פסטיבל "קלאסי בים האדום" - שלום בתנאים קשים

חגי חיטרון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי חיטרון

הפסטיבל יצא לדרך בקונצרט מנחה קאמרי (סדרה נלווית בניהול אילן רכטמן) שהיה מיוחד מבחינת התוכנית: יצירות לצ'לנים רבים והם הלל צרי וצבי פלסר ותלמידיהם, לרבות "בכיינאס ברזילראס" מס' 5 של וילה-לובוס, עם הסופרן אלה וסיליבצקי והצ'לנים.

בערב נחתה המנה העיקרית: ביצוע קונצרטי לאופרה המונומנטלית "מלחמה ושלום" של פרוקופייב. אופרה זו סובלת, בביצוע קונצרטי - קטעי התרחשות מסוימים מאבדים חלק מהמשמעות. ואלרי גרגייב עם המקהלה, הזמרים הסולנים והתזמורת מפטרבורג הדגימו שוב את רמתם. למיטב זיכרוני לא היה בשנים קודמות רעש רקע חזק כזה של מזגנים שהופעלו לחימום החלל הענק של ההאנגר (האקוסטיקה שלו כשלעצמה דווקא מוצלחת). הרעש טישטש בין השאר את רושמו של קטע הוואלס הנפלא במערכה הראשונה, כך שהמערכה "השלום" מתוך "מלחמה ושלום" של פרוקופייב התנהלה בתנאים קשים. בהמשך - תיאור תבוסתו של נפוליאון מידי קוטוזוב (בזמרתו המהממת של הבאס גנאדי בזובנקוב), עם קטעי מקהלה חזקים, הטרדת הרעש ניכרה פחות. סיומה של האופרה, קטע מקהלה אדיר החוגג את הניצחון הרוסי, הציב חוויה שלא תישכח.

למחרת נוגנו בבוקר בסדרה הקאמרית יצירות של בטהובן, שולמית רן וביזה, בידי הצ'לן הלל צרי והפסנתרנית רוגלית ישי, זה היה קונצרט נעים בהחלט. אגב, אני מסופק אם היצירה של רן מתאימה לקהל שבא לפסטיבל באילת, מן הסתם נכללה כשילוב קורקטי-פוליטי של אלמנט בן זמננו. אחר כך, בצהריים, שוב בהאנגר, ביצע הצוות הרוסי (הפעם בהובלת המנצח הגרמני יוסטוס פראנץ) את "כרמינה בוראנה" של קרל אורף. לטעמי זו יצירה אפקטיבית לעילא אך חלולה, כזאת שדי לה בהאזנה אחת, כמו סימון "וי" על ביקור במצפה התת-ימי. כאן התברר ששני זמרים רוסים אשר מילאו תפקידים שוליים יחסית ב"מלחמה ושלום", וכאן כיכבו כשני סולנים גברים יחידים, גונבים כמעט את כל ההצגה. הוגן גם להזכיר כי הקהל (כ-1,500 איש ואשה) הגיב על הביצוע בהתלהבות רבה.

פסטיבל "קלאסי בים האדום", קונצרטים באולם מלון "המלך שלמה" באילת ובהאנגר בנמל אילת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ