ביפאנית זה מצטייר יותר טוב: המאנגה מתמסדת

המאנגה, אמנות הקומיקס היפאנית הפופולרית שהחלה כתרבות-נגד, מתמסדת: אוניברסיטאות ביפאן מציעות לימודים בתחום, שמושכים גם סטודנטים זרים

ניו יורק טיימס
מיקי טאניקאווה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
מיקי טאניקאווה

כשזאק ווד יוצר את סיפוריו המאוירים, המתפרסמים באינטרנט, חבריו-לכיתה היפאנים אומרים שהם נראים כמו קומיקס אמריקאי; עמיתיו האמריקאים, לעומת זאת, אומרים שהם נראים כמו מאנגה, הקומיקס הפופולרי שמקורו ביפאן. זו בדיוק התערובת שווד, אמריקאי הלומד כעת בחוג ללימודי מאנגה באוניברסיטת קיוטו סייקה, מכוון אליה.

ווד, בן 25, בוגר אוניברסיטת סטנפורד שבקליפורניה, וכמוהו סטודנטים אחרים, נמשכים לאמנויות היפאניות המודרניות. האוניברסיטאות היפאניות מצדן משתדלות למשוך סטודנטים זרים ורבות מהן מציעות מסלולים לתואר אקדמי במאנגה ובאנימציה.

לאחר שהם רוכשים ידע, סטודנטים רבים רוצים לצבור ניסיון בעבודה ביפאן בטרם יחזרו לארצם. לי לין לין, סטודנטית בת 28 מסין שלומדת בדיג'יטל-הוליווד, בית ספר בטוקיו שמתמחה באנימציה ובמשחקי וידיאו, אומרת כי בתום הלימודים תוכל כנראה למצוא עבודה בתחום האנימציה בסין, אבל שאיפתה היא לעבוד בסטודיו אנימציה יפאני. "אני חושבת שאפשר לעשות כמעט כל דבר בסין אחרי שמקבלים תואר וצוברים ניסיון ביפאן", היא מציינת.

לדברי קיסון צ'אנג, מנהל באימג'י, אולפן אנימציה בינלאומי שבסיסו בהונג קונג, סטודנטים שלומדים ביפאן וצוברים ניסיון תעסוקתי באולפנים יפאניים עשויים להיות מועמדים מועדפים בחברות בינלאומיות. "הם בהחלט יועילו לתחום המקצועי שלנו", הוא אומר, "הם יכולים להחדיר רוח חדשה".

עד כה לא זכו הקורסים היפאניים לתשומת לב בינלאומית של ממש, אולי משום ששפת הלימוד היא יפאנית. טומויוקי סוגיאמה, מנכ"ל דיג'יטל-הוליווד, מודה שהשפה עלולה להיות מחסום, בייחוד לסטודנטים מן המערב. "אילו היה לנו קורס באנגלית לתואר ראשון, למשל, היינו מוצפים סטודנטים מערביים", הוא אומר. באוניברסיטת קיוטו סייקה, שייסדה את קורס המאנגה הראשון במדינה, מונים כיום הסטודנטים הזרים למאנגה ואנימציה 57, מתוך 800 סטודנטים הלומדים בקורסים אלה.

בעשור החולף נוסדו ביפאן יותר מעשרה חוגים אוניברסי טאיים המציעים תואר או קורסים במאנגה, באנימציה ובמשחקי וידיאו. מספר דומה של בתי ספר מקצועיים מציעים הכשרה בתחום. בקמפוס של דיג'יטל-הוליווד לומדים סטודנטים מקוריאה, מסין, ממלזיה, מטייוואן וממדינות אחרות מאסיה לצד הצעירים היפאנים.

בשנים האחרונות החלו גם אוניברסיטאות בסין ובקוריאה להציע קורסים במאנגה ובאנימציה ומשכו אליהן סטודנטים מקומיים רבים. אך קייקו טאקמייה, דקאן החוג למאנגה באוניברסיטת קיוטו סייקה ואמנית מאנגה ידועה, אומרת שיש הבדלים: "בקוריאה מלמדים בעיקר סרטים מצוירים כמו שרואים בארצות הברית. הם לא מלמדים את 'מאנגת הסיפור' - סטורי מאנגה". ב"סטורי מאנגה" מדובר בסרט באורך מלא בעל קווי עלילה ברורים, לעומת סרטונים מצוירים הבנויים על פעלולים גופניים ובדיחות. טאקמייה אומרת שסוד המאנגה טמון בגבולות הפרוצים בכל הנוגע לצורה ולתוכן, וכן שהיקף המאנגה והסוגים הזמינים ביפאן עולים בהרבה על אלה שבמדינות אחרות. זה כולל מאנגה ואנימציה למבוגרים בלבד, שעשויות לכלול תוכן מיני מפורש.

ג'קלין ברנדט, מרצה באוניברסיטת קיוטו סייקה, מחברי הסגל המעטים בתחום שאינם יפאנים, אומרת כי הבדלי השפה והתרבות הם שמונעים מהקורסים למשוך קהל נרחב יותר. נוסף על כך, היא אומרת, הקורסים במאנגה ובאנימציה עדיין אינם מאורגנים במלואם במערכת קוהרנטית של ידע ותיאוריות, שחוקרים מארצות אחרות יכולים להבין ולהעריך.

אחת הסיבות להעדר תיאוריה ומשנה סדורה בתחום היא החינוך הציבורי הנוקשה הנהוג במדינה. המאנגה והאנימציה פרחו בדרך יצירתית דווקא משום שפעלו מחוץ לתחום השיפוט של המערכת, חופשיים מפיקוח של הרשויות. "המאנגה שיגשגה כתרבות-נגד לאקדמיה הממסדית", אומרת טאקמייה. "למעשה קמה התנגדות בענף לרעיון לארגן את האמנות בתוכנית אקדמית".

רוב החוקרים והמורים היפאנים מכירים בכך שהתיאוריה שהם מלמדים נמצאת עדיין בתהליך של ארגון לכדי שיטה. "אנחנו מרכיבים ומציעים קורסים שאנחנו חושבים שיוכלו לשמש אנשים שנכנסים למקצוע, אבל אם נחכה עד שחקר המאנגה והאנימציה יהיה מובנה במלואו ומאורגן באופן אקדמי, יהיה מאוחר מדי", אומר סוגיאמה. "בעולם שבו תוכן יצירתי עובר דיגיטציה וגלובליזציה, צריך להכשיר צעירים לאמנויות האלה עכשיו".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ