ספר חדש בארה"ב מציע דגם חלופי להורות המערבית ומעורר מחלוקת

ספר חדש שראה אור בארצות הברית מעורר מהומה. הכותבת, אמריקאית ממוצא סיני, מותחת ביקורת נוקבת על ההורות המערבית ומציגה את הדגם שלה: להכתיב לילדיה את כל מעשיהם, לדרוש מהם להצטיין בכל וגם ללעוג להם כשאינם מצליחים במשהו

גרדיאן
בנדיקט פייג'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
בנדיקט פייג'

רק שבועיים חלפו מתחילת השנה החדשה, וכבר הופיע אחד הספרים השנויים במחלוקת של 2011. "Battle Hymn of the Tiger Mother" ("הימנון הקרב של האם הנמרה") - ספר אוטוביוגרפי המותח ביקורת נוקבת על ההורות המערבית - ראה אור בארצות הברית והתקבל בתערובת קולנית של שבחים וזעם.

המחברת היא איימי צ'ואה, מרצה למשפטים באוניברסיטת ייל. צ'ואה, ילידת 1962, חיה בניו הייבן, קונטיקט, ונשואה לסופר ג'ד רובנפלד. בספר היא מספרת על הגישה שבה חינכה את שתי בנותיה, סופיה ולולו, בנוקשות האופיינית למודל חינוך הילדים בסין, שנחלה מהוריה.

הנמר, מסבירה צ'ואה, הוא "הסמל החי לכוח ועוצמה", המעורר פחד ויראת כבוד. וכ"אם נמרה" בעצמה, היא לוקחת לה את הזכות המלאה להכתיב לילדיה את פעילויותיהם, דורשת מהם לעמוד באמות מידה אקדמיות מחמירות כל הזמן ואף לועגת להם בעת הצורך כדי לעודד אותם להשקיע מאמץ רב יותר.

בנותיה מעולם לא הורשו לישון בבתים אחרים, להזמין חברות הביתה, לצפות בטלוויזיה או לבחור בעצמן את פעילויות אחר הצהריים שלהן. ציפו מהן להצטיין בכל המקצועות (חוץ מספורט ודרמה) ולקבל רק ציונים מעולים. צ'ואה מסבירה כי הסיבה לכך היא שהורים סינים סבורים כי מחובתם להבטיח שההישגים האקדמיים של ילדיהם יבואו לפני כל דבר אחר.

היי, שמנה

צ'ואה טוענת שהורים מערביים, השמים דגש על טיפוח הדימוי העצמי של ילדיהם ומאפשרים להם ביטוי חופשי, מחנכים את ילדיהם לקבל את הבינוניות. "הורים מערביים מודאגים מחיי הנפש של הילדים שלהם. הורים סינים אינם מודאגים מכך. הם יוצאים מנקודת הנחה שהילדים חזקים, לא שבריריים, ולכן הם מתנהגים בדרך שונה מאוד", היא אומרת.

אם ילדם אינו משיג תוצאות מושלמות בבחינות, ההורים הסינים מסיקים שהוא לא השקיע מאמץ נאות. "לכן הפתרון להישגים פחותים הוא תמיד לגנות, להעניש ולבייש את הילד", אומרת צ'ואה.

הכרחי שלאם יהיה "כוח הסבל" לגבור על העדפותיהם של ילדיה, משום שכדי ליהנות מכל דבר שהוא עליך להצטיין בו, וכדי להצטיין בו עליך להתאמץ. כך פוסקת צ'ואה ומוסיפה: ילדים שלא דורשים מהם, אינם רוצים לעבוד אף פעם.

ולא רק בזירת הלימודים מומלצת ההתעלמות הבריאה מרגשות ילדיך. לעומת האם המערבית, אם סינית, לדברי צ'ואה, לא תהסס לומר לילדה שלה: "היי, שמנה - את צריכה לרדת במשקל".

המחברת מודה שהשקפותיה מעוררות מחלוקת, גם בן זוגה מסתייג מהן, ושלא במפתיע - ספרה מעורר מהומה. לקטע ממנו שהתפרסם בעיתון "וול סטריט ג'ורנל" בכותרת "למה אמהות סיניות טובות יותר" נרשמו 3,500 טוקבקים, הנעים מחרדה ("כהורה לשני ילדים, הזדעזעתי עד עמקי נשמתי מהכתבה הזאת. הסגנון שלה גובל בהתעללות"; "סגנון ההורות של האשה הזאת מזכיר את ג'ואן קרופורד ב'אמא יקרה'") עד התפעלות ("סגנון ההורות שלה יוצר מבנה, משמעת ומוסר עבודה. כל עוד ההורים אוהבים את הילדים ותומכים בהם, אין שום רע לטפח כלפיהם ציפיות גבוהות").

בכל מקרה, נראה כי אמא סינית אינה חייבת להיות ממוצא סיני דווקא. כמו "אמא פולנייה", כינוי שנהפך כבר למושג האוצר בתוכו שלל תכונות, אמהות "סיניות" - שדוחפות את ילדיהן להצטיינות ולהישגים מושלמים - יש, כך נראה, בכל ארץ.

יותר כלים, פחות אהבה

בעוד שהתגובות לספרה השנוי במחלוקת של איימי צ'ואה נעות בין "מרענן בכנותו" לבין "מטריד ובעייתי", פורסמו השבוע ב"ניו יורקר" תגובות של סינים-אמריקאים לנאמר בו.

צה צ'נג צ'ון, המנהלת האמנותית של "צה צ'ון דאנס קומפני" בניו יורק, תומכת בדברי המחברת. "כן", היא אומרת, "האמהות הסיניות באמת מציידות את ילדיהן בכלים המתאימים כדי להצליח בהמשך החיים. עם זאת, המשימה הקשה יותר שעומדת בפני אותן אמהות היא לגרום לילדיהן לחוש כי הן עושות זאת לטובתם, מתוך אהבה אליהם. בעיה נוספת היא שמטרה אחרת - ליצור דינמיקה משפחתית אוהבת ומתקשרת - אינה מושגת תמיד".

לו האן, שנולד בבייג'ין, למד לתואר שני באוניברסיטת ניו יורק ועובד כעת ככותב ועורך בסין, אומר: "הורים סינים מעודדים כוח ולא שבריריות. וזה לרוב דבר טוב. הילד יודע שבסופו של דבר הוריו עושים זאת כי הם מניחים שהוא מספיק חזק מבחינה פסיכולוגית כדי להתמודד עם הדרישות. האמונה הזאת נשארת אתך גם אם אתה מקבל מהוריך מעט מאוד שבחים, וגם אם הם צועקים עליך הרבה. עם זאת, יש גם דוגמאות טרגיות של ילדים שחונכו כך ובכל זאת נכשלו בחייהם הבוגרים, או שגדלו לשנוא את הוריהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ