"הספר מסוויליה" מאת רוסיני - יש חיים אחרי קאלאס

נעם בן זאב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעם בן זאב

יש לתזמורת הפילהרמונית הישראלית ולקברניטיה נטייה להביא לאופרות שלה בביצוע קונצרטי זמרים מצויינים. העניין הפך כבר למסורת, וזו לא אכזבה אתמול; וכך היה אפשר להשען בכסא בכיף ולצפות ולהקשיב איך זורמים הרצ'יטטיווים וניתכות האריות מפי הסולנים בטבעיות, בקלות, בדיוק כפי שרוסיני - שהווירטואוזיות היא בדמו - היה רוצה לשמוע.

הפוקוס ב"ספר" הוא תמיד על הספר, פיגארו, וכאן מופיע "באסו בופו" נהדר, פייטרו ספניולי שמו, יליד רומא, שמלהטט בקולו ובתנועה שלו, ומפיק את מרגליות העיצורים באיטלקית כמו בועות צבעוניות. ואז מחכים לאריה של רוזינה, "אונה ווצ'ה פוקו פה", שהיום כל אחד יכול לשמוע אותה ביוטיוב עם מריה קאלאס בביצוע שכמוהו לא היה ולא יהיה - והנה, יש חיים אחרי קאלאס: מריאנה פיצולטו שהיתה פשוט נהדרת, לכל אורך הדרך, שרה את האריה המפורסמת כאילו מדובר בשעשוע, במשחק קליל, ולא במאמץ מקצועי וירטואוזי שמעטים כמוהו ברפרטואר. היה חשק לשמוע אותה שוב מיד, כמו שעושים באיטליה אם הביצוע הוא באמת טוב. והרוזן אלמוויווה - היה אומץ ללהק לתפקיד בחור צעיר, יליד 1978; והטריו הזה הציג איפוא גישה עכשווית, מלאת חיים, למהתלת הקומדיה דלארטה שכולה נטועה במאה ה-18.

קצת אירוני שהיום נשמעת ביקורתו המושחזת של רוסיני על ואגנר - "יש לו רגעים נפלאים אבל חצאי שעות איומות" - כביקורת של מי שפוסל במומו. "הספר" שופע מה שקראו בבארוק "אריות של גלידה", משמע אריות מפי דמויות משנה שבמרוצתן היה אפשר לצאת לקנות משהו במזנון. אלה נמשכות ונמשכות, וקצת פוגמות בהנאה, ובמרוצתן אמנם אי אפשר לצאת ללקק גלידה, אבל מתפנה זמן לחשוב: מתי אפשר יהיה לשמוע בפילהרמונית אופרות קצת בעלות משקל יותר, נועזות יותר, שונות - ולא רק מרגיענים בדמות להיטים כמו "הספר מסוויליה".

התזמורת הפילהרמונית מציגה: "הספר מסוויליה" מאת רוסיני, בביצוע קונצרטי. מנצח: רוברטו אבאדו, בהשתתפות המקהלה ע"ש גארי ברתיני. פסנתר: איתן שמייסר. היכל התרבות תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ