המחזאית ענת גוב תעלה מחזמר על הסרטן

היצירה, בהלחנת שלומי שבן, מבוססת על התמודדותה האישית. גוב: "אני מקווה שאנשים יצאו משם עם פחות פחד מהסרטן ומהמוות"

ציפי שוחט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ציפי שוחט

המחזאית ענת גוב כתבה מחזמר חדש המבוסס על התמודדותה עם מחלת הסרטן. המחזמר, בבימויה של עדנה מזי"א ובהלחנת שלומי שבן, יועלה בחודש מאי בתיאטרון הקאמרי בתל אביב.

המחזמר "סוף טוב", אותו מגדירה גוב "פנטזיה מוזיקלית-קומית על הנושא שלא מדברים עליו", מתרחש כצפוי בבית חולים ומספר על שחקנית תיאטרון, טליה רוט שמה (ענת וקסמן), שמגיעה למחלקה האונקולוגית לתחילת טיפול. שם היא פוגשת חולות ותיקות (רבקה גור, שירי גולן ונעמה שטרית) דרכן היא מבינה מה מצפה לה, ומחליטה לבחור במסלול אחר מהן, כלומר היא מסרבת לטיפול. זה השלד העלילתי שבו שזורים שירים המתארים את הפנטזיות שלה וכן חמישה רקדנים (כיאה לז'אנר) על פי כוריאוגרפיה של יחזקאל לזרוב, וכן אחות מזמרת (רות אסרסאי). סיום אופטימי? פסימי? תלוי בעיני המתבונן.

גוב ביססה את המחזה על חוויה אישית שעברה באחרונה והכרות קרובה עם הנושא. בעיניה, זהו "סוף טוב" למחזה, משום שהשחקנית מנצחת את המערכת. זה לא עניין פשוט כלל, מסבירה גוב, "כי הדבר מערער את כל המערכת סביבה. חולה סרטן חותם על הסכמה לטיפול מציל חיים והפסקתו היא הפסקת טיפול מציל חיים. למעשה מהלך המחזה הוא המאבק להפסקת הטיפול". סיבה נוספת לאופטימיות היא תחילתו של קשר רומנטי בין השחקנית חולת הסרטן לבין הרופא המטפל שלה (יפתח קליין) - קשר שאולי יתפתח (ואולי לא) לאחר שההצגה תסתיים.

"הדרך היחידה לכתוב על סרטן היא רק דרך הומור", אומרת גוב ששמה בפי הגיבורה שלה שורות כמו: "אני מבינה שאפשר לחיות עם סרטן, אבל אם הייתי רוצה לחיות עם טפיל מרושע וערמומי ששואב את כל האנרגיות שלי הייתי נשארת נשואה לבעלי".

"ההומור", מוסיפה גוב, "הוא התרופה הטובה ביותר שיש, יותר מכל התרופות המדעיות, והיא בחינם".

מדוע היא מגדירה את המחזה שלה פנטזיה מוזיקלית קומית? אחרי הכל, מי מפנטז על סרטן? "פנטזיה היא מסוג הדברים שאין לנו אומץ לעשות בחיים והדרך היחידה לבחון אותם היא דרך האמנות".

האם את חוששת שהנושא ירתיע קהל?

"ברור שאני חוששת, אבל אני חוששת לפני כל מחזה שלי שעולה על הבמה. במקרה הזה, אני יודעת שזה ירתיע אנשים להגיע להצגה, מצד שני, אין משפחה שאין בה סרטן. בכל מקרה, מאוד שמחתי שזה לא הרתיע את מנהלי הקאמרי, וזה לא הרתיע אותם אפילו לשנייה".

האם זה מחזה ביוגרפי?

"ברור שלא הייתי כותבת מחזה על מחלת הסרטן אילו לא הייתי מכירה את הנושא מקרוב. עם זאת, הצד הביוגרפי נטוע חזק בכול המחזות שכתבתי, אך הם אינם מחזות ביוגרפיים - והמחזה הזה אינו שונה. כמובן שהוא יותר עוצמתי ממחזה כמו ?משפחה חמה' מעצם העובדה שהוא עוסק בחיים ומוות.

"הרצון שלי הוא בעיקר לדבר על הנושא, להגיד את המלה סרטן מבלי לפחד. מאוד מפריע לי שבעיתונים, למשל, כותבים ?מחלה קשה' ולא כותבים ?מחלת הסרטן' בעוד שעל מחלות אחרות, קשות אף יותר, קוראים לילד בשמו. אני מקווה שאנשים יצאו מההצגה עם פחות פחד מסרטן וממוות בכלל. עולות ממנו שאלות של מה זה חיים, ועד כמה אתה מוכן לחיות בכל מחיר".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ