מת שחקן התיאטרון יוסי יבלונקה

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

"איש תיאטרון בכל רמ"ח אבריו, עם הרבה כישרון, אחד השחקנים המרכזיים של תיאטרון באר שבט בתקופתי" - כך הגדירה אתמול ציפי פינס את יוסי בלונקה, שמת בסוף השבוע מדום לב, בן 59. פינס, כיום מנהלת תיאטרון בית לסין ובעבר מנהלת תיאטרון באר שבע, הוסיפה כי "העובדה שלא שיחק בשנים האחרונות שברה את לבו".

יבלונקה נקבר שלשום בבית העלמין ירקון. הוא הותיר אחריו אשה, הפרופ' חוקרת השואה חנה יבלונקה, שני בנים, עידו (24) ואדם (15), ובת, דבורה (21), ממשיכת דרכו הלומדת כיום משחק בבית צבי.

יבלונקה שיחק במרבית התיאטרונים בישראל. בראשית דרכו הופיע בתיאטרון חיפה ובקאמרי, בין השאר ב"זה מסתובב", "חדרים מספרים על ישו", ובהמשך בתיאטרון באר שבע והבימה ב"אדם", "קן הקוקייה", "אופרה בגרוש", "הלילה ה-12", "אכזר מכל המלך", "הדיבוק", "איוונוב", עמודי החברה", "המיזנטרופ" ועוד.

יבלונקה נולד בוולדנבורג, עיירה על גבול אוסטריה-פולין, וב-1949 עלה עם הוריו, שהיו ניצולי שואה, לישראל. בשנה האחרונה מתו שני הוריו, שאליהם היה קשור.

לאחר לימודי משחק בניסן נתיב, נסע עם מלגה של קרן תרבות אמריקה-ישראל לניו יורק, שם המשיך בלימודי המשחק אצל לי שטרסברג ואוטה האגן.

עם שובו הצטרף באמצע שנות ה-70 לתיאטרון באר שבע והיה ממייסדיו. בתקופה זו, שנמשכה עד סוף שנות ה-80, הגיע לשיא הקריירה שלו. המעבר שלו להבימה, שם שיחק 17 שנה, לא גרם לו אושר רב, אף שהופיע בהצגות שונות. לפני שלוש שנים פוטר ומאז הופיע ב"קשר דם" בתיאטרון תמונע. הוא הופיע בסרטים, פרסומות, סייע בספרייה לעיוורים, דיבב סרטים ולימד תיאטרון במכללות ספיר ואחווה. ביום מותו, לפני שלקה בלבו, חתם על חוזה לתפקיד ראשי בסרט של אסי דיין.

את ההודעה על מותו קיבלה אשתו חנה יבלונקה בניו יורק, שם היתה בשנת השתלמות. "שנותיו בהבימה לא הוסיפו לו בריאות", היא אמרה אתמול, "אם מעזיבים אדם אחרי 17 שנות עבודה ואף שחקן לא קם ואומר משהו - אנחנו בסביבה של קרנפים. מפחיד לחשוב לאיזו סביבה אנושית בתנו הלכה בבחירה שלה ללמוד משחק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ