תמלוגים בסך מיליוני שקלים לא הועברו לסופרים

כספי תמלוגים מהשאלת ספרים בספריות במהלך שנת 2009, נמצאים עדיין במשרד התרבות בשל מה שמוגדר לפי המשרד כ"תקלה"

יעל געתון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעל געתון

בעוד לימור לבנת, שרת התרבות והספורט, מנסה להעביר את החוק להגנת הסופרים והספרות, נראה כי במשרד התרבות עליו היא ממונה, לא מחשיבים במיוחד את רווחת הסופרים. מסתבר כי תמלוגים בסך מיליוני שקלים מהשאלת ספרים לספריות משנת 2009, המגיעים לסופרים בישראל, לא הועברו אליהם בשל מה שמוגדר במשרד התרבות כ"תקלה".

התמלוגים מהשאלת ספרים בספריות אמורים היו להיות משולמים בספטמבר האחרון, אלא שראש מנהל הספריות במשרד החינוך פרסם מכרז לביצוע הפעולה רק לפני כשבועיים. לטענת גורמים במשרד התרבות, בשל התקלה שפשרה לא מובן עדיין, התשלום לא בוצע עד כה והכסף שמגיע לסופרים ומוערך במיליוני שקלים, מוחזק במשרד התרבות כבר קרוב לחצי שנה. גורמים המקורבים לשרת התרבות והספורט לימור לבנת טוענים כי רק בשבוע האחרון נודע לה דבר העיכוב וכי היא פועלת נמרצות על מנת להעביר לסופרים מקדמה בגובה 50%.

אורלי פרומן, מנכ"לית משרד התרבות, תשלח השבוע מכתב התנצלות לסופרים על עיכוב התשלום. "מחלקת הספריות במינהל התרבות לא הצליחה לבצע את איסוף המידע הנדרש לשם תשלומי התמלוגים בגין השאלת הספרים בספריות הציבוריות במדינת ישראל לשנת 2009", תכתוב המנכ"לית לסופרים, "בימים אלו נערך בירור מקיף באשר לסיבות התקלה באיסוף הנתונים. לאור זאת, אנו עושים כל מאמץ לאיסוף המידע אודות השאלות הספרים בספריות הציבוריות בשנים 2009-2010 על מנת לבצע את תשלום התמלוגים בהקדם".

שמואל שם טוב, מנהל עמותת מרכז הספר והספריות לעידוד וקידום הקריאה בישראל, המהווה צינור להעברת התשלום לסופרים, אמר ל"הארץ": "אנחנו ביצענו את התשלומים בשנים האחרונות, היינו ערוכים ומוכנים לבצע גם השנה, אבל הכסף לא הועבר". שם טוב טוען כי הסיבה לכך נעוצה בבירוקרטיה במשרד התרבות, "במשרד הוחלט לעשות מכרז על תפעול התשלומים האלה, לצערנו, בשל כך אנחנו לא מסוגלים לשלם לסופרים את הכסף שמגיע להם".

השר לשעבר, הרב מיכאל מלכיאור שכיהן כיו"ר ועדת התרבות והיה אמון על הגדלת תקציבי הספריות בכהונתו אמר אמש כי "משרדי הממשלה מאוד מקפידים כשזה מגיע לחובות האזרחים אליהם, אבל כשזה נוגע לזכויות האזרחים, הם שוכחים. הכסף ישנו, בין השאר בגלל החוק שהעברתי, שהגדיל את אחוזי התמיכה בספריות. זה דבר פשוט, כל הסיפורים האלה של המכרזים, עד שמקיימים את המכרז, הסופרים במקרה הזה, או האזרחים, משלמים את המחיר. זה דפוס חוזר בהרבה מאוד תחומים וכל מי שבא במגע עם הבירוקרטיה הממשלתית רואה את זה. זה העירוב בין שיגעון ההפרטה לבירוקרטיה".

"זה חמור ומקומם", אמר הסופר אשכול נבו, "אני מקווה שהגורמים המקצועיים במשרד התרבות, שהתרבות היא בראש מעיינם, יבינו שיש בעיה קשה, ושהתקציב משמעותי עבור סופרים. הם הבינו שהייתה תקלה, אז שייכנסו למסלול מהיר של תיקון. זה לא הוגן ולא בסדר ופוגע באנשים".

הסופר חיים באר הוסיף ש"זה נותן אילוסטרציה מדוע אנחנו לא רוצים להיות סמוכים על שולחן הממשלה. זו דוגמה מצוינת לכך. זה אחד הגופים הכי לא נאמנים שיש".

ממשרד התרבות והספורט נמסר: "לצערנו התברר לאחרונה כי חלה תקלה של אחד הגורמים במשרד, שבגינה עוכב סקר הסופרים המאפשר לשלם תמלוגים לסופרים. בעניין זה מקיימת מנכ"לית המשרד בירור מקיף בימים אלה. בעקבות זאת נעשה מאמץ גדול לתת מענה מיידי, והמשרד יוציא לסופרים כבר בתחילת השבוע הקרוב מכתבים שיעדכנו אותם כי נמצא פתרון שיאפשר העברת מקדמות בגובה של 50% מהתמלוגים בשבועות הקרובים. המשרד פועל במרץ לכך שמלוא התמלוגים, כולל אלה של שנת 2010 שאמורים להיות משולמים רק בחודש ספטמבר 2011, ישולמו כבר בחודשים הקרובים".

השתתפה בהכנת הידיעה: מיה סלע

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ