פרס אקו"ם למפעל חיים יוענק לרות אלמוג

ועדת השופטים בתחום הספרות בחרה להעניק השנה את הפרס לרות אלמוג, בשל היותה "פרוזאיקנית אמיצה, חתרנית ובעלת עוצמה"

מיה סלע
מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיה סלע
מיה סלע

פרסי אקו"ם לספרות לשנת 2010 יחולקו בסוף החודש בטקס חגיגי. הזוכים בתחום הספרות נבחרו על ידי ועדת השופטים שהורכבה ממאיה בז'רנו, אבירמה גולן וחיים באר. הפרס על מפעל חיים על שם יהודה עמיחי מטעם אקו"ם יוענק השנה לסופרת רות אלמוג. חבר השופטים קבע כי מדובר בהצדעת כבוד לאחת הסופרות העבריות המופלאות החיות ויוצרות כאן. "מאז שנת 1969, כשראה אור קובץ הסיפורים הראשון שלה ועד היום, הופיעו עשרות יצירות פרי עטה, ובהן קובצי סיפורים, רומנים, נובלות, ספרי ילדים ונוער, רומנים בלשיים (עם אסתר אטינגר) ואלפי מאמרים ורשימות ספרותיות שנדפסו מעל דפי המוסף לספרות של "הארץ" שהיא שימשה עורכת משנה שלו במשך שנים רבות, יצירות שביצרו את מעמדה כפרוזאיקנית אמיצה וחתרנית, בעלת עוצמה רגשית ואינטלקטואלית, השואבת את חומריה מן האוטוביוגרפיה ומבקשת לפענח את הילדות כאירוע מכונן", כתבו השופטים. פרס אקו"ם מצטרף לפרסים רבים שכבר זכתה בהם בעבר ובהם "פרס ביאליק", "פרס ברנר" ו"פרס עגנון". גובה הפרס: 30 אלף שקלים.

פרס לעידוד פרסום היצירה על שם שלמה טנאי מוענק למשוררת ריקי דסקל על יצירתה "הכוח המדמה". השופטים כתבו על דסקל כי "שיריה מתאפיינים בישירות, עידון ושאר רוח, והם מקיימים זיקה סמויה, קשובה ויוצרת עם הספרות העברית על כל רבדיה, העתיקים והחדשים כאחד. אין ספק בלבנו שספר זה יבסס עוד יותר את מעמדה הייחודי כמשוררת בעלת כוח נפשי ורוחני ויצטרף הצטרפות של כבוד לארבעת ספריה הקודמים". גובה הפרס: 13 אלף שקלים.

פרס ליצירה המוגשת בעילום שם בתחום השירה על שם נתן יונתן מוענק למשורר דידו (ש. דידובסקי) על יצירתו "האיש מבבל". השופטים כתבו כי מדובר בקובץ שירים צנום וקטן, ולשונו מצומצמת ומרוכזת, "לכאורה, הוא אינו הולך בגדולות, אך הוא מסתיר בין שורותיו עולם ומלואו: די בשורה אחת של שיר כדי שלנגד עיניו של הקורא יקומו וילבשו חיים של ממש נוף מפורט, סיטואציה ברורה ובהירה והלך-רוח חד, מובהק ומדויק. בפשטות צנועה, שאיננה מוותרת על מורכבות לשונית מהודקת ומעמיקה, מגיש כותב ?האיש מבבל' לקורא קובץ שירים עשיר, מקורי ויפה". גובה הפרס: 13 אלף שקלים.

הפרס לעידוד פרסום היצירה לספרות ילדים מוענק לסופרת שהם סמיט על יצירתה "ספר האגדות שלנו". השופטים כתבו כי סמיט "לקחה על עצמה משימה כבדה, היא בחרה לעבד קטעים מתוך יצירת הענק של העם היהודי - אוצר האגדה של התלמוד, ולהתאימם לרמת הקריאה של ילדי הכיתות הנמוכות בבית הספר. סמיט התמודדה היטב עם האתגר שהציבה לעצמה, והצליחה ליצור מארג עדכני ומושך-לב של אגדות, לשאוב מעט מן הים האדיר של התרבות העברית ולצקת לכלי חדש". גובה הפרס: 9,000 שקלים.

פרס אקו"ם על יצירה המוגשת בעילום שם בתחום הסיפורת מוענק לסופר ערן בר גיל על הרומן "קסם וכזב". בנימוקי השופטים נכתב כי "'קסם וכזב' הוא רומן מרתק ומקורי. ישראלי מאוד ברוחו ואווירתו, בעל יכולת תיאור מרשימה של מציאות אורבנית מורכבת בת זמננו. הסופר מגלה יחס מעמיק ורציני גם בתחומי ידע מדעיים מקצועיים כדי לתאר את הדמויות שלו במהלך חייהן והשתנותן בהתאם, וזהו הישג חשוב ברומן. השפה העברית טובה, יפה, לא מליצית, קולחת ואמינה". גובה הפרס: 13 אלף שקלים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ