הענקת פרס גוטסדינר תוקפא לשנה, על מנת לבחון את מתכונתו

הפרס על סך עשרת אלפים דולר, שמוענק זה 15 שנה, יוענק במארס, ומתחרים עליו יאן טיכי, דור גז ושחר יהלום

אלי ערמון אזולאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי ערמון אזולאי

הענקת פרס גוטסדינר, המוענק לאמן צעיר עד גיל 40, תוקפא לשנה על מנת לבחון מחדש את הליך בחירת הזוכה. הפרס, שמוענק זה 15 שנה, יוענק במארס, ומתחרים עליו יאן טיכי, דור גז ושחר יהלום.

הפרס על סך עשרת אלפים דולר כבר שינה את מתכונתו - בעבר היתה ועדת הפרס בוחרת מתוך כלל האמנים שהגישו את מועמדותם לפרס. האמן הזוכה קיבל את המענק יחד עם תערוכת יחיד, המלווה בקטלוג, במוזיאון תל אביב לאמנות.

במלאות עשור לפרס, החליטה קרן גוטסדינר כי מתכונתו תשתנה ותהיה דומה יותר לזו של פרס טרנר הבריטי: הוועדה בחרה שלושה מועמדים מבין האמנים שניגשו, ואלו הציגו תערוכות יחיד שלוו בקטלוג משותף. הזוכה היחיד, שנבחר על ידי שופט שלא לקח חלק בסינון הראשוני, קיבל את המענק הכספי. השינוי הוביל לביקורות שונות, שטענו בין היתר כי האמן נדרש להשקיע כספים בתערוכה שלו.

עם הזוכים בפרס גוטסדינר בעבר ניתן למנות את מרים כבסה (1995), עדי נס (2000), סיגלית לנדאו (2003) ושרון יערי (2005).

לאחר שינוי מתכונת הפרס, בחרה השופטת סוזן לנדאו, האוצרת הראשית לאמנויות במוזיאון ישראל בירושלים, את טליה קינן כאמנית הזוכה לשנת 2007, ואילו שנה לאחר מכן בחרה לנדאו בגיל מרקו שני. בשנה שעברה שפטה קתרין גרנייה, אוצרת ממרכז פומפידו שבפאריס, ובחרה באמנית הווידאו נירה פרג.

מאז שינוי המתכונת שפטו בוועדה הראשונית נתן גוטסדינר עצמו, מנכ"ל מוזיאון תל אביב והאוצר הראשי פרופ' מרדכי עומר, האוצרת אלן גינתון, וסוחרת האמנות דניאלה לוכסמבורג. לוועדה הצטרף ב-2007 דייויד נוימן, מנהל מרכז "מגזין 3" שבשטוקהולם, לאחר ששפט בתחרות ב-2006 ובחר כזוכה ביעל ברתנא.

מהקרן נמסר כי הוחלט לא להעניק את הפרס "בשל צורך שעלה בבחינה מחודשת של מבנה הפרס. עם זאת התכנון הוא להמשיך במתכונת מחודשת לאחר הפסקה זו".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ