החיפושית וחיות אחרות

בבית המלצה יומית

רותה קופפר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
רותה קופפר

למה כתב פול מקרטני את הספר "גבוה בעננים"? למה בכלל הוא כתב ספר ילדים? קשה להבין מדוע ירצה אדם שהוא סמל תרבות בתחום אחד לעשות משהו סתמי למדי בתחום אחר. זה אולי מזכיר את המקרה של מדונה, זמרת מפורסמת אחרת, שנסחפה כמו הורים מתחילים רבים ברצון לכתוב ספר לילדיה (מקרטני הוא לא הורה מתחיל, אבל רק לפני שלוש שנים נולדה לו ילדה). אבל הספרים של מדונה הם ייחודיים, גם אם דידקטיים ולא אחידים ברמתם. יש בהם איורים מפעימים וסיפורים הנשענים על אגדות, מיתולוגיות ותרבויות שונות. ספרו של החיפושית לשעבר מזכיר ספרים אחרים על חיות בדרכן לעולם אוטופי. הוא נשען על יצירות בריטיות קלאסיות כמו "הרוח בערבי הנחל" מאת קנת גרהם, אבל לא מתרומם לרמתן. אפילו האיורים לא ממש מרגשים.

הספר, שאורכו 93 עמודים ונכתב יחד עם ג'ף דנבר ופיליפ ארדה, נפתח בסצינה קשה שאולי אינה מתאימה לקריאה בממ"ד. אמו של סנאיר, סנאמא, מספרת לו סיפור על מקום נפלא, האי "חי-צומח". בדיוק בחלק האהוב עליו ביותר בסיפור, הוא מרגיש "שהענף שלו מתחיל לרטוט. זה התחיל באמת ברטט... שהפך לרעד... שהתגלגל לרעם... שהיטלטל לזעזוע אדיר!"

סוללה של טרקטורים מתקיפה את היער של הסנאים ושאר בעלי החיים וגורמת למות האם. מצוותה האחרונה היא ללכת לחפש את האי חי-צומח. סנאיר יוצא למסע חיפוש אחר המקום הנכסף, מין גן עדן לבעלי חיים.

בדרך הוא עוצר במקום עגמומי הנקרא "ארץ-עיר". שם, בשכונה המכונה "שאול", הוא פוגש את עכברצי, "'ובקיצור רצי. בטח שמעת על אבי, פאפא רצי?' הוא חייך, והוסיף: 'הצלם'?" בדיחות כאלה מעל לראשם של הילדים מופיעות פה ושם בספר. במקום הקודר הזה הוא מציל עלמה במצוקה, סנאית נאה ששמה נאית, שנהפכת לחברתו למאבק. מתברר שכוחות הרשע של העיר מתכוננים להרוס את חי-צומח ואת בעלי החיים המתגוררים בו. סנאיר מצטרף לחבר ותיק, צפריודע, והשניים יוצאים בכדור פורח לחפש אחר המקום הקסום ובהזדמנות הזאת גם מצילים את העולם.

משימתו של הסופר, שספרו הודפס באנגלית ב-500 אלף עותקים עם צאתו, מצליחה פחות. הדמויות אינן מורכבות דיין, המסר האנטי-קפיטליסטי מועבר עם פטיש בראש (וזה בימים שמוקרנים בקולנוע סרטים כמו "מעבר ליער" ו"מכוניות" המפמפמים מסרים דומים) ומעל לכל, הוא משעמם.

"גבוה בעננים". מאת פול מקרטני, ג'ף דנבר ופיליפ ארדה. הוצאת כתר-עילמוד. לילדי גן. 68 שקלים

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ