מתה שחקנית התיאטרון היידי לובה קדישזון-בולוף

ציפי שוחט
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ציפי שוחט

שחקנית התיאטרון היידי לובה קדישזון-בולוף מתה בסוף השבוע בדירתה במנהטן, בת 100. הלווייתה התקיימה אתמול בניו יורק.

קדישזון-בולוף היתה אלמנתו של יוסף בולוף, שנחשב גדול שחקני התיאטרון היידי במאה ה-20. השניים הכירו בתיאטרון היהודי שהקים אביה בווילנה, "וילנה טרופה", ומאז לא נפרדו. התיאטרון העלה מחזות מן הקלאסיקה היהודית והעולמית והופיע בהצלחה מחוץ לארצו, בין השאר בלונדון ובניו יורק, שאליה עברו מאוחר יותר בני הזוג בולוף ובה נהפכו לעמודי התווך של התיאטרון היידי.

בולוף שיחק גם על במות ברודוויי (הוא התפרסם בזכות הופעתו ב"המחיר" של ארתור מילר) ובסרטים אמריקאיים. בישראל שיחק במחזה נוסף של מילר, "מותו של סוכן", שהועלה בתיאטרון היידי באוהל שם.

עד למותו ב-1985 נהג בולוף לבוא לישראל ולהופיע על במות מקומיות עם לובה, שלצד היותה שחקנית עסקה בעריכה ספרותית ובעיבוד לבמה של המחזות שהעלה בעלה. לאחר מותו הוציאה לאור את האוטוביוגרפיה שלו, שתורגמה בין השאר לעברית. עד מותה היתה סקרנית ביחס למתרחש בישראל ורכשה בארץ ידידים רבים, שהרבו לפקוד את דירתה בניו יורק.

"היא היתה אשת תיאטרון ויהודייה גאה", אמר אתמול שמואל עצמון, מנהל התיאטרון היידי בישראל. "הייתי אתה בקשר כל השנים, ולפני שלושה ימים דיברתי אתה בטלפון כי הצגנו בתיאטרון שני עיבודים שעשה בולוף לשלום עליכם, 'קשה להיות יהודי' ו'שמעלע סורוקער'. ביקשתי זכויות לשני עיבודים נוספים שלו, והיא אישרה. למחרת צילצלה אלי בתה ואמרה שהיא נרדמה לעולמי עד".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ