הצעת חוק לשימור היכל התרבות

אסתר זנדברג
אסתר זנדברג
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אסתר זנדברג
אסתר זנדברג

הצעת חוק לשימור היכל התרבות בתל אביב הונחה שלשום על שולחן הכנסת על ידי חברת הכנסת אתי לבני משינוי. מטרת החוק היא "לשמר ולשחזר את בניין היכל התרבות בתל אביב, בהיותו אתר בעל חשיבות חברתית וערכית בהיסטוריה ובתרבות הישראלית".

הכוונה של הצעת החוק היא לשימור אינטגרלי של מעטפת המבנה ושל חלליו הפנימים "כדי לשמר את משמעותו והערכים הגלומים בו". ההצעה דורשת עוד שקיפות בתהליך התכנון, ותובעת כי "תוכנית השימור תוצג בפני הציבור לתגובתו ומעורבותו".

בהסבר להצעת החוק מציינת לבני כי היכל התרבות נכלל בעיר הלבנה של תל אביב, שהוכרזה כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו, ארגון האו"ם לחינוך, מדע ותרבות, וכי האתר הוא בעל ערך תרבותי ואדריכלי בינלאומי. לפיכך, נכתב בדברי ההסבר, יש למנוע צעדים שיובילו להרס של הבניין והערכים שהוא מייצג.

הצעת החוק הוגשה אחרי שבחוק שימור אתרים הקיים לא נמצא מענה הולם לשימור מבנים ספציפיים. תקדים להצעת החוק הוא חוק מיוחד שקיבלה הכנסת באחרונה לשימור בית פרומין, משכנה הראשון של הכנסת בירושלים. לבני מאמינה שחוק דומה יתקבל בכנסת גם לשימור היכל התרבות.

עיריית תל אביב ממשיכה לקדם את תוכנית השיפוצים להיכל, שכוללת שינויים רבים במבנה, לרבות שינוי מוחלט של האודיטוריום ושינויים במעטפת החיצונית. תוכנית השיפוצים לא הוצגה במלואה לציבור ולנציגיו במועצת העיר. מועד להצגת התוכנית נקבע בתחילה ליום ראשון הקרוב, אולם נדחה. לא נקבע מועד חדש.

אף על פי כן, תוכנית השיפוצים קיבלה אור ירוק מראש העיר, רון חולדאי, והיא מקודמת במתכונת המקורית. לבני אומרת כי "לאור העובדה שמערכות התכנון בתל אביב ממשיכות לקדם את התוכנית כרגיל, הרי שהדבר הטוב ביותר לעשותו עכשיו הוא להגיש חקיקה".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ