"מצ'טה" של רוברט רודריגז - הרעים מרושעים, הטובים הולכים מהר

בסרטו המלהיב של רוברט רודריגז הנשים יפהפיות להכאיב והפוליטיקאים מושחתים כמו במציאות

נדב הולנדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המסורת הקולנועית של הקרנת טריילרים לפני הסרט המרכזי, שימשה את רוברט רודריגז וקוונטין טרנטינו כתירוץ ליצירתיות יתר בפרויקט המשותף שלהם "גריינדהאוס" מ-2007. בניסיון להכניס את הצופה לאווירת סרטי הניצול של שנות ה-70, פתחו היוצרים את צמד סרטיהם בכמה סרטוני "בקרוב" שמתייחסים לסרטים שלא באמת קיימים, ושנאמנים כמובן לרוח הקומדיה האלימה והטראשית שאיפיינה את הפרויקט כולו.

אבל האמת היא שאחד מאותם טריילרים, "מצ'טה" של רודריגז, על סוכן פדרלי לשעבר ממוצא מקסיקאי עם חיבה לכלי נשק חדים וסכסוך ארוך שנים עם גורמים רבי כוח, נולד עוד שנים קודם לכן. כשרודריגז יצר את סרטו "דספרדו" הוא פגש לראשונה את השחקן דני טרחו ואמר עליו: "הוא צריך להיות הז'אן קלוד ואן דאם או הצ'רלס ברונסון המקסיקאי, להוציא סרט כל שנה ושהשם שלו יהיה מצ'טה". כעבור שנים כאמור נהפכה הפנטסיה הזאת לטריילר פיקטיבי, ובשנה שעברה פיתח רודריגז את ההלצה הישנה לכדי סרט קולנוע באורך מלא.

מעריצי רודריגז יודעים למה לצפות מתעשיית-הקולנוע-של-איש-אחד הזאת. כמו בסרטיו הקודמים, גם הסרט "מצ'טה" ניחן בשילוב מלהיב של דיאלוגים מצחיקים ומלאים בחשיבות עצמית כביכול וגיבורים מוקצנים במכוון - הרעים מרושעים מדי, הטובים מתים מהר מדי, הכמרים חובבי נשק, הנשים יפהפיות להכאיב, הדמות הגברית מסוקסת, ורק הפוליטיקאים מושחתים כמו במציאות. כל אלו נצבעים כרגיל בכמויות אדירות של דם.

הגיבור מצ'טה (טרחו) עבד פעם בשביל הממשל, אבל אחרי שהסתבך עם ברוני סמים שהרגו את אשתו ובתו, מצא עצמו כעובד לא חוקי שמתפרנס בדוחק. הוא מקבל הצעה מפתה, להתנקש בחייו של סנטור (רוברט דה נירו) שמפעל חייו הוא להרחיק את העובדים הזרים המקסיקאים מארצות הברית ו"לנקות" את הגבול עם מקסיקו. בתמורה להתנקשות מקבל מצ'טה מזוודה מלאה בכסף, אך כשהוא ניגש לבצע את המשימה הוא מבין שנפל קורבן לספין מרושע של אנשיו של הפוליטיקאי המושחת, שידעו כי ניסיון התנקשות מצד מהגר מקסיקאי יעלה את מידת הפופולריות של הסנטור.

מצ'טה נרדף על ידי אנשיו של הפוליטיקאי ועל ידי ברון הסמים שמקושר אליו (סטיבן סיגל) ומוצא מקלט בכנסייה של אחיו הכומר, בזרועותיה של השוטרת היפה שנחלצת לעזרו (ג'סיקה אלבה), וגם בזרועותיה של מוכרת טאקו (מישל רודריגז), שמתחת לפני השטח היא גיבורה של ארגון מחתרת מקסיקאי רווי זעם מודחק שנכון להתפוצץ בכל רגע. בין היתר משתתפים בסרט גם לינדסי לוהן ודון ג'ונסון. העימות הסופי, בין אנשי "החוק" לבין המיעוט הנרדף שמחזיר נקמה, הוא מעין שאיפה מוקצנת של אזרחים שמאסו בשנאת הזרים ובתאוות הבצע השלטת. לרודריגז עצמו, אגב, שורשים מקסיקאיים.

גם לטרחו שורשים מקסיקאיים, וסיפור החיים שלו יכול היה לשמש בסיס לסרט של רודריגז: כבנו של פועל בניין הוא גדל ברחובות לוס אנג'לס, הידרדר לפשע, הצטיין באגרוף, התמכר להרואין, נכנס לכלא, זכה בתחרויות אגרוף של אסירים ונגמל מהסמים בשיטת 12 השלבים. על הסט של "דספרדו" גילו הוא ורודריגז כי הם קרובי משפחה. כיום הפילמוגרפיה שלו כוללת עשרות רבות של סרטים, ומסתמן שגם 2011 הולכת להיות שנה עמוסה מאוד בשבילו; שלא לדבר על שני סרטי ההמשך שרודריגז כבר מתכנן ל"מצ'טה" - "מצ'טה הורג", ו"מצ'טה הורג שוב".

רודריגז, שכמו ברבים מסרטיו גם ב"מצ'טה" היה שותף בכתיבתו, הפקתו ועריכתו של הסרט (אף שבמקרה זה ויתר על צילום הסרט, וחלק את הבימוי עם איתן מניקיס) לקח כהרגלו חלק גם בהלחנת הפסקול, שעליו חתומה להקת הרוק שלו, "צ'ינגון". חדוות היצירה הזאת מאפיינת את הסרט כולו, שמידת ההנאה המדממת שהוא מסב לצופיו מתחרה רק במידת הרלוונטיות שלו בכל הנוגע לעיסוק בגזענות ובשלטון מושחת. *

"מצ'טה", האוזן השלישית

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ