליקציית עם זום עם שורד השואה יעקב פיליפסון ערמון, במסגרתו יספר את סיפורו האישי, ובסופו ניתן יהיה לשאול שאלות. פיליפסון ערמון היה ילד צעיר כאשר הופרד ממשפחתו והוחבא אצל שכניו. תחילה באזור עיר מגוריו, לאחר מכן הועבר לאמסטרדם על ידי המחתרת ההולנדית ומשם לאזור חקלאי בצפון הולנד. אביו נרצח ואת אחיו ואמו הוא מצא בסוף המלחמה ועלה איתם לחיפה למושבת עולים "בת גלים". בחמש שנים האחרונות, מתנדב ומספר את סיפור חייו ביד ושם ובמסגרת זיכרון בסלון.
מתי: יום שני, 20 באפריל, 18:00. קישור יישלח לאחר ההרשמה בדף האירוע.

טקס התכנסות ליום השואה
מכון שלום הרטמן, קהילת ציון, עמותת דורות ההמשך וזיכרון בסלון יקיימו מפגש זיכרון אישי שבו, לצד קריאה ב"הגדה ליום השואה" שכוללת קטעי קריאה, תפילה ושירה, ייקחו המשתתפים חלק פעיל ויחלקו את זיכרונותיהם ומחשבותיהם.

הובלה: פרופ' מיכל גוברין, הָרַבָּה תמר אלעד-אפלבום, הרב ד"ר רני יגר, עדות: ד"ר מרגלית גנור, דובר: הרב ד"ר שרון שלום, ליווי מוזיקלי: יהלה לחמיש, נריה דניאל כנפו, עתליה לביא ויונתן ניב. ההתכנסות תשודר בזום ובעמודי הפייסבוק של כל אחד מהארגונים. יש להרשם מראש למי שמעוניין להשתתף, מספר המקומות מוגבל. בהתאם, יש להיכנס לזום החל משעה 20:30 כדי להבטיח את מקומכם בטקס.
מתי: יום שני, 20 באפריל, 21:00.

מציינות יחד את יום הזיכרון לשואה ולגבורה במרכז הגאה 
המרכז הגאה בתל אביב יציין את יום הזיכרון בטקס קהילתי מקוון לזכר קורבנות הקהילה הגאה וקורבנות השואה בכלל, נרדפי ונרדפות המשטר הנאצי. בהובלת האנסמבל הגאה בבימויה של רקפת בנימין ובהשתתפות יובל ברנע וירדן לנדאו, מנצח המקהלה הגאה "דה קווייר". השתתפות בזום - כאן.
מתי: יום שני, 20 באפריל, 19:30. 

טקס יום הזיכרון לשואה ולגבורה בבית פרנקפורט
מוסד התרבות הקהילתי יקיים טקס מקוון, במסגרתו יבוצעו קטעי שירה ועדות, בהשתתפות הזמרות ותושבות הדר יוסף דורית ראובני ובתה מור מנדל ותושבים נוספים. שידור חי בעמוד הפייסבוק של מרכז בית פרנקפורט.
מתי: יום שני, 20 באפריל, 19:00

הרצאות ועדות במסגרת בית הספר של הדור הבא
המיזם ההתנדבותי, הוקם במטרה לשמש גשר בין ישראלים בעולם בימי הקורונה, ומעלה סרטונים של גולשים המעוניינים להשתתף. לציון יום השואה, ישודרו עדותה המטלטלת של שורדת השואה מלכה לזנובסקי, על ינקותה וילדותה בשואה (יום שני, 20 באפריל, 19:00);  דנה בר אור עם סיפורו של פרופסור אלכסנדר תמיר, מחבר השיר "פונאר" (יום שני, 20 באפריל, 21:00); ומדריכת הטיולים לי טפרברג, שתעסוק בשואת יהודי איטליה (יום שלישי, 21 באפריל, 21:00)
פרטים נוספים ולינקים לצפייה יעלו בסמוך לאירועים בדף הפייסבוק של המיזם.

בעיניים של טוב משותף - יום השואה בחברה הישראלית
אירוע וירטואלי של מכון שחרית, מסדרת "בית מדרש פוליטי בימי קורונה", המתרכז בניסיון לחוות את יום השואה בעיניים אחרות ולהעניק לו משמעויות נוספות. מהי המשמעות של יום השואה עבור הקבוצות השונות שחיות בישראל, כיצד הן מתמודדות עמו ומתייחסות אליו, והאם כדי לחיות במשותף עם קבוצות אחרות מוטלת עליהן חובה להזדהות ולהכיר את היום על כל מורכבותו? בהשתתפות: לורה טלינובסקי - סמנכ"לית שחרית, ממקימות קבוצת דור 1.5; רחל עזריה - לשעבר חברת כנסת וסגנית ראש עיריית ירושלים, עוסקת בהתחדשות דמוקרטית; מלכי רוטנר - עמיתת מכון שחרית, פובליציסטית ועוסקת בקידום תעסוקת חרדים; נזיר מג'לי - סופר, עיתונאי, פעיל ציבורי ועמית בכיר במכון שחרית.
מתי: יום שני, 20 באפריל, 17:30. מספר המקומות מוגבל ונדרשת הרשמה מראש בדף האירוע. המפגש יצולם ויעלה גם לעמוד הפייסבוק של שחרית.

בשולי הנראטיב - פאנל ליום השואה
עמותת יד ביד תקיים פאנל דרך אפליקציית זום, שיתמקד בסיפורים אישיים והיסטוריים על אדישות אל מול אחריות אישית וסולידריות קולקטיבית. משתתפים: הסופר והמרצה יוסי סוכרי שידבר על ספרו ב"נגזי ברגן בלזן"; רותי מנדיל חלבי, מנהלת בית ספר לצילום ועוסקת בפילוסופיה, שתספר את סיפור משפחתו של אביה, שניצלה באלבניה על ידי רפיק וסלי; ד"ר יאיר אורון, היסטוריון המתמחה בלימודי השואה, ג'נוסייד וגזענות, ידבר על מעבר מאדישות לפעולה.
מתי: יום שני, 20 באפריל, 20:30-22:00, ניתן להכנס דרך דף האירוע.

עצרת הזכרון לשואה בקיבוץ יד מרדכי
לראשונה מאז 1951 העצרת תתקיים בצורה וירטואלית וללא קהל, בסימן "מנהיגות במבחן המציאות", ובציון 75 שנים לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ. בתכנית: יובאו דבריו של מרדכי אנילביץ', מפקד גטו ורשה שפיקד על המרד בנאצים ועוזריהם, ודבריו של המשורר אבא קובנר, שהיה חבר מחתרת, מנהיג פרטיזנים ולוחמים מגטו וילנה ומראשי חבורת "הנקם". שניהם השפיעו בזמן אמת על ההתנגדות הנחרצת בצורר הנאצי. בנוסף, שורדי שואה יספרו את סיפורם הפרטי ואת התקומה בארץ ישראל.
מתי: יום שני, 21 באפריל, 00:50 בערוץ 13. 

הדלקת נר זיכרון במרפסות
עמותת "שם ונר" קוראת לציבור הישראלי לצאת למרפסות ולהדליק נר אישי לזכר הנספים. באתר האינטרנט של העמותה ניתן להוריד ללא עלות תווית עם שם של ניספה, להדביקה לנר ובכך לשמר את זכרו. 
מתי: יום שני, 20 באפריל, 19:00.

זוכרים מקרוב, מחבקים מרחוק
עוד יוזמה ביתית מיוחדת היא של עמותת עמך בשיתוף עם זיכרון בסלון, הקוראות לעמוד במרפסות בזמן הצפירה, ולהכין שלט עליו כתוב "זוכרים מקרוב, מחבקים מרחוק" כדי להעביר מסר לניצולי השואה.
מתי: יום שלישי, 21 באפריל, 10:00.

כוחה של הרוח - מפגש לציון יום השואה והגבורה
בהמשך, צוותי רחובות וראשון לציון של עמותת עמך יקיימו מפגש ייחודי, אליו מוזמנים משוררים וסופרים וכל מי שמעוניין להצטרף, ובמסגרתו ישתתפו שורדי שואה שיספרו את סיפורם. ערב משולב של עדות, שירה וספרות, והתמקדות בכוחה של הרוח האנושית. הצטרפות דרך דף האירוע.
מתי: יום שלישי, 21 באפריל, 11:00. 

משדר וירטואלי מיוחד של עמותת "דורות ההמשך"
העמותה תקיים אירוע בנושא ערבות הדדית יהודית בשואה, ובו הצדעה ליחידים ולקבוצות של יהודים, שפעלו להצלת אחיהם בתקופת השואה. בין היתר יצוינו סיפוריהם של הפרטיזנים האחים בילסקי שהצילו משפחות, יעקב קוזלצ'יק שהציל יהודים מבלוק 11 באוושויץ, משה אלפן, חבר במחתרת ההונגרית הציונית שהצילה אלפי יהודים, זרח ורהפטיג שפעל להעברת יהודים מאזורי הכיבוש הנאצי ליפן ולסין, שרה גוטפריינד שפעלה להצלת ילדים והסתרתם, גיזי פליישמן שפעלה להצלת יהודי סלובקיה ונרצחה באושוויץ. פרטים נוספים בדף הפייסבוק של העמותה.
מתי: שלישי, 21 באפריל, 11:00, 18:00.

העצרת המרכזית לנעילת השואה בקיבוץ לוחמי הגטאות
מאז 1949, אז נוסדה העצרת, ועד היום, קיומה מעולם לא הוטל בספק. השנה בשל המצב, האמפיתיאטרון בקיבוץ לוחמי הגטאות יישאר ריק ובמקומו תתקיים עצרת וירטואלית המונית, בסימן "שומרים על הגחלת בוערת". בברכת נשיא המדינה, מר ראובן ריבלין, ובהשתתפות ארקדי דוכין, רוני דלומי, מאיה אברהם, הודיל מזעל - אחות מהמרכז הרפואי לגליל בנהריה שטיפלה בעשרות חולי קורונה ואף נדבקה במחלה; חניכי תנועות הנוער, יונתן שטיין - מחנך, בן לוחמי הגטאות, נכדה של ניצולת השואה ואשת החינוך דורקה שטרנברג; ד"ר משה שנר, היסטוריון, בן לפרטיזנית ממייסדי קיבוץ לוחמי הגטאות. ניתן להכנס לדף הפייסבוק של בית לוחמי הגטאות ולשתף בזיכרון משפחתי, עדות, או בחוויה אישית מביקור בבית לוחמי הגטאות. סיפורים אלה יתפרסמו ויקבלו ביטוי לקראת העצרת ובמהלכה.
מתי: יום שלישי, 21 באפריל, 16:30 בדף הפייסבוק של בית לוחמי הגטאות, ובשידור חי בכאן 11.

הקרנת הסרט "רק לאלוהים מותר" במסגרת דוקומנטרי בשפירא
דוקומנטרי בשפירא הוא פרויקט שנמשך כשלוש שנים בקפה שפירא, במסגרתו מוקרנים לקהל מדי שבוע סרטי דוקו מקומיים, ומתקיים שיח יוצרים. לאחרונה החל הפרויקט לעבוד בצורה מקוונת, ולציון יום השואה, יקרין את סרטו של גד אייזן. עדותו של סבא צבי בדבר מעשה נקמה שעשה בפולין, מעורר בנכדו צפריר רצון לברר את האמת. בעזרת בלש פולני הוא יוצא למסע חיפוש לאורך מספר שנים במזרח פולין, בכדי לברר האם ובמי באמת נקם סבו, ומדוע אמר לפני מותו לביתו כי: "רק לאלוהים מותר לנקום". הצפייה חופשית, ובתרומה מומלצת לפי היכולת.
מתי: יום רביעי, 22 באפריל, 20:30 הקרנת הסרט, 21:30 שיחה עם יוצר הסרט גד אייזן. לקראת ההקרנה יפורסמו הלינקים לצפייה וזום בדף האירוע בפייסבוק.

"רק לאלוהים מותר" - טריילרקרדיט: yes דוקו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ