ארומה של גזענות

* האם הישראלים לא יקנו קפה מפני שהבעלים של הרשת גזען?

מיכל פלטי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שבוע חלף מאז פסק בית משפט השלום בתל אביב כי סהר שפע, הבעלים של רשת "ארומה תל אביב", פירסם לשון הרע על מלי שלו, עובדת חברת כלמוביל, יבואנית חברת מרצדס. בעקבות פסק הדין כתב אתמול אסף פרץ, יו"ר איגוד התסריטאים והבמאים, מאמר בעמוד הדעות של "ידיעות אחרונות" ובו קרא לחרם צרכנים על רשת ארומה. "במדינות אחרות היו מתארגנות קבוצות קבוצות של אנשים, כתמים 'שחורים' אך בלתי נמחקים, ומפגינים מול סניפי רשת ארומה", כתב פרץ. "הפעם החלטתי כי די, איני פוקד שום סניף של רשת ארומה. כך גם חברי וגם חבריהם".

לפי כתב התביעה שהגישה שלו, לפני שנתיים נכנס שפע לסוכנות המכירה כדי לרכוש דגם מרצדס בייבוא אישי. מאחר שהעובדים שהו בכנס לא היה מי שישרתו. משניגשה אליו שלו לאחר זמן מה, צעק עליה שפע: "את רואה את צבע העור שלי? אני לבן ואת שחורה ואני אזיין אותך". ועוד: "הלבן הזה ילמד אותך לקח, את כתם שחור, אשה שחורה ונחותה... את אפס ואני מרוויח 800 דולר לדקה". שלו הגישה תביעת דיבה על סך 100 אלף שקלים וזכתה.

"כתבתי את המאמר מתוך תהודה בסביבתי וקיבלתי מהבוקר בערך 70 אס-אם-אסים והמון הודעות תמיכה", אומר פרץ. "יכול להיות שיתחיל כאן קמפיין - הבן אדם הרי מתפרנס מאתנו והוא מבין רק כסף. קיבלתי כבר הצעות מבכירים בתחום עיסוקי, לחלק את המאמר הזה מודפס בכניסה לבתי הקפה, ואני שוקל לעשות את זה".

הערבי לא התקבל

מקרה נוסף של קריאה לחרם צרכנים נגד רשת קמעונאית אירע בחודש יוני השנה. כתב גלי צה"ל דור גליק פירסם תחקיר שערך עם ואסים קנאזא, סטודנט שנה א' לסיעוד באוניברסיטת תל אביב. במשך התחקיר ניסו השניים, בעלי נתונים דומים, להתקבל לעבודה ברשת ארקפה. קנאזא, בן 20, יליד נצרת, נדחה בשלושה סניפים: בסניף מרכז שוסטר ברמת אביב ג', בסניף ברחוב בזל ובסניף הרצליה פיתוח. גליק, לעומתו, התקבל מיד בשלושתם.

בעקבות התחקיר פנה מרכז מוסאווא לזכויות הערבים בישראל בתלונה למשרד התמ"ת בטענה לאפליית עובדים על רקע גזעני. עו"ד ראג'ה אבו עקל, יועצת משפטית במוסאווא, אומרת כי "הוגשה תלונה למינהל ההסדרה והאכיפה של משרד התמ"ת. אנחנו שוקלים גם הגשת תביעת נזיקין לאחר סיום החקירה. לצערי, אף אחד מהרשת לא פנה אלינו גם כשהתקיימה

הפגנה ב-7 ביוני מול הסניף במתחם בזל. הרשת אפילו לא טרחה להתנצל, והנהלתה הכחישה את העניין".

התחקיר והתלונה זכו להד תקשורתי - אם כי צנוע מזה שעורר סהר שפע. ובכל זאת, בעקבות התלונה פורסם בעמוד הדעות של "הארץ" מאמר של עו"ד ליסה בלום, שהשוותה בין ישראל של שנת 2006 לדרום ארצות הברית בשנות ה-60, ותלתה בחוק לשוויון הזדמנויות בעבודה תקווה למניעת אפליה כזאת בעתיד.

האם רשתות בתי הקפה המצליחות חשות במורת הרוח של הקהל בעקבות הפרסומים?

מנהלי "ארומה ישראל" שבבעלות יריב שפע, אחיו של הנתבע (המופרדת מרשת ארומה תל אביב שבבעלות סהר שפע, בעקבות חילוקי דעות בין האחים), פנו השבוע בראשונה למשרד יחסי ציבור המתמחה במשברים, ארד תקשורת. הם גם שוקלים להפריד באופן בולט בינם לבין ארומה תל אביב. לדברי נועם ברמן, מנהל השיווק של ארומה ישראל, רשת זו נפרדת מארומה תל אביב, והצרכנים אינם מודעים לכך: "בקרוב יבדילו יותר".

ברמן מציין כי סהר שפע בחר שלא להגיב על הדברים ומוסיף: "ארומה תורמת לקהילה, מעסיקה עובדים מוגבלים ומעניקה יחס הולם לכל עובד. אנחנו מוקיעים כל התבטאות פוגעת".

לדברי אוהד סברדלוב, מנהל השיווק בארקפה, "הרשת לא הרגישה בחרם צרכנים בסניפיה". ברשת מכחישים מדיניות אפליה וטוענים כי עובדים מתקבלים לרשת "על בסיס מקצועי בלבד".

גלית אבישי, מנכ"לית ומייסדת הארגון "אמון הציבור" ולשעבר מנכ"לית המועצה לצרכנות, אומרת: "אני מאמינה שיש בשלות לחרם צרכני על בסיס אידיאולוגי, לעומת הסתייגות או חוסר אונים כשמדובר בחרם על בסיס כלכלי. קל יותר לגייס אנשים בארץ לחרם על בסיס אידיאולוגי, מפני שיש בישראל התחברות לנושאים עקרוניים". בעניין רשתות הקפה אומרת אבישי: "עצם העלאת הנושא לדיון מעידה על הצלחה. העובדה שהתלוננו לבית המשפט חשובה. חשוב שאנשי עסקים יידעו שיש מי שבוחן אותם גם בעניינים כאלה, והם צריכים לחשוב פעמיים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ