גידי אביבי
גידי אביבי

הקריירה הפתלתלה של מאור כהן כבר הובילה אותו לשיתופי פעולה שונים ומשונים מאז התגלה כנער הפלא של הרוק הישראלי, בימיו כמנהיג להקת "זקני צפת". כהן כבר הספיק לחבור אל רע מוכיח ב"צמד ראות" במסע משותף לעבר הקדחתנות של האיסט וילג', ולצאת עם עמיתו מ"הבליינים", אורן לוטנברג, למסע אל המועדונים של שנות ה-80. בימים אלה הוא מנהל מסע אחר במופע המורכב משירים אמריקאיים של שנות ה-40 וה-50.

אבל גם מי שלמד להעריך את יכולתו של כהן להתנהל כזיקית מוסיקלית בסביבות משתנות - במופע האחרון שלו הוא מתנהל כמועמד להצטרפות לחבורה של פרנק סינטרה, בימיו ב"זקני צפת" הוא הציג מועמדויות (מדומיינות) לחבורת "לול" של אריק איינשטיין (בתקליט הראשון) וללהקת "הקינקס" (בתקליט השני) - עשוי להיות מופתע מתקליטו החדש.

אחרי חמש שנות עבודה מגיע לחנויות "פרחי הרע", המציג את תגובתו של כהן להיכרות עם המשורר הצרפתי בן המאה ה-19 שארל בודלר. יחד עם שותפו הוותיק הגיטריסט פיטר רוט, כהן מציג לחנים לכמה משיריו המפורסמים של בודלר, כפי שהופיעו בעברית בתרגומו של דורי מנור שראה אור ב-1999.

הסכנות האורבות לפרויקטים מעין אלה מוכרות היטב: הרוק המתקדם של שנות ה-70 וה-80 כבר חשף את ממדי הקטסטרופה האפשרית כאשר השכינה צונחת על אמנים פופולריים; הרוק הישראלי כבר הראה את נחת זרועו בלא מעט גרסאות מיותרות לשירי משוררים. אך גם אם תקליטו של כהן אינו יצירת המופת שהוא חותר להיות, קשה שלא ליהנות מרגעים רבים בו.

"פרחי הרע" של כהן מתנהל לא פעם תחת כותרת המשנה "כשמאור פגש את שארל", וזה לא בהכרח לרעת החוויה הכללית. כהן אינו מתחרה כמובן בפרשנים ומבקרים קודמים של בודלר; הוא אינו מתיימר להיות ולטר בנימין. אך גם אם כהן אינו מגיב בפריצת דרך מוסיקלית לרגע מהפכני בשירה, הוא לפחות מעניק לבודלר חוויה ייחודית: הוא מאפשר לו ליהנות מגלגול בלתי צפוי כרוקר תל-אביבי.

בהתחשב בביוגרפיה המוכרת של בודלר - התנסויותיו עם אלכוהול, סמים, זונות ונושים - זה אולי לא מפתיע שהוא נוחת בפלנטה התל-אביבית ללא קשיים מיוחדים. כהן בוודאי זיהה בשירים משהו מחוויותיו שלו: המפגש עם בודלר איפשר לו להתחכך עם משורר שהורשע בעוון "פגיעה במוסר הציבורי והסתה לפריצות" (כפי שמאזכר המבוא בחוברת המלים המוארת והמרשימה המצורפת לתקליט) - ולהיעזר בו כדי להתעמת עם כמה עניינים פרטיים משלו.

כהן נמשך תמיד אל קו התפר שבין קלאסיקה למודרניות - הפן המהפכני שבו (לפחות בגרסה הממותנת של רוקר נוסח שנות ה-90) איפיין רבים מרגעיו בעבר, אך בו-בזמן הוא גם שמח להתרפק על רגעים גדולים מהעבר של המוסיקה הפופולרית. "פרחי הרע" מאפשר לו ליהנות משני העולמות: להגיב אל הרוח הפראית מהמאה ה-19, אך גם להיכנס לנעליהם של גיבורים מוסיקליים מהמאה ה-20.

כמבצע, כהן אינו סינטרה וגם לא אריק איינשטיין, אבל תחת חסותו של בודלר הוא משכיל לשיר בדייקנות שמאפיינת אותם, מבלי לאבד את ההומור והחן שתמיד איפיינו אותו. הרצון להציע יצירה שלמה ומוקפדת ניכר היטב בעיבודים (לחלקם אחראי לסלו רוט, סבו של פיטר רוט, שגם מנצח על תזמורת פילהרמונית מרומניה) ובמבנה הכללי של התקליט, ששואף להיות גחמני ומטולא פחות מתקליטי העבר של כהן.

דווקא מכיוון ש"פרחי הרע" נצמד למלים של בודלר, קל להבחין שהמוסיקה היא של כהן - וגם של בני דורו ברוק הישראלי, וביניהם טל שגב ואלדד גואטה (קלידים), רן שמעוני (תופים), תמיר שקולניק (גיטרה חשמלית) ואייל תלמודי (סקסופון). התוצאה היא מעין סיכום דרך של רגעים קודמים בקריירה של כהן ומבוא קצר לשירתו של בודלר. בשביל תקליט אחד זה לא מעט.

"פרחי הרע" - מאור כהן. נענע דיסק. הפצה: אן-אם-סי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ