קפטן ג'רי שובר שתיקה

גרי אקשטיין, הגיטריסט שהיה אחראי ל"אני הולך לבית שאן" בשנות ה-80, מוציא אלבום עם שירים חדשים ושירים ישנים שמעולם לא הוקלטו

תמר סוקניק
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
תמר סוקניק

בחודש הבא ייצא לחנויות אלבום חדש של מי שנחשב לאחד הגיטריסטים המיתולוגיים שפעלו בארץ: גרי אקשטיין. אחרי 13 שנה של שתיקה, החליט מי שהיה אחראי בשנות ה-80 ללהיטים כמו "קפטן ג'ק", "בוגי אתי הלילה", ו"אני הולך לבית שאן", לחבור ללייבל קטן ולא ידוע, ולהוציא לאור שירים ששכבו במגירה.

לא מעט זמן לקח לאקשטיין בן ה-58, שמפעיל כבר הרבה שנים אולפן הקלטות פרטי, לגבש את ההחלטה להוציא אלבום סולו חדש. מאז שהוקלטו השירים ועד צאת האלבום "גרי אקשטיין 9", שמודפס בימים אלה, חלפו כמעט שלוש שנים. "הרגשתי שאין לי כל כך מה לתת", אומר אקשטיין, שהוציא את אלבומו הראשון "מחזור א' תשל"ז" בשנת 1977, וניגן בשנות ה-70 וה-80 באלבומים של שלמה ארצי, אריק איינשטיין ושלום חנוך, והפיק מוסיקלית אלבומים כמו "דרך המשי" של יהודית רביץ.

"עם כל החידושים שיש היום, הרגשתי שאני לא באותו סגנון ולא באותו עניין", הוא אומר. "כל הזמן הזה עבדתי באולפן על דברים של אחרים, פה ושם הקלטתי דואטים, אבל הרגשתי שאין לי מה להגיד".

התשוקה המחודשת להקליט התעוררה כאשר פגש את דייוויד חטב, מוסיקאי צרפתי שהתחתן עם ישראלית ובא בעקבותיה לישראל, והוא חתום יחד עם אקשטיין על הפקת האלבום. "הדליק אותי שהוא לא שמע עלי ולא ידע מי אני", אומר אקשטיין. "כשהראיתי לו את האולפן והשווצתי לו שכאן הקליטו 'הגשש החיוור', הוא לא ידע על מה אני מדבר. אבל הוא התחבר לסגנון ודירבן אותי להתחיל להקליט חומרים בשביל הכיף".

ההחלטה להוציא את ההקלטות על גבי אלבום התקבלה באופן סופי בעקבות היכרות שנוצרה בין אקשטיין לבין ראובן חיון, סולן להקת "אינזים" והבעלים של אולפן ההקלטות "Underdisc", שמשמש בשנים האחרונות גם כלייבל קטן. בעקבות דואט שהקליטו במשותף, הציע חיון לאקשטיין להוציא את אלבומו הבא במסגרת הלייבל. אקשטיין הסכים.

"הרבה זמן חשבתי איפה להוציא את האלבום", הוא מספר. "מכיוון שמדובר בלייבל שהוא בעצם אולפן הקלטות, קיבלתי את ההרגשה שמטפלים באלבום מוסיקאים שמבינים עניין ומכירים את כל מי שמנהלי חברות התקליטים הגדולות מכירים. נורא נעים לי הקשר החם של לייבל קטן, היחס האישי, ההרגשה של הבית. את הדברים האלה לא קיבלתי בחברות הגדולות, שם צריך לעבור תמיד דרך מזכירות ויש הרגשה של קופת חולים. גם התנאים שמוסיקאים זוכים להם בלייבלים קטנים טובים בהרבה".

דווקא מי שנחשב לנציג הדור הישן, אחד מאבות הרוק הישראלי, בחר לבחון את תגובת הקהל לשיריו החדשים באמצעות האינטרנט. בשנים האחרונות טיפטף אקשטיין שירים מפרי עטו לאתר "במה חדשה", שבו התגלו בשנים האחרונות יוצרים צעירים כמו יוני בלוך, ולדבריו, זכה לפידבק חיובי להפליא מצד הגולשים.

"התגובות לגבי כל השירים היו יוצאות מהכלל", הוא אומר. "את השירים שמעו בין 6,000 ל-7,000 גולשים והבאתי בחשבון שיש סיכוי גדול שחלק

המשך בעמ' 2

מהאנשים שנהנים מהשירים באינטרנט יילכו ויקנו את התקליט. אבל השיקולים שלי לא היו כלכליים. ברור לי שאם הייתי חי בחו"ל והייתי מוציא שני להיטים גדולים כמו 'קפטן ג'ק' ו'בית שאן', כבר הייתי היום מיליונר, אבל מזמן כבר למדתי לא לקשר בין נושאים כמו מוסיקה וכסף".

האלבום החדש יכלול 16 קטעים, בהם תשעה שירים חדשים, גרסאות כיסוי לשירים שכתב לאחרים (בהם "מסתובב ושר", שהלחין בעבור אריק סיני), גרסה מחודשת לשיר "סוזי" מתוך הסרט "פצעי בגרות" ודואטים שהקליט בשנים האחרונות עם להקת "אינזים" ונתן כהן. כן יכלול האלבום שלושה קטעים שמעולם לא יצאו לאור, של להקת "הפיניקס", שאקשטיין היה חבר בה בשנות ה-70.

"הפיניקס", גלגול של להקת "הנסיכים" שהוקמה בתל אביב בתחילת שנות ה-60, פעלה בגרמניה בתחילת שנות ה-70, בהפקת אבי עופרים, אך מעולם לא הוציאה לאור חומרים מוקלטים. אקשטיין שיפץ את ההקלטות וניקה את רעשי רקע לפני שצירף אותן לרשימת השירים הסופית. "אני נורא סובל מהקלטות ישנות, גם מבחינת סאונד וגם מבחינת איך שאני שר בהן. היום אני יותר טוב מכל הבחינות, גם בנגינה וגם בשירה".

אף על פי שהוא עדיין לא החליט אם לחזור לבמה, הוצאת האלבום גורמת לו להתרגשות. "אין לי תקווה גדולה להצלחה", הוא אומר, "אבל יש הרבה פרפרים בבטן. תמיד יש פרפרים".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ