מזרחית מדוברת |

מדוע עירום ומיניות נחשבים לבושה בעיניים מזרחיות?

החשומה, בושה בערבית, היא חלק בלתי נפרד מחיי היומיום של המשפחה המזרחית בישראל. תערוכה חדשה בבית האמנים בתל אביב מנסה להבין מה מקומם של מיניות נשית ועירום במאה ה־21

אינס אליאס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אינס אליאס

יש סוגים שונים של בושה בתרבויות העולם, ובכל תרבות היא מקבלת את המשמעויות שלה בהתאם לערכים ולתפישות המקובלות בזמן ובמקום. החשומה, חישמה או עיב, הבושה בתרבויות ערביות, היא חלק בלתי נפרד מחיי היומיום של המשפחה המזרחית בישראל, כשם שהיא חלק בלתי נפרד מחיי היומיום במדינות ערביות. חוויית החיים של אמן היא חלק בלתי נפרד מהיצירה שלו, בין שהוא עוסק בעצמו ובין שלאו. "חשומה", תערוכה חדשה וקצרת מועד שאוצר שרון תובל, מביאה את הבושה הצפון אפריקאית אל בית האמנים במרכז תל אביב, ומייצרת מרחב מזרחי מרגש, שבו כל האמניות והאמנים ממוצא צפון אפריקאי התחברו באופן אישי לחשומה שלהם, על כל משמעויותיה המורכבות.
תובל מדגיש כי התערוכה אינה עוסקת ישירות במושג חשומה או בניסיון לפרק אותו, אלא בייצור הזהות המרוקאית־אלג'יראית מבעד למעטה החשומה. הרעיון לתערוכה התעורר אצלו בעקבות קשרים שיצר עם עמיתים וחברים מרוקאים ואלג'יראים. תובל עצמו הוא אלג'יראי שגדל בטולוז שבצרפת, והשפה איפשרה לו לנהל עם חבריו "שיחות מאוד עמוקות", כדבריו. "קודם כל ניסיתי להבין איך המרוקאים המוסלמים חוו את העזיבה של יהודי מרוקו", הוא מספר, "חיפשתי קטעי עיתונות בארכיונים ודיברתי עם אנשים שגרו בשכונות עם יהודים. התחושה שיצאתי איתה זה שהעזיבה של היהודים היתה בגידה בזהות המרוקאית שלהם, וזה יצר חשומה עבור המוסלמים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ