עיניים פראיות מחפשות תשובה

אלונה איינשטיין, גרושתו של אריק איינשטיין, מתה מסרטן בגיל 68. חברותיה מחבורת "לול" מספרות על אשה שמיהרה להתאהב ושמרה על קשר גם אחרי שחזרה בתשובה

מיכל פלטי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מיכל פלטי

אלונה איינשטיין, אשתו לשעבר של הזמר אריק אינשטיין ומנשות חבורת "לול", שחזרה בתשובה בשנות ה-70, מתה בסוף השבוע ממחלת הסרטן, בת 68. איינשטיין נולדה בקיבוץ כפר גלעדי למשפחה של מייסדי ארגון "השומר": סבה וסבתה היו מניה וישראל שוחט ואביה היה מהטייסים הראשונים של חיל האוויר. לאחר שהשתחררה מהצבא נישאה למהנדס אברהם לשם והשניים יצאו ללוס אנג'לס. היא עבדה שם בקונסוליה הישראלית, אבל כעבור זמן קצר נפרדו בני הזוג. אריק איינשטיין כבר היה אז כוכב, ששיחק במחזה "אירמה לה דוס", ואלונה כתבה לו מכתב הערצה וביקשה להיפגש עמו.

ב-1963, זמן קצר לאחר שהכירו, הם התחתנו במסדרון תיאטרון הבימה, שם שיחק אז איינשטיין. אלונה ואריק איינשטיין, יחד עם אורי ואליה זוהר, היו הבסיס למה שנהפך אחר כך לחבורת "לול" - לצד צבי שיסל, משה איש כסית ואחרים. כעבור ארבע שנות נישואים, שידעו עליות ומורדות ובמסגרתם גם נולדה בתם שירי, נפרדו אלונה ואריק איינשטיין.

לאחר הגירושים, היא פנתה לתחום שבו התעניינה והצטיינה: הצילום. היא פתחה סטודיו לצילום סמוך למשרד ההפקות "הגר" של צבי שיסל. "היא היתה אשה וחברה נהדרת, ושותפה קרובה לכל מה שעשינו", אמר עליה שיסל אתמול. "בשנים האחרונות שמרנו על קשר בעיקר דרך אירועים ושמחות: היא באה לבר מצוה של הבן שלי, למשל. אבל תמיד היתה התעניינות הדדית".

איינשטיין היתה צלמת מוכשרת ומבוקשת. בתוך זמן קצר נהפכה למתעדת של "לול" ואף השתתפה ברוב הפרויקטים של החבורה: היא הופיעה בסרטים "לול" ו"עיניים גדולות" ונראתה לאורך כל הסרט "שבלול", כשהיא מתעדת את אריק איינשטיין במצלמתה. המשוררת והבמאית ליהי חנוך, אשתו לשעבר של הזמר שלום חנוך, היתה מקורבת מאוד לאיינשטיין. "היא היתה צלמת נדירה ומוכשרת", אומרת חנוך. "בצילומיה אפשר לראות את חדות המבט, ותמיד תמיד את הרעב. היה לה מבט שלא השתנה גם לאחר שחזרה בתשובה: עיניים פראיות ומחפשות, מחפשות תשובה".

חנוך מספרת שדמותה של איינשטיין השפיעה על הדמויות בספריה. "בספר החדש שלי, 'סעיף צ'לו', הגיבורה היא אלונה, ואפשר לומר שתמיד היא הגיבורה שלי", אמרה חנוך אתמול. "פגשתי אותה כשהייתי בת 18 והיא היתה מבוגרת ממני ב-15 שנים. הקשר בינינו היה חזק ומיידי: יש לנו היסטוריה משותפת - היא נכדתם של ישראל ומניה שוחט מכפר גלעדי, ואני נכדתו של פרופ' מר מראש פינה. כשפגשתי בה התאהבתי בה מיד, התאהבות שנמשכה עד היום".

ב-1968, שנה לאחר שנפרדו, התקרבו אריק ואלונה איינשטיין ונישאו בשנית. איינשטיין צילמה ותיעדה את חבורת "מציצים", שהפכה את הצריף בחוף שרתון בתל אביב למעונה הקבוע. יסמין, בתם המשותפת של בני הזוג, נולדה כעבור שנה, בשנת 1971. אבל כעבור זמן קצר פגש איינשטיין בסימה אליהו והשניים התאהבו.

אלונה איינשטיין חיפשה את דרכה ובסופו של דבר החליטה - בתוך שעות - לחזור בתשובה, בעקבות סמינר אחד בירושלים. "כמו שהתאהבה תמיד במהירות ובעוצמה, כך חזרה בתשובה", מספרת ליהי חנוך. "אורי ואליה זוהר יצאו לסמינר של חזרה בתשובה בירושלים, ואני זוכרת את אלונה עומדת בפינת הרחוב עם כלבתה ואומרת: 'אני הולכת להחזיר אותם בחזרה'. כשחזרה, אמרה באותו חן אין-סופי שלה: 'חבר'ה, אופס, אני דוסית'".

איינשטיין נהגה להרצות מפעם לפעם על חזרתה בתשובה. בהרצאה אחת שנשאה בשנת 2001 אמרה על רגע החזרה בתשובה: "תראו, התגרשתי, התחתנתי, נולדו לי בנות, חייתי בלילה וישנתי בבוקר. כך הגעתי לגיל 40 והגעתי למסקנה שאין אדם שיכול להיות חכם עד שייתן לי תשובה בשביל מה אני חיה. כל הזמן שאלתי בשביל מה אני פה בעולם?" היא סיפרה ששמעה הרצאה של ארבע שעות של הרב המחזיר בתשובה צבי ענבל, שהיתה לדבריה "הרצאה ברורה של מי שאומר: 'אני יודע, אני חכם, אני אומר ואתם צריכים להחליט'. אחרי ארבע שעות, בגיל 40, חזרתי בתשובה".

למרות חזרתה בתשובה, חבריה מספרים כי "נותרה אותה אלונה". חנוך אומרת ש"מאז שחזרה בתשובה דיברנו המון בטלפון והתכתבנו. הקשר היה טוב, אבל כל הזמן היא היתה חרדה לי - איך אני לא רואה את מה שהיא רואה". חנוך מספרת שלפני כמה חודשים הביאה לאיינשטיין את ספרי השירה החדשים שלה, והיא קראה בהם, למרות היותם ספרים מהעולם החילוני. "היא צילצלה אלי ואמרה לי: "כל כך הרבה כאב וכל כך הרבה דם, ואת אינך יודעת על מה".

המסעדן רפי אדר ואשתו יהודית סולה, שהיו בחבורת "לול", שמרו גם הם על קשר עם איינשטיין ועם בני הזוג זוהר. יהודית סולה אמרה אתמול: "היינו נפגשים בשמחות ומעלים זיכרונות. אבל הזיכרונות תמיד לוו בשאלה איך אנחנו לא הולכים בדרכם. אלונה היתה אשה רכה, מטיפה פחות, אבל תמיד דיברה על החזרה בתשובה ועל המשמעות הרבה לחיים מאז".

בסוף השבוע האחרון שודר בגלי צה"ל מרתון משירי אריק איינשטיין לרגל צאת תקליטו האחרון, "רגעים". במרתון הדגישו העורכים כי השיחות עם איינשטיין הוקלטו מראש, מפני שהוא מתאבל על אדם קרוב. מכיוון שלא פורסמו כל מודעות אבל בעיתונות החילונית, ידע רק מעגל חברים מצומצם על מותה של אלונה איינשטיין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ