איסמעיל קאדרה הוא זוכה פרס בוקר הבינלאומי

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

הסופר האלבני איסמעיל קאדרה זכה בתחרות הבינלאומית הראשונה על הפרס הספרותי היוקרתי הבריטי בוקר. קאדרה, בן 69, נמלט ממולדתו ב-1990 וקיבל מקלט מדיני בצרפת, חודשים ספורים לפני שהשלטון הקומוניסטי באלבניה הסתיים. על פי ועדת השופטים של הפרס, המו"ל הצרפתי שלו, הוצאת פייאר, הצליח להבריח את עבודותיו מאלבניה.

קאדרה כותב שירה ופרוזה והוא התפרסם במולדתו ב-1963 עם צאתו לאור של ספרו הראשון "גנרל צבא המתים". הוא גם כתב את "The Concert"

"The Palace of Dreams"ו.

"איסמעיל קאדרה הוא סופר הממפה תרבות שלמה - את ההיסטוריה שלה, את התשוקה שלה, את הפולקלור שלה, את הפוליטיקה שלה, את האסונות שלה", אמר ג'ון קארי, יו"ר ועדת השופטים. "הוא סופר אוניוורסלי במסורת של סיפור סיפורים, ששורשיה נטועים אצל הומרוס".

קאדרה אמר, כי הוא מקווה שהפרס - שניתן לו על כלל יצירתו - יאפשר לעולם לראות את המדינה הבלקנית הקטנה ואת שכנותיה מזווית אחרת. "אני סופר מהשוליים הבלקניים, אותו אזור באירופה שזה זמן רב נודע לשמצה בעיקר בשל ידיעות חדשותיות על רוע אנושי... תקוותי היא שדעת הקהל באירופה ובעולם כולו תוכל להבין כי האזור הזה יכול להוליד ידיעות חדשותיות מסוג אחר ולהיות בית להישגים מסוג שונה, בתחומי האמנות, הספרות והציוויליזציה".

פרס בוקר הבינלאומי, שעליו הוכרז בראשונה בשנה שעברה, מיועד לסופרים מכל המדינות, שספריהם נכתבו באנגלית או תורגמו לאנגלית. הפרס, בסכום השווה ל-109 אלף דולר, יוענק בכל שנתיים על כלל יצירותיו של הסופר. זאת בניגוד לפרס בוקר לספרות יפה, המוענק בכל שנה על ספר אחד, ויכולים להתמודד עליו סופרים מבריטניה, אירלנד ותושבי המושבות הבריטיות לשעבר.

עם 18 הסופרים שהיו מועמדים לפרס שהוכרז בפברואר נמנו זוכי פרס נובל סול בלו, גינתר גראס, גבריאל גרסיה מארקס וקנזבורו או, וכן הסופרים פיליפ רות, ג'ון אפדייק, מרגרט אטווד, איאן מקיואן, מילן קונדרה ודוריס לסינג.

איפי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ