מוזיקה קלאסית | קונצרטים

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

"קלאסי בים האדום". האירוע הראשון של הפסטיבל החורפי השנתי באילת מציע חוויה אופראית לאוזניים בלבד: האופרה "מלחמה ושלום" של פרוקופייב תבוצע מחר במתכונת קונצרטית, עם זמרים סולנים ותזמורת בית האופרה מרינסקי מפטרבורג, בניצוח ואלרי גרגייב. קונצרטים חשובים נוספים במסגרת הפסטיבל: הרקוויאם של ורדי ביום שישי בערב, הסימפוניה השנייה של מאהלר בשבת בצהריים (14:00). מלבד זאת יהיו גם קונצרטים קאמריים לצ'לו ופסנתר, בשעות היום, בכיכובם של מיטב הנגנים ובהם הצ'לנים הלל צרי, צבי פלסר, מיכל קורמן ואיריס רגב והפסנתרניות רוגלית ישי, מיכל טל, מנחם ויזנברג ויעל קרת.

"הספר מסביליה". התזמורת הפילהרמונית הישראלית זימנה זמרים מעולים מחו"ל (בתפקידים הראשיים) וזמרים מקומיים להעלאה במתכונת קונצרטית של הלהיט הרוסיניאני. מנצח רוברטו אבאדו. הקונצרט הראשון יהיה ביום שני בהיכל התרבות בתל אביב.

"ארנני". האופרה הישראלית מעלה לראשונה בישראל אופרה מוקדמת זו של ורדי, בניצוח ג'ורג' פהליבניאן. בראש צוות הזמרים - פאטה בורצ'ולדזה, פיירו גוליאצ'י ומישל קריידר. ביום שישי (13:00), וגם במוצאי שבת (20:00), ביום ראשון וביום שלישי. הכל במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב.

רסיטל לפסנתר. מעניין ומעורר ציפיות: אלון גולדשטיין יבצע מיצירות בטהובן (הסונטה "אפסיונטה"), שומאן, קלרה שומאן וברהמס. במוצאי שבת במרכז ענב בתל אביב.

הסימפונית חיפה. מנצחת אורחת: ג'ואן פלטה (ארצות הברית). סולן (אף הוא אמריקאי): הכנר מיכאל לודוויג, בקונצ'רטו של סן-סאנס. עוד בתוכנית, יצירות מאת לנארד ברנשטיין ומאת רימסקי-קורסקוב ("שחרזדה"). במוצאי שבת באולם קריגר בחיפה, ביום ראשון וביום שני באודיטוריום חיפה, ביום שלישי בקרית חיים.

אימפרסיוניזם ב-20 אצבעות. תומר לב ואמו, נעמי לב, מגישים בהתנדבות קונצרט לדואו פסנתרים מיצירות דביסי, ראוול, דיקה. ההכנסות - לטובת עמותת "תשקופת" לתמיכה רוחנית בחולים במחלות קשות. הערב ב-20:00 באולם הספרייה ע"ש בלומנטל בתל אביב.

בצוותא. בשחרית תופיע הפעם "רביעיית כלי הקשת של התזמורת הפילהרמונית" (כנר ראשון: איליה קונובלוב), ותבצע רביעייה וחמישייה (עם ויולן נוסף) מאת ברהמס. מומלץ מאוד. בשבת ב-11:11 במועדון צוותא בתל אביב.

מרכז עדן תמיר. גם כאן מדובר בשחרית מעוררת ציפיות, ובה יפיע הרכב אחר מקרב נגני הפילהרמונית - "רביעיית המיתרים הישראלית" (כנר ראשון: יגאל טונה). בתוכנית: רביעיות מאת היידן, מוצרט ובטהובן. בשבת ב-11:00 במרכז בעין כרם, ירושלים.

"תגליות". על אנסמבל המאה ה-21 מנצח אילן וולקוב, הסולן הוא נגן הסקסופון האורח מרקוס וייס (שווייץ). היצירות הן מאת חנה אג'אשווילי (מלחינה ישראלית עכשווית), בריו, וברן, שטפן וולפה. במוצאי שבת במוזיאון תל אביב, ביום ראשון ב-20:00 באולפן המרכז למוסיקה (משכנות שאננים) בירושלים.

קלרינט, צ'לו ופסנתר. האמנים הם יבגני יהודין, מרסל ברגמן ורומן זסלבסקי, והתוכנית המושכת כוללת את טריו "קגלשטט" של מוצרט, לצד בטהובן ברהמס. בשבת בבוקר (11:00) בגניגר, ביום ראשון ב-20:00 באוניברסיטה המורמונית בירושלים.

תזמורת סימפונט. מנצח: דניאל כהן, והסולן הוא הכנר איתמר זורמן בקונצ'רטו מס' 1 של מקס ברוך. עוד בתוכנית: שתי סימפוניות, מס' 49 של היידן ו"הפנר" של מוצרט. ביום שלישי במשכן העירוני לאמנויות ברעננה.

מקהלת "אנקור". תוכנית מגוונת ומעניינת עם מקהלת הנערות הירושלמית ובה הרקוויאם של פורה, לצד יצירות מנדלסון, שוברט, עודד זהבי, אהרן חרל"פ. מחר ב-19:30 באולם קלרמונט באקדמיה באוניברסיטת תל אביב.

מקהלת "נעמה". צהריים בנצרת: מקהלת הנשים "נעמה" עם זמרים גברים ממקהלות אחרות, בניצוחה של פנינה ענבר, מגישים זר מדריגלים ואת "המנון לקדושה צ'צ'יליה" של בריטן. ביום שישי ב-14:00 בכנסיית סיינט גבריאל.

"קולות חשופים". האנסמבל הקולי "נייקד וויסס" בהדרכת תמיר חסון, המופיע "א-קאפלה" (ללא ליווי), יבצע מגוון רחב של יצירות, מתומס טאליס עד נעמי שמר ועד המלחין בן זמננו בנט תומס. בשבת ב-11:00 בכנסייה האנגליקנית ברמלה.

מקהלת "עדי". במסגרת סדרת "צעירים במרכז" תופיע מקהלה זו, בניצוח עודד שומרוני, ביצירות מוצרט, פולנק, לברי, עמירן ועוד. ביום שלישי ב-17:00 במרכז למוסיקה (משכנות שאננים) בירושלים.

זמרה ופואזיה. באירוע זה חולקים מקהלת כפר שמריהו בניצוחו של מדריכה משה רסיוק והקריין צבי סלטון. התוכנית מגוונת, מלאסו דרך מוצרט וברהמס ועד יחזקאל בראון, יואל אנגל ומשה וילנסקי. במוצאי שבת במשכן העירוני לאמנויות ברעננה.

להיטי דוניצטי. במופע זה משתתפים חמישה זמרים (ובהם הסופרן ליליה גרצובה והבריטון אסף לויטין), עם דוד זבה ליד הפסנתר. דברי קישור והסבר: יוסי שיפמן. בשבת בבוקר, 11:00, בהיכל אמנויות הבמה בהרצליה.

חלוצי הזמר העברי. מסקרן: החוקר אליהו הכהן ינחה אירוע שיעסוק בשיריהם של יוסף מילט, פואה גרינשפון ודוד מערבי. על מקהלת מכללת לוינסקי ינצח רון זרחי. ביום ראשון ב-19:30 באולם המכללה בקרית המכללות, תל אביב.

בארוק אנגלי. משתתפים: הזמרת איילה סיקרון, אמן הוויולה דה-גמבה רוברטו ג'יני, החליליתנית דרורה ברוק ונגן הלאוטה ברי מוסקוביץ'. הערב במתנ"ס של גני עם בהוד השרון, ביום שישי ב-12:30 ביד השמונה (ליד אבו גוש), בשבת ב-14:00 בכנסיית סיינט ג'ון בחיפה, ביום שני באולם הספרייה ע"ש בלומנטל בתל אביב.

אופרה על המסך. צילום הפקה שהיתה בקובנט גארדן בלונדון ל"כרמן" בבימוי פרנצ'סקה זמבלו (בתפקיד הראשי אנה אנטונצ'י) יוקרן ביום שישי ב-10:00, באולם של "יס בראבו" בקניון איילון ברמת גן.

באווירה ביתית. רסיטל לפסנתר עם אריאל הלוי ובו אימפרומפטי מאת שופן, ארבע בלדות אופ. 10 מאת ברהמס וסונטה מס' 1 מאת ברהמס. ביום שישי ב-21:00 בבית זק בתל אביב, טל' 6023958-03.

"בממד אישי". תוכניתה החדשה של אסתרית בלצן מוקדשת ליצירות מופת של היידן ושל מוצרט, ובהן חמישיית הקלרינט של האחרון (עם מורן כץ). ארבעת הקשתנים שיישתתפו הם חברי הפילהרמונית ובראשם הכנרת סעידה בר-לב, בלצן עצמה היא הפסנתרנית. ביום שישי פעמיים, ב-10:00 וב-14:00, וגם ביום שני ב-20:00 במוזיאון תל אביב.

אורית וולף. מופע שחרית שבו תשוחח הפסנתרנית אורית וולף וגם תנגן. הכותרת היא: "מפסטל אימפרסיוניסטי לדאדאיזם מוסיקאלי", ומדובר ביצירות דביסי, ראוול ופולנק. מחר ב-11:00 במוזיאון תל אביב.

מוסיקה חדישה. באירוע מטעם הסדנה של האקדמיה למוסיקה באוניברסיטת תל אביב ינגנו סטודנטים באקדמיה. היצירות הן מאת ליגטי, אטווש, בריו, מרדכי סתר, אבל ארליך ומאת תלמידי האקדמיה. ביום שלישי ב-19:30 באולם קלרמונט, שם.

גיטרה וצ'מבלו. בתוכנית של מוסיקה מוקדמת, ספרדית ודרום אמריקאית, תופענה אורלי לבן ויוכבד שוורץ. מחר ב-20:00 באולם הספרייה ע"ש בלומנטל בתל אביב.

"קתדרא". יום העיון המרתוני עם אסתרית בלצן ומשה זורמן עוסק, בין השאר, בתוכנית של מוסיקה איטלקית שתהיה בקרוב בפילהרמונית וגם מביא מבט על פועלו של עמנואל עמירן, מחלוצי הזמר העברי. היום, מ-09:00, במרכז ענב בתל אביב.

חזנות. על נבחרת חזנים ועל נגני הפילהרמונית ינצח מרדכי סובול. ביום שלישי, בהיכל התרבות בתל אביב.

ויוואלדי בחיפה. זמרות סולניות, מקהלת טבעון, תזמורת הפסטיבלים - הכל בניצוחה של יעל וגנר-אביטל, מבצעות את ה"גלוריה" ואת ה"מגניפיקט" של ויוואלדי. בשבת ב-12:00- בכנסיית סיינט ג'ון בחיפה.

מיסה קריאולה בלטרון. את המיסה של אריאל רמירז תשיר המקהלה הפילהרמונית תל אביב, עם אנסמבל "לטינו ארגנטינו". מנצח: ליאונטי וולף. בשבת ב-15:30 בכנסייה של מנזר השתקנים בלטרון.

לילדים (1). ליאור נבוק הלחין את "בת הים הקטנה" של אנדרסן. משתתפים: השחקנית חני נחמיאס, צמד הפסנתרנים סילבר-גרבורג והתזמורת הסימפונית ירושלים. מנצח: גל אלתרוביץ'. בתוכנית יהיו גם קטעים מתוך "מוסיקה על פני המים" של הנדל ומתוך הסימפוניה הפסטורלית של בטהובן. היום ב-17:00 באולם הנרי קראון בירושלים.

לילדים (2). כאן מדובר במופע שערכה ומגישה ניצה שאול, על ילדותו של בטהובן, עם נגנים ורקדנים. ביום שלישי, פעמיים, ב-17:00 וב-18:30, באכסדרת המשכן לאמנויות הבמה בתל אביב.

זורמן בחלונות הגבוהים

משה זורמן רואה משה זורמן רואה עצמו כמלחין מובהק של מוסיקה אמנותית רצינית, אך מדגיש שהקשר המיידי עם קהל רחב היה תמיד חשוב לו. את הקונצרט החדש הנוכחי, שבו הוא מבצע כפסנתרן - יחד עם הזמרת קרן הדר ועם אמן כלי ההקשה אסף רוט - פרפראזות על שירי "החלונות הגבוהים" של שמוליק קראוס, אפשר איפוא לראות כביטוי נוסף בחיפושיו אחר הקשר הנכון בין מוסיקה פופולרית לאמנותית.

זורמן מזכיר כי יצא רק תקליט אחד של ה"חלונות" ב-1967 (קראוס, ג'וזי כץ ואריק איינשטיין). "כל שיר בו נפלא מרעהו. אלה שירים שהם שיא הפשטות, זו פשטות שמאפשרת לבנות עליה מגדלים ככל שיאווה לבך". המגדלים הם הפרפאזות. "כל שיר מתוך כתריסר השירים שיבוצעו בקונצרט שלנו הוא פרפראזה שארוכה פי שלושה מהמקור, שנחשף בכלל רק בסוף, והטיפול שלנו משנה את השיר מאוד. כמו 'הבובה זהבה' שהוא אצלנו לא שיר פשוט אלא ממש מסע מסויט בתוך עולם הילדות".

המופע יתקיים ביום שישי ב-21:00 במוזיאון תל אביב.

תופעה ושמה קיסין

תוכנית לא שגרתית (רסיטל שכולו ליסט), בידי אמן לא-שגרתי: הפסנתרן הרוסי-אמריקאי-אנגלי-יהודי יבגני קיסין, בן 39, החל כילד פלא (בגיל שנה זימזם לפתע פוגה של באך שאחותו הגדולה ניגנה, והופיע כסולן עם תזמורת בגיל 10), שימר את הילת המיוחדות גם בבגרותו (מאריי פראיה, בין השאר, מכנה אותו "אשף פסנתר").

האולם הענק של בנייני האומה אולי אינו הכי מתאים לרסיטל, אך המארגנים - אנשי המרכז למוסיקה בירושלים - דיווחו כי עד שלשום כבר נמכרו יותר מ-2,000 כרטיסים. בשנים האחרונות התבטא קיסין גם בנושאים לא מוסיקליים, בינואר 2010 כתב מכתב גלוי בוטה למנהל הבי-בי-סי והתלונן על שידור ששיחזר עלילת דם איראנית על ישראל. מלבד דיסקים של נגינה הוציא גם דיסק שבו הוא קורא שירה ביידיש (שפה שלמד בבגרותו).

על נגינתו של קיסין (סקרצו של שופן) בטקס שבו קיבל דוקטור לשם כבוד מהאוניברסיטה העברית, ביוני האחרון, כתב אריאל הירשפלד כי "גם מלות ההתפעמות הקיצוניות ביותר נושרות מול הדבר הזה". הרסיטל של יבגני קיסין יתקיים במוצאי שבת ב-20:30, בבנייני האומה בירושלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ