ליה פן

איתי שני הוא אספן כפייתי. את שנות ה-20 המוקדמות שלו הוא בילה בנבירה בשווקים וברכישת מאות פריטי יד שנייה. כשארונותיו החלו להתפקע ודירתו קיבלה חזות של חנות של הצלב האדום הוא החליט לפתוח חנות משלו. "מיידלע" היה שמה וכפר סבא מיקומה. "זו היתה חנות היד השנייה הכי יפה בארץ", מספרת הלקוחה לשעבר יעל בירבנאום. "אבל היא היתה בכפר סבא".

לוקיישן בעייתי, כך מתברר, שכן הכפר-סבאים מעדיפים קניונים ופריטי קונפקציה ושני מצא עצמו מעביר ימים שלמים לבד בחנות, רק הוא והוויסקוזה. כדי להפיג את השיעמום הוא החל לנגן בסינתסייזר שהביא לחנות. חבר של אחת המוכרות, איתמר תוסייה-כהן, נהג לשבת עמו, להקשיב לקטעים ולשוחח על מוסיקה. השניים החלו לנגן יחד עם חבר של שני מהמייספייס, מוסיקאי ירושלמי ושמו אורי אלבוחר.

"זו היתה עוד אובססיה שלי", מתוודה שני. "לחפש במייספייס ישראלים שעושים מוסיקה שאני אוהב ושאוכל לנגן אתם." מאחד מביקוריו בשווארמיה המקומית פנתה אליו בירבנאום והפצירה בו להקשיב לקטע שירה ופסנתר שהקליטה בטלפון הסלולרי שלה. שני ההמום הזמין אותה מיד לנגן אתם וכך נולדה "ג'ק אין דה בוקס", אחת הלהקות המרעננות שפועלות כיום בסצינת האינדי המקומית.

הדבר הכי מרענן ב"ג'ק אין דה בוקס" הוא השילוב בין סאונד חו"לי מובהק ומעודכן - כזה שמתכתב עם הדרים-פופ של "ביץ' האוס" והאינדי שטייעטל של "ביירות" - לבין טקסטים בעברית (עם חריגות בודדות לאנגלית); תופעה שכל מי שנכח בפסטיבל "אינדינגב" האחרון הבין עד כמה היא נדירה (כמה מהלהקות אף הרחיקו לכת וגם את קטעי הקישור בין השירים ביצעו באנגלית).

"בהתחלה לא היה לי אומץ לשיר בעברית כי זה כל כך חשוף וישיר", מספרת בירנבאום. "אבל זה הרגיש לי צבוע לחיות בישראל, לדבר בעברית ולשיר באנגלית. אני באמת חושבת שזה מעוות תרבותית לעשות משהו שנשמע כל כך אנגליה או אמריקה וכל כך לא ישראל. במקום לשיר על מה שקורה פה, באחד האזורים המטורפים בעולם, בשפה שבה זה קורה".

על רקע הלחנים האופטימיים של שני, בירנבאום שרה טקסטים נאיביים על סיטואציות יום-יומיות וכל כך ישראליות; ב"מוכר בוטנים" למשל, היא מתארת הוויה קיוסקאית טיפוסית - משחקים סודוקו ושש בש, מפצחים, שותים, פותרים תשבצים ואילו היא מבקשת מ"איש הקיוסק החביב" לשמור עליה פן יפגע בה אחד הלקוחות הקבועים. "אחד הדברים שהכי נוחים לי בלהקה זה הטקסטים שיעל מביאה לנו", מחמיא לה תוסייה-כהן. "זה לא טקסטים מעייפים כמו 'קמתי בבוקר, אתה כבר לא במיטה, נשארה רק כוס קפה, כבר מתקרר'. יש בשירים שלה מהלך יותר כן של תוכן רלוונטי. גם המטאפורה אצלה חזקה. בהרבה טקסטים בעברית המטאפורה כל כך חלשה שהיא קורסת לתוך עצמה. אני אוהב את חוסר הבהירות במלים שלה".

הנאיביות בטקסטים של בירנבאום מתחברת נפלא עם בחירת הכלים של "ג'ק אין דה בוקס". שני, 31, תוסייה-כהן, 25, ובירנבאום, 25 (אלבוחר פרש לפני שלושה חודשים לטובת קריירת סולו) קיבלו את פני בביתו של שני בכפר סבא, לבושים מכף רגל ועד ראש במה שנראה כמיטב האופנה של החנות "מיידלע". הבית חשף את האובססיה האחרונה של שני: מדפים על גבי מדפים של סינתיסייזרים ישנים וצעצועים. "אני חולה נפש וקונה מלא כלים באיביי. הנה, זאת הרכישה האחרונה שלי", הוא מתפאר במה שנראה כמכונת כתיבה ישנה. "בלחיצה על כל אות נשמע צליל אחר". משם הוא פונה לעוגב מיניאטורי ומדגים את ביצועיו, ואז לעוד לוחות עם כדורים צבעוניים מהם בוקעים צלילים שנשמעים כמו פסקול של משחק וידיאו מיושן. "אני גם אוהב לקנות צעצועים יד שנייה ולשדרג אותם. אני פותח אותם ומשחק להם עם הפיטצ'ים. למדתי לעשות את זה ביוטיוב".

הרוח הנאיבית נשמרת גם בגישה של הלהקה בכל מה שקשור לקידום עצמי. מבחינתם, תנו להם להמשיך ולנגן במקלדות צבעוניות בשרון ולהופיע מדי פעם וזה כל מה שהם צריכים. הקלטת אלבום? אם מישהו יסכים להפיק אותם בזול וייתן להם חופש. ניסיון לפרוץ בחו"ל? טוב להם איפה שהם. עד ליום בו מישהו יחליט לדחוף אותם קדימה מומלץ להציץ בעמוד הפייסבוק שלהם (ולבוא לאחת ההופעות הקרובות. "אני לא אוהב להזמין אנשים להופעות כי הם לא תמיד באים". חושף בגילוי לב תוסייה-כהן. "נגיד, אם אני פותח אירוע בפסייבוק להופעה שלנו ומישהו עושה "Not attending" אני הכי נעלב. תעשה לפחות "Maybe".

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ