משפטנים: שירו של אילן שיינפלד מסית

* לטענתם, השיר, שכולל את השורות "עלו על לבנון וגם על עזה במחרשות ומלח", הוא "גבב גזעני". שיינפלד בתגובה: עשיתי הבחנה בין אזרחים לבנונים ללוחמי חיזבאללה

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
שירי לב-ארי

שירו של אילן שיינפלד, "תחזקנה", שנכתב כפרפראזה על שירו של ח"נ ביאליק "ברכת עם", מעורר בימים האחרונים תגובות סוערות. שיינפלד, שהיה ממתנגדי מלחמת לבנון הראשונה, תומך במלחמה הנוכחית. בראיון הסביר כי כתב את השיר יותר מ-100 שנה אחרי שכתב ביאליק את "ברכת עם" - שיר שבא לעודד את העושים במלאכת בניין הארץ.

ואולם, בשירו של שיינפלד מופיעות שורות הקוראות להחריב את לבנון ואת עזה. למשל: "אם לא את הטפחות, את המסד החריבו. רב לכם אחי, עמלכם לא לשווא./ עלו על לבנון וגם על עזה במחרשות ומלח./ החריבון עד אין תושב./ הפכו אותן מדבר צחיח. עיים של חרבות. עמק עכור. לא מיושב./ כי כמהנו לשלום ובו רצינו, ואת בתינו החרבנו קודם, והיו למתת לא נחשב".

במכתב שכתבו קבוצת משפטנים, שקיבלו עם שיינפלד לפני חודשים אחדים את תואר "יקירי הקהילה" מטעם הקהילה ההומו-לסבית לשנת 2005, הם מביעים שאט נפש מן השיר, ורואים בו שיר מתלהם ומסית.

"כמשפטנים הנאבקים למען שימור אופיה הדמוקרטי של מדינת ישראל ולמען זכויות האדם", הם כותבים, "סטרייטים והומואים, יהודים וערבים כאחד, הננו חשים בושה וכלימה נוכח העובדה, שאדם שזכה לצדנו בתואר של יקיר הקהילה, ועוד כ'גיבור תרבות', הוציא תחת ידיו גבב גזעני ומתלהם, הכולל שורות מחרידות שמקומן יכירן בשירת המלחמה של הגרועות באומות העולם... הניסיון ההיסטורי מעיד על כך, שאנושיותם של אומות ופרטים באה לידי מבחן דווקא בעתות מלחמה".

על המכתב חתומים עורכי הדין אייל גרוס, עירא הדר, דן יקיר, ערן לב, דני סאביץ ודורי ספיבק.

"מציאות מורכבת מחייבת יכולת הכלה של רגשות מורכבים, גמישות ויכולת לריבוד עמדות", אומר שיינפלד בתגובה. "במלחמת לבנון כתבתי שירים רבים נגד המלחמה וכך היה גם בשתי האינתיפאדות. אם חברי לדעה ולמחנה מאמינים באמת ובתמים שמי שמזוהה כל חייו עם עמדות הומניסטיות הופך בן לילה אחד למי שמצדד בטיהור אתני, משמע הדבר שערלות הלב אינה נחלתו של צד אחד במפה הפוליטית".

שיינפלד אומר כי התקשה לכתוב את השיר הזה ולפרסמו, אבל הוא מבחין בו בין אזרחים הנאלצים לשמש מסווה ללוחמי חיזבאללה ובין הלוחמים עצמם. "הכוונה בשורות האלה היא לא להחריב את הערים עד מוות, כל בר דעת שקורא את השיר מבין שיש הבחנה בין אזרחים ללוחמים", הוא אומר. "אני רק מאחל לחברי שבנקודות קריטיות בחייהם, נקודות של שינוי תפישה והתפכחות, יזכו למידת האמון והחמלה שאני לא זכיתי לה מהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ