תמיכת הפיס בתרבות קוצצה בחצי תוך עשור

תקציב מועצת התרבות של הפיס יעמוד על 12 מיליון שקל, בהשוואה ל-25 מיליון ב-2000. יו"ר המועצה: "זו הסחטנות של האוצר"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אחרי שנה סוערת במועצת הפיס לתרבות ולאמנות, שכללה את פרישתה של מנהלת המועצה אסתר די נור, וטענות על מאבקי כוח, פוליטיזציה ומינויים מונחתים, הציגה אתמול המועצה את תוכנית העבודה והקריטריונים החדשים שלה לחלוקת תקציב 2011, שיעמוד על כ-12 מיליון שקל.

מועצת הפיס לתרבות ולאמנות הוקמה לפני עשור על מנת לעודד פעילות תרבותית שאינה נתמכת בידי המדינה או הרשויות המקומיות. תקציבה השנתי הוא מקור חשוב לתמיכה בפרויקטים של אמנים ויוצרים "מחתרתיים" שהממסד התעלם מהם.

ראשי מועצת הפיס - ממלא מקום יו"ר המועצה, מוטי ששון; יו"ר ועדת גיבוש הקריטריונים, עו"ד איתן הברמן; ומנהלת אגף התרבות במפעל הפיס, דולין מלניק - הציגו אתמול במסיבת עיתונאים בתל אביב את מה שכינו "הדרך החדשה של המועצה עם תחילת העשור השני לפעילותה".

בעשור לקיומה עד כה הקצתה מועצת הפיס 150 מיליון שקל ליוזמות שונות בתחום האמנות והתרבות - נתון שבמועצה גאים בו ובצדק. ואולם, במהלך העשור קוצץ תקציבה השנתי והצטמק ביותר ב-50%: מ-25 מיליון שקל ב-2000 לכ-12 מיליון שקל, כפי שהיה גם תקציב 2010 שלמרבה הצער עדיין לא חולק עד כה. תקציב 2009 אמנם חולק, אך לא ברור לפי שעה איך ולמי. מלניק הבטיחה אתמול כי בקרוב תפורסם רשימת התמיכות.

ממלא מקום יו"ר המועצה, מוטי ששון, אמר אתמול כי הסיבה לקיצוץ בתקציב התרבות היא ה"גישה הסחטנית" של משרד האוצר כלפי מפעל הפיס. "לצערי לאוצר חסר כסף, לכן הוא מתלבש על הגופים החיצוניים. בתמורה להארכת הזיכיון של ההגרלות, מפעל הפיס נאלץ לשלם לו מאות מיליוני שקלים שהלכו בזמנו לתרבות, חינוך וספורט", אמר ששון, המכהן במועצה מטעם תפקידו כראש העיר חולון.

בקופת מועצת הפיס מצויים כיום 30 מיליון שקל שכוללים את 12 מיליון השקל שלא חולקו ב-2010. תוכניות מועצת הפיס הן לפי שעה רק לגבי 12 המיליון האלה. שאר התקציב, 18 מיליון שקל, ימתין לגיבוש התוכניות לגביו במהלך השנה.

התקציב יחולק על פי תחומי חמש ועדות: תקציב הוועדה הבין-תחומית שבראשה עומד יגאל עמדי - 4 מיליון שקל; תקציב הוועדה לקולנוע וטלוויזיה שבראשה עומד יגאל חיו מולד - 1.45 מיליון; תקציב הוועדה לאמנויות הבמה שבראשה חנה הרצמן - 2.97 מיליון; תקציב הוועדה לאמנות חזותית שבראשה יהודית גואטה - 1.695 מיליון; תקציב הוועדה לספרות ושירה שבראשה המשוררת מיה בז'רנו - 1.245 מיליון שקל.

בראש הוועדה לגיבוש הקריטריונים למועצת הפיס עמד עו"ד איתן הברמן, אבל אפילו הוא אינו מרוצה מההגדרה: קריטריונים. לדבריו אין מדובר בקריטריונים כלל, אלא בקביעת אמות מידה או כללים מנחים לחלוקת הכסף.

עוגת תקציב מועצת הפיס על פי הקריטריונים האלה תתחלק לפרוסות גדולות יותר, בהשוואה לשנים קודמות שבהן העוגה התחלקה להרבה פרוסות קטנות: מינימום התמיכה לפרויקט או לאמן יעלה; ויוכרז פרויקט גדול לשלוש שנים שיהווה 20% מתקציב המועצה. פרויקט כזה טרם נקבע. כמו כן מתכוונים במועצה לשים דגש על עידוד תרבות ואמנות בפריפריה החברתית והגיאוגרפית. לשאלה מדוע היה צורך בשינוי הקריטריונים שהדעה הרווחת לגביהם היתה חיובית מאוד, השיבה מלניק כי "בנוסף לרצון לחדש, דו"ח מבקר הפנים של מפעל הפיס ביקש קריטריונים שניתנים למדידה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ