לימור גל

אחרי 13 שנים שבהן חיכו לילד, היה ברור לרונית ובן זוגה שהם רוצים לחגוג את אימוצה של בתם, בת שנתיים וחודשיים אז, שהביאו מאוקראינה. "המסלול היה ארוך מאוד. אחרי שהילדה סוף סוף הגיעה אלינו, הרגשנו שאנחנו רוצים לציין זאת באירוע", אומרת רונית, בת 39, שעוסקת היום בליווי תהליכי פריון. כמוהם, משפחות רבות בשנים האחרונות חוגגות את כניסתו של ילד מאומץ למשפחה ב"מסיבתימוץ" - אירוע של ממש.

בני הזוג, שגרים באזור השרון, החליטו לחכות כמה חודשים, עד שהילדה תתאקלם מעט, ורק אז לחגוג. לאירוע, שהתקיים ביולי, באו כ-250 מוזמנים. הערב נפתח בקבלת פנים ואחר כך התקיים טקס קטן. תחילה קראה רונית דרשה שהכינה ואחר כך הוקרנה מצגת שהכינה חברה טובה, המתארת את תהליך האימוץ שעברה המשפחה.

אחרי מחיאות כפיים, נשיקות וחיבוקים, המשיך הערב להתנהל כמו כל אירוע: אוכל, צילומים, ריקודים ומוסיקה. "התרגשתי מאוד, כי לערב הגיעו גם אנשים שמעולם לא פגשתי", מספרת רונית, "אנשים שליוו את התהליך בפורום באינטרנט. הזמנתי גם חברים שנמצאים עדיין בתהליך של אימוץ והושבתי אותם ב'שולחן אימוץ' מיוחד. היום כמה מהם כבר עם ילדים".

גם אורה, קניינית בת 40 מצפון הארץ, החליטה לציין לפני כחודש באירוע חגיגי את אימוצו של י', שהביאה לארץ מרוסיה (כאם חד הורית) בגיל שנה ושלושה חודשים. אורה רואה בתיעוד האירוע כלי שיחזק את בנה בעתיד. "אני יודעת שיש בתהליך האימוץ שלבים לא פשוטים", היא אומרת. "רציתי להראות לו כמה ייחלנו שיגיע למשפחה, כמה אוהבים אותו. ככה, כשיגיעו בורות עמוקים ומחשבות קשות בקשר לעבר, הוא יוכל להיזכר כמה הוא רצוי".

כשאורה שמעה על הרעיון לשלב באירוע טקס עם עורך טקסים מקצועי, היא התלהבה. הטקס, שהנחתה הרב סיגל אשר (דבח), נקרא "ברית הלב". "האפשרות לערוך טקס מקצועי לכבוד האימוץ עדיין לא מאוד מוכרת", אומרת אשר (דבח). "כמו בטקסים אחרים, הרעיון הוא לתת משמעות רחבה לכניסה של הילד למשפחה ולקהילה באקט פומבי".

בטקס, שבנו ביחד, קראה אורה נאום שהכינה מול כ-100 מוזמנים. לאחריה התקיימה "ברית מלים", מין כתב התחייבות שכתבה לבנה, ובו הבטיחה לו, בין השאר, "לאהוב אותך ללא תנאי; לתת לך את ההרגשה כי לאן שלא תרחיק, תמיד יהיה לך לאן לחזור". בהמשך נתנה אמה לי' סידור תפילה של אביה המנוח של אורה.

לעתים מתקיימת מסיבת האימוץ כשהילדים כבר גדולים למדי. במסיבת האימוץ של ד', שהתקיימה כמה שנים אחרי בואו למשפחה, הילד עצמו כבר היה יכול להתרגש מהטקס. גם הוא עצמו השתתף, שר והודה לאורחים. משפחות רבות ממשיכות לציין את יום האימוץ בכל שנה. "אנחנו חוגגים כל שנה את יום האימוץ ביום כיף, מתנות וברכות", סיפרה אחת הגולשות בפורום אימוץ בתפוז. בתה אומרת לה, סיפרה אותה אם, "איזה כיף לי. לרוב הילדים יש יומולדת רק פעם בשנה. לי יש שתי חגיגות בשנה".

אך יש גם הורים שאינם מתלהבים מהרעיון. "יום אימוץ הוא לא כל כך חג לילדי", כתבה השבוע אם מאזור השרון בפורום אימוץ בתפוז. "היה איזשהו ניסיון לפני שנתיים, כשהוא היה בן שבע, ואז הוא אמר, חצי בלי להתכוון, 'אני לא שמח שעזבתי את אבא ואמא שלי'". מנהלת הפורום אומרת: "אנחנו לא אוהבים אירועי השקה לילדים, ולא משנה איך הגיעו למשפחה. המסיבה שלנו היא יום-יומית, על עצם קיומו של הילד בחיינו. אולי כשיגדל ויבין יותר את משמעות היום הזה, נעשה ממנו יום משפחתי".

מסיבות האימוץ הן סוג של הצהרה, סבורה הפסיכולוגית הקלינית יונית בן-צבי, שמטפלת במשפחות מאמצות. "הורות היא כרטיס כניסה מרכזי לקהילה הישראלית, ויש באירוע כזה מעין אמירה: 'הנה, גם אנחנו הפכנו למשפחה!' חוץ מזה, תהליך האימוץ הוא בדרך כלל חוויה מתמשכת ולא קלה, וכאשר הילד הממשי מגיע סוף סוף הביתה, מתעורר צורך לספר על כך לעולם.

"עם זאת" מוסיפה בן-צבי, "ככל שהאימוץ צובר ותק, מתחזק הצורך בנורמליזציה, ולכן משפחות מאמצות רבות חוגגות לילדן יום הולדת במתכונת המקובלת, ואילו את יום האימוץ מציינות באופן אינטימי. צריך לזכור שבעוד שבשביל ההורים סיפור האימוץ הוא בעיקר סיפור של מימוש כמיהה, הרי בשביל הילד הגדל, ככל שמעמיקות מודעותו והבנתו, מדובר בסיפור מורכב, שמתקשר לא רק לסוף הטוב, אלא גם למטען לא פשוט וכעסים הקשורים בעברו. חמה ומקבלת ככל שתהיה המשפחה המאמצת, לא ניתן למנוע אצל ילדים מאומצים רגשות קשים ותחושת נטישה, שמתקשרים יותר לתהיות קיומיות ופחות לחגיגה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ