אונסק"ו ישראל: תוכנית היכל התרבות מפירה תנאי "העיר הלבנה"

העירייה: זו כפיות טובה על פעולותינו בנושא השימור לאורך השנים

אסתר זנדברג
אסתר זנדברג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אסתר זנדברג
אסתר זנדברג

עיריית תל אביב תפר את תנאי ההכרזה על "העיר הלבנה" של תל אביב כאתר מורשת עולמית אם תבצע את תוכנית השינויים בהיכל התרבות, כך החליט הוועד הישראלי לאונסק"ו בישיבה מכריעה בנושא שהתקיימה שלשום בירושלים, אחרי דחיות והתלבטויות רבות.

הוועד אימץ במלואה את חוות הדעת של איקמוס ישראל (הגוף המקצועי המייעץ לאונסק"ו), הקובעת כי השינויים בהיכל אינם עולים בקנה אחד עם המתחייב מן ההכרזה. נוסח ההחלטה יפורסם בימים הקרובים. ההחלטה היא בלי ספק הישג חשוב לגורמים הרבים שהתגייסו להצלת ההיכל.

חוות הדעת קובעת עוד כי העובדה שעיריית תל אביב - החתומה על ההכרזה - היא זו שמקדמת תוכנית שאינה תואמת את תנאיה, מעוררת חשש לעצם העמידה בהכרזה. "אני חרד מכל נושא ההכרזה", אמר אחרי קבלת ההחלטה האדריכל מייק טרנר, יו"ר הוועד הישראלי לאונסק"ו. "אסור לנו שלא להיות ערים לאיומים אחרים על תנאי ההכרזה".

היכל התרבות נמצא בתחומי העיר הלבנה, שהוכרזה על ידי אונסק"ו לפני כשנתיים כאתר מורשת עולמית. ההיכל נמנה עם 60 איקונות אדריכליות מרכזיות בתל אביב, שהעירייה התחייבה לפני אונסק"ו לשמרן במתכונתן האותנטית. כמו כן ההיכל נכלל ברשימת השימור העירונית.

טרנר אמר כי החלטת הוועד הישראלי וחוות הדעת המפורטת יישלחו בהקדם לאונסק"ו העולמי בפאריס, ולכל המאוחר עד 1 בפברואר, המועד האחרון למשלוח דו"חות ניטור על אתרי מורשת לאונסק"ו. לחוות הדעת יצורפו דו"חות נוספים ברוח דומה על היכל התרבות, וביניהם חוות דעת של עמותת האדריכלים והמועצה לשימור מבנים ואתרים, ומאמרים מקצועיים בנושא.

עיריית תל אביב אמורה להעביר לוועד הישראלי את

המשך בעמ' ד8

תוכנית השינויים ואת תיק התיעוד של המבנה, כדי לשולחם לפאריס ביחד עם חוות הדעת. עד כה לא מצאה העירייה לנכון להציג את התוכנית במלואה, וחשפה מידע חלקי ומגמתי בלבד.

בחוות הדעת שאימץ הוועד הישראלי לאונסק"ו, שתישלח לפאריס, מצוין במפורש כי החומר שהעירייה העבירה אינו מדויק ומחייב. חוות הדעת מדגישה "כי מן הראוי שהיו נכללים בו פרטי התוכנית באופן שלם וברור".

מטיוטת התוכנית, כפי שהונחה על שולחן הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בתל אביב, אפשר ללמוד על השינויים המפליגים המתוכננים במבנה, ולו רק מהמשפט האומר כי "מדובר בבניין שבונים את תוכנו מחדש - בנוסף לשינויים הנובעים מן התוספות בקומת הקרקע, בקומת היציע ובמבנה הגג", לשון המסמך.

החלטת הוועד הישראלי התקבלה למורת רוחו של מהנדס העיר היוצא, האדריכל דני קייזר, שהוביל את תוכנית השינויים. אחרי שההחלטה התקבלה, אמר קייזר כי חברי הוועד "מכניסים את העירייה לפינה".

דובר העירייה מסר בתגובה: "העירייה רואה בכך פגיעה אנושה ביחידת השימור שלה העושה עבודה מקצועית לעילא ואשר אין דומה לה באיכות באף עיר אחרת בישראל". הדובר הוסיף: "זו פגיעה וכפיות טובה מול פעולותיה המתמשכות של העירייה לאורך השנים בנושא השימור, על ידי הקצאת כסף וכוח אדם בהיקפים חסרי תקדים".

קייזר, המסיים את תפקידו השבוע, אמור להיות חבר בדירקטוריון חברת היכל התרבות ולכהן כיו"ר ועדת ההיגוי של פרויקט ההיכל. אולם לפי שעה התוכנית הוקפאה, והעירייה התחייבה שלא לנקוט צעדים בלתי הפיכים בהיכל עד לקבלת חוות דעתם של מומחי אונסק"ו העולמי.

לדברי טרנר, קייזר הבטיח כי החומר שביקש הוועד יועבר בהקדם כדי שיהיה אפשר לשולחו לפאריס במועד, וזאת לראשונה מאז החלה פרשת השינויים.

על כך מסר בתגובה דובר העירייה: "תוכנית השינויים במלואה מרגע שהושלמה עמדה תמיד לעיון הציבור, כמו גם תיק התיעוד למבנה. חומר זה כולו בנוסף לדו"חות המומחים למיניהם יועבר לידי הוועד הישראלי לאונסק"ו".

טרנר רואה, כדבריו, הישג בכך שעיריית תל אביב "היא חלק מהתהליך". עוד מסר כי במארס יבוא לישראל מנהל המרכז למורשת באונסק"ו העולמי, ויבחן מקרוב את סוגיית היכל התרבות בין שאר הנושאים שבהם ידון בביקורו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ