המגמה הספרותית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מחפשים כיוון

עורכי "הכיוון מזרח" אמנם יוציאו בקרוב גיליון משולש, אבל כתב העת עומד בפני סכנת סגירה

כתב העת "הכיוון מזרח" נקלע לקשיים כלכליים בעקבות קיצוץ משמעותי בתקציב עמותת "בימת קדם" המוציאה אותו לאור. תקציב העמותה קוצץ ב-2010 מסכום של 395 אלף שקלים ל-90 אלף שקלים. לדברי יצחק גורמזאנו גורן, ממקימי העמותה והעורך הראשי של כתב העת, ראש מינהל תרבות צח גרניט שהתפטר בחודש שעבר, טען כי העמותה לא עומדת בדרישות הסף והקריטריונים של המינהל.

"הכיוון מזרח" הוקם לפני עשר שנים ככתב עת לספרות, תרבות ואמנות שחרת על דגלו לעסוק בסוגיות של זהות ויצירה מזרחית וישראלית. בימת קדם הוקמה ב-1982 כתיאטרון קטן שהעלה מספר מצומצם של הצגות העוסקות במזרחיות. ב-1996, בעת כהונתה של שולמית אלוני כשרת התרבות ויוסי פרוסט כראש מינהל תרבות, החליטה הממשלה לתמוך בעמותה ולהכניס אותה לרשימת הגופים הנתמכים על ידי משרד התרבות.

לדברי גורן, במאי האחרון, נאמר לאנשי העמותה כי היא אינה עומדת בקריטריונים ובתנאי הסף שקבע מינהל תרבות לשנת הפעילות 2010 הדורשים מחזור שנתי של מיליון שקלים, ולכן היא לא תקבל תקציב מהמינהל. "זה הכניס אותנו למשבר", אומר גורן, "הבנו שלא נוכל להוציא השנה את כתב העת".

אנה פרומנצ'קו, נשיאת המגזין "אוטו" וחברת עמותת בימת קדם, הודיעה בעקבות זאת כי תישא בעצמה בהוצאות הדפוס וההפקה. שלוש החוברות השנתיות של "הכיוון מזרח" יראו אור בשבועות הקרובים כטרילוגיה רחבת היקף העוסקת באסכולה המזרחית בספרות העברית. חוברת אחת תוקדש לפרוזה, אחת לשירה ואחת לכתיבה מחקרית.

עתידו של כתב העת לוט בערפל. לדברי גורן, העמותה הגישה בג"צ הקובל על החלטת מינהל התרבות לקצץ את התקציב. כמו כן, בשבועות האחרונים דנה העמותה עם עיריית אשקלון על האפשרות להעביר את פעילותה לשם ולקבל תמיכה ממנה.

לדברי אור דורון, דוברת משרד התרבות והספורט: "העמותה עמדה בתנאי הסף לתמיכה מכוח תקנת כתבי העת ותוקצבה בעבור 3 גיליונות שכתב העת מוציא מדי שנה. בשנת 2010 אף עלתה התמיכה ל-91 אלף שקלים.

"באשר לתקציב העמותה, מכוח תקנת תיאטרון רפרטוארי נקבעת תמיכה בגוף לפי מבחני תמיכה ובימת קדם לא עמדה בתנאי הסף שלהם. לכן היא ממשיכה להיתמך במסגרת תקנת תיאטרון פרינג' לאחר שעמדה בתנאי הסף של תקנה זו. על כן התקציב שממנו נהנתה העמותה עד כה, קטן".

מיקה תימור

וידיאו ושירה בתערוכה חדשה

שיתוף פעולה בין קבוצת המשוררים הירושלמית "כתובת" לבין חממת האמנים לאקטיביזם חברתי של ביה"ס מוסררה הוביל לתערוכה חדשה שתיפתח ביום חמישי בגלריה החברתית של בית הספר. בערב הפתיחה של התערוכה יקריאו חברי הקבוצה שירה חברתית.

התערוכה, "למה באת? Solo Art Activist", משלבת וידיאו, סטילס ושירה שעובדו יחד במשך כשנה. כחלק מהפרויקט חולקו האמנים והמשוררים לקבוצות מעורבות ויצרו פרויקטים אמנותיים המתייחסים לשוליים הגיאוגרפים, החברתיים והתרבותיים של החברה.

"בפרויקט כתיבת מדריך אלטרנטיבי לשכונת מוסררה למשל, מיפו חברי הקבוצה את השכונה באמצעות שירה ומחיקת שמות הרחובות מהמפה, כך שלשירה היה ביטוי פואטי וטיפוגרפי", מספר המשורר גלעד מאירי, חבר קבוצת "כתובת" שהשתתף בפרויקט.

בין היתר יוצגו בתערוכה בין השאר המיצב "נוע תנוע" - פעולת רחוב המגיבה לסלילת קווי הרכבת הקלה במרכז העיר בירושלים - ותיעודשל נערים חוסים בהוסטל.

קבוצת כתובת מפעילה זה עשר שנים את פרויקט "מקום לשירה" שנועד לקדם את השירה בארץ ובמרכז ירושלים בפרט כחלק מתמיכה בפיתוח העיר. חברי הקבוצה מקיימים כ-20 סדנאות שירה ברחבי הארץ ומפיקים את הפסטיבל השנתי "מטר על מטר".

בתוך כך, לפני כמה שבועות הודיע מינהל קהילתי לב העיר על הפסקת התמיכה בקבוצה, שתיאלץ לפנות את משכנה במרכז העיר. "אני מאוד מעריך את הפעילות של הקבוצה ומאמין כי היינו בשבילם יותר מאכסניה פיסית וכלכלית", אמר אורי עמדי, מנכ"ל מרכז קהילתי לב העיר, "לצערי, נוצר פער בין היכולת שיש לנו היום למה שהיה לנו בעבר".

מיקה תימור

כנס השפה העברית "לשון ראשון" בשבוע הבא

אתר אינטרנט ייעודי לסופרים ועיתונאים שיתאים שמות לדמויות ספרותיות בהתאם לתקופה ולמקום שבו מתרחשת עלילת הספר - זהו אחד הרעיונות שעליהם תדבר אורלי קסטל בלום בפאנל שיעסוק במקומם של שמות ביצירה העברית בכנס השפה העברית "לשון ראשון". "מזלמן וזרובבלה עד שון ונטלי - מסע הומוריסטי בעולם השמות העברי", כך ייקרא הפאנל בכנס שיתקיים בין 17 ל-21 בחודש בראשון לציון. בפאנל ישתתפו בין השאר גם אתגר קרת, רוביק רוזנטל, שמואל וילוז'ני וקורין אלאל.

לדברי קסטל בלום, לאחרונה יש נטייה לנתק שמות מהקשרם הפוליטי ולהעניק לדמויות שם נטול עדה ומאפיינים כך שיהיו בלתי ניתנות לקטלוג. "חושבים בטעות שאם נותנים לגיבור שם נטול ייחוד הוא נהפך לנטול זהות, אך התוצאה היא דמות פלקטית. שמות לא בהכרח מביעים מחאה, וצריך להשתמש בהם בחוכמה".

כנס "לשון ראשון" יתקיים זו השנה הרביעית ויכלול בין השאר מופעים מוסיקליים. הכנס ייפתח במופע מחווה מוסיקלי לציון 100 שנה להולדתה של לאה גולדברג בהשתתפות אחינועם ניני, קרולינה, שלומי סרנגה ואחרים.

מיקה תימור

אשה קטנה גדולה

פמיניסטית שהקדימה את זמנה או סופרת מתוסכלת? שני ספרים ביוגרפיים חדשים מנסים לשפוך אור על דמותה של לואיזה מיי אלקוט, מחברת "נשים קטנות"

איתמר זהר

הן היו ארבע אחיות - מג, ג'ו, בת ואיימי - בנות משפחת מארץ' שהתגוררו בעיירה קונקורד במסצ'וסטס. הסיפור המגולל את נעוריהן והתבגרותן ראה אור בשני כרכים, ב-1868 וב-1869 וריתק מיליוני קוראות וקוראים ברחבי העולם והוביל גם לעיבודים טלוויזיוניים וקולנועיים. אלא שסיפורה של מי שיצרה אותן, לואיזה מיי אלקוט, שנולדה ב-1832 ומתה ב-1888, היה מעניין לא פחות ובעיני רבים היא נחשבת למי שהקדימה את זמנה.

מחברת "נשים קטנות", שתרגום חדש שלו לעברית ראה אור בימים אלה בהוצאת ידיעות ספרים (מאנגלית: שרון פרמינגר), עומדת במרכז שני ספרים ביוגרפיים חדשים. האחד, "Louisa May Alcott" נכתבה בידי סוזן צ'יבר ויצאה לאור בהוצאת סיימון אנד שוסטר. השנייה, "Fruitlands: The Alcott Family and Their Search for Utopia" נכתבה בידי ריצ'רד פרנסיס ויצאה לאור בהוצאת אוניברסיטת ייל.

צ'יבר, המכנה את ספרה "ביוגרפיה אישית", מתארת כיצד הרגישה שקראה לראשונה את "נשים קטנות". היא היתה בת 12 ו"התחשמלתי. היתה לי תחושה שהאשה הזאת, ג'ו מארץ', שחיה בתקופה קדומה יותר, היא בעצם חלק ממני". היא שיכנעה את אביה, הסופר ג'ון צ'יבר, לקחת אותה למוזיאון על שם לואיזה מיי אלקוט בקונקורד ששימש בעבר כביתה. היא הזדהתה בעיקר עם דמותה של ג'ו משום שהיתה נערה מרדנית, טום-בוי, שובבה וחובבת ספר. "הייתי זקוקה לעזרה באותן שנים, והרגשתי שהיא באה מתוך נשים קטנות. מי ידעה בכלל בגיל הזה מה זה אומר להיות אשה?" תוהה צ'יבר.

בספר של פרנסיס, לעומת זאת, מסופר כי איימוס ברונסון, אביה של אלקוט, היה בין יוזמי Fruitlands, קהילה שיתופית אוטופית סמוך לבוסטון שאסרה על חבריה לאכול ביצים, בשר, גבינה או חלב ואסרה עליהם ללבוש בגדים שעשויים מבעלי חיים או משקה שאינו מים. אלא שחברי הקהילה לא הצליחו לחיות זה לצד יותר משמונה חודשים. אלקוט עצמה נשמה לרווחה כאשר הכל התפרק, בין השאר משום שחשה כי המעמסה הכרוכה בעבודות בקהילה נופלת דווקא על הנשים.

כשהיתה בת 30 החלה לפרסם את סיפוריה הראשונים, תחילה בשם עט. לאחר מכן, כשפרצה מלחמת האזרחים, היא התנדבה לסייע כאחות בבית חולים בג'ורג'טאון. במשך כמה שבועות היא טיפלה בחיילים פצועים מהקרב בפרדריקסבורג. כשחזרה לביתה נפלה בעצמה למשכב, כנראה עקב הרעלת כספית, אבל אז גם שקדה על כתיבתה. אביה, וכך גם המוציא לאור תומס ניילס, דחקו בה לכתוב ספר לבנות נוער. אלא שאלקוט נרתעה מן המחשבה על כך, בעיקר משום שרצתה להתפרסם כסופרת למבוגרים. היא אמנם חזרה ואמרה כי היא "לא אוהבת ילדות", אבל לא נותרה רחוקה מהן ומהווייתן. היא היתה חשוכת ילדים, ובהיותה בת 48 אימצה את אחייניתה. עם השנים, זמן רב אחרי מותה, היא נהפכה גם לסמל פמיניסטי. היו נשים שראו בבית המתואר בספרה מטאפורה לשדה הקרב של החיים.

"בתחילת דרכי בקנדה היה מאוד קשה לסופרים".

"בתחילת דרכי בקנדה היה מאוד קשה לסופרים. אמרו שאין די קוראים בקנדה וכדאי לנסות לחפש הוצאה לאור בבריטניה או בארה"ב. אחר כך - מלכוד 22 - אמרו שהכתיבה שלי יותר מדי קנדית"

(מרגרט אטווד, "אובזרוור")

50 שנה למותו של דשייל האמט

היום מלאו 50 שנה למותו של דשייל האמט. הסופר האמריקאי, שנולד ב-1844, היה, לצדו של ריימונד צ'נדלר, אחד היוצרים המרכזיים בז'אנר הבלש האמריקאי של ראשית המאה הקודמת. דמות הבלש המחוספס, האפל והציני שיצר השפיעה רבות גם על הקולנוע ועמדה בבסיסו של הפילם נואר. ספרו "הנץ ממלטה" עובד כמה פעמים לקולנוע, אבל הגרסה הזכורה ביותר היא זו בכיכובו של המפרי בוגרט. ב-1982 ביים וים ונדרס את הסרט "האמט" שהיה מעין מחווה לסופר. בסיפור המרכזי שולבו עלילות משנה ודמויות מספריו של האמט. גם האחים כהן הושפעו מהאמט. שם סרטם "Blood Simpe" (שנקרא בישראל "רציחות פשוטות") נלקח משורה בספרו "קציר אדום".

אלי אליהו

מכירה פומבית של פריטים ספרותיים בירושלים

אספנים וחובבי היסטוריה ספרותית יוכלו למצוא הרבה דברים מעניינים במכירה הפומבית שתתקיים מחרתיים בבית המכירות קדם בירושלים. בין השאר יהיו שם עדות חתומה על ידי ביאליק המתארת פוגרום ברוסיה; כתבי ז'בוטינסקי ברוסית עם חתימת המחבר, מתוך מהדורה של 200 עותקים, והתכתבות של ש"י עגנון עם המגיה של ספריו. כמו כן תוצע למכירה חוברת מאוירת לילדים מ-1947. זוהי אחת מחוברות הקומיקס הראשונות שיצאו בארץ שכוללת קומיקס על פי מיקי מאוס (שכונה אז "מיקי מעוז"), פינוקיו ודונלד דאק (דני אוזני). בית המכירות גם יציע ארבעה גיליונות של כתב העת היידי החדשני "אלבטרוס", שערך המשורר אורי צבי גרינברג ונודעה לו השפעה רבה על כותבי היידיש ועל המודרניזם היהודי. בגיליון הראשון שיצא לאור בוורשה פירסם אצ"ג מניפסט מודרניסטי שהוביל להטלת צו איסור פרסום על החוברת השנייה ולהחרמת עותקיה. בעקבות זאת עבר אצ"ג לברלין ושם נדפסה החוברת השלישית.

אלי אליהו

הערפד שייהפך למיליונר

כוכב סדרת "דמדומים", רוברט פטינסון (בתמונה), יככב ככל הנראה בעיבוד לספר של דון דלילו, "קוסמופוליס". דייוויד קרוננברג יביים את הגרסה הקולנועית. הספר מתאר יום גדוש אירועים בחייו של מיליונר צעיר שנתקע בפקק תנועה. בעברית התפרסם הספר בהוצאת זמורה ביתן בתרגומו של אמיר צוקרמן.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ