סערה בפאריס סביב הפיכת הארמון בכיכר קונקורד למרכז קניות

קבוצת יזמים פרטיים בצרפת מתכננת, באישור הממשלה, להפוך את בניין הוטל דה לה מארין המפואר למרכז קניות שכונתי

הארץ
דנה הרמן
כתבת "" באירופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
דנה הרמן
כתבת "" באירופה

קבוצת יזמים פרטיים בצרפת מתכננת, באישור של הממשלה, להפוך את בניין הוטל דה לה מארין המפואר למרכז קניות שכונתי ידידותי, עם בריכת שחייה ובוטיקים.

הוטל דה לה מארין הוא בניין מהמאה ה-18 השוכן בפלאס דלה קונקורד המפורסמת בפאריס. את החללים הפנימיים של הבניין עיצב ז'אק גונדואן ואת החזית עיצב אנז'-ז'אק גבריאל. רשימה ארוכה של בני מלוכה ומצביאים כבר פסעו לאורך ההיסטוריה במסדרונותיו.

ואולם תושבי פאריס לא מרוצים מההחלטה. היסטוריונים, אמנים, סופרים, ידוענים ואישי ציבור אחרים מתנגדים בתוקף לתוכניות הממשלה, שבשנים האחרונות ניצלה את העובדה שבבניין מתאכסנים אנשי חיל הים הצרפתי, כדי להשכיר בשקט את האתר ההיסטורי לקבוצת משקיעים פרטיים בראשות אלכסנדר אלאר - שלפי דיווחים רוצה לפתח את הנכס ולהפכו למרכז קניות.

העיתון לה נובל אובזרווטור דיווח כי אלאר כבר שכר את האדריכל ז'אן נובל, ובכוונתו ליצור קומפלקס מכירות שעומד לכלול כמה סוויטות גדולות ומפוארות ובריכת שחייה.

קבוצת המשקיעים של אלאר לא אישרה את התוכניות, אולם זה לא מנע מקבוצת אישי תרבות לפרסם בעיתון לה מונד מכתב גלוי לממשלה, שבו הם מגנים בזעם את התוכנית וקוראים לנשיא צרפת ניקולא סרקוזי לא למכור בניין בעל חשיבות היסטורית כה רבה.

יותר מ-4,000 פאריסאים מכל שדרות החברה - מהנשיא לשעבר ואלרי ז'יסקאר ד'סטן ועד לכל נהגי המוניות בתחנה הסמוכה לכיכר הקונקורד - הביעו תמיכה במחאה, חתמו על עצומה נגד החכרת המקום והבטיחו לבוא להפגנה שתיערך בשבוע הבא. "כל מי שעדיין רוחש טיפת כבוד לעבר הלאומי ולאבנים האלה, שעמוסות בסמלים ובהיסטוריה, לא יכול אלא לסלוד מהרעיון שהוטל דה לה מארין יימכר", נכתב בעצומה.

הוטל דה לה מארין, שבנה בשנים 1757-1774 ז'אק-אנז' גבריאל, האדריכל של המלך לואי ה-15, קשור עמוקות להיסטוריה של צרפת. ממערב לו, בבניין זהה, שוכן הוטל דה קריון.

במקור שימש הבניין "מחסן" עבור משפחת המלוכה, ובתקופה מאוחרת יותר שכנו בו כנסייה, ספרייה ודירות של בית המלוכה. משנת 1789 התגורר שם השר הממונה על הצי, שמאוחר יותר הפך אותו למגורי אנשי חיל הים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ