גלריה גגוזיאן הקימה נציגות בישראל

אשת האמנות שרון ברנדס תייצג את הרשת העולמית. דרך הנציגות ניתן יהיה לרכוש יצירות של אמני הגלריה, דוגמת וורהול וקיפר

דניאל ראוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל ראוכוורגר

גלריה גגוזיאן, שהפכה בעשור האחרון לרשת עולמית למסחר באמנות, הקימה נציגות בישראל. את הרשת, שמפעילה 11 גלריות ברחבי העולם, תייצג אשת האמנות שרון ברנדס, רעייתו של עו"ד ואספן האמנות גיל ברנדס.

הגלריה הבינלאומית מייצגת בין היתר אמנים מובילים מהמאה ה-20, כמו אנדי וורהול, אנסלם קיפר ורוי ליכטנשטיין. הקמת הנציגות הישראלית תאפשר לאספני אמנות בארץ לרכוש יצירות של האמנים המיוצגים.

המגעים עם הגלריה הם על רקע התבססותה של תל אביב כמרכז אמנותי-תרבותי שוקק, בו פועלים כיום יותר ממאה חללי תצוגה שונים. גגוזיאן אמנם לא תפתח בינתיים משרדים רשמיים או גלריה בארץ, אך הקמת הנציגות הישראלית היא בגדר בדיקת קרקע לקראת הרחבת הפעילות.

ברנדס, שמחזיקה יחד עם בעלה אוסף אמנות ישראלית ובינלאומית מהמשמעותיים בארץ, אמרה ל"הארץ" כי לגלריה אין כיום שום פעילות בארץ, "ולכן הם מצאו לנכון להפעיל אותי פה". לדבריה, לא היה לה קשר בעבר עם גלריית גגוזיאן וזהו שיתוף הפעולה הראשון עמה. "כרגע, לא מדובר במשרד פורמלי, אך הגלריה תאפשר אספקת חומרים סדירה. זה נועד בעיקר לבדוק את השטח", אמרה.

ברנדס אף הוסיפה כי המסחר באמנות ישראלית אינו חלק מהתכנון, אלא רק סביב האמנים המבוססים שמייצגת הגלריה (בדומה לפעילות בשאר נציגויותיה ברחבי העולם). התוצאות של שיתוף הפעולה ההתחלתי עם ברנדס יקבעו, ככל הנראה, אם גגוזיאן תרחיב את פעילותה בארץ ותתאים אותה לשוק האמנות המקומי.

לארי גגוזיאן, סוחר האמנות הארמני-אמריקאי, הוא בעליה ומנהלה של הגלריה על שמו. צמיחתה המשמעותית של הגלריה בשנים האחרונות בלטה במיוחד על רקע המשבר הכלכלי בארה"ב, שהשפיע בצורה משמעותית על שוק האמנות הבינלאומי בכלל והאמריקאי בפרט. המבנה העסקי של גגוזיאן הוא יוצא דופן - אין עוד גלריה עם נוכחות בינלאומית כה נרחבת של סניפים ונציגויות. בבעלות הרשת גלריות בין היתר בניו יורק, הונג קונג, פאריס, לונדון, לוס אנג'לס ורומא. באחרונה נפתחה הגלריה ה-11 שלה בז'נווה, שמציגה כעת את תערוכתו של אלברטו ג'אקומטי. גגוזיאן, אחת הדמויות המשפיעות ביותר בשדה האמנות העולמי, שותף גם בהפקות של תערוכות ענק, בהן זו המציגה כעת באבו דאבי יצירות רבות ונבחרות מאוספו.

גלריית גגוזיאן אמנם סוחרת אמנות במחיר התחלתי של מיליוני דולרים, אך אם לשפוט לפי הביקוש לנדל"ן יוקרתי בתל אביב, ישנה קרקע לביסוס שוק אמנות לאלפיון העליון גם במחוזותינו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ