אחוזת צפייה | לא הכל שחור לבן

עשרות שנים אחרי שקפטן קירק התנשק עם אוהורה השחורה ב"מסע בין כוכבים", הזוגות המעורבים נהפכו למראה שכיח בסדרות טלוויזיה. האם מדובר בשינוי אמיתי?

רותה קופפר
אחוזת צפייה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותה קופפר
אחוזת צפייה

יותר מעשור חלף מאז פנה השחקן השחור אריק לה סאל ליוצרי "אי אר" בבקשה לסיים את הקשר שניהלה הדמות שלו, ד"ר בנטון, עם רופאה לבנה, ד"ר קורדיי (אלכס קינגסטון). לדברי השחקן, הבעיה לא היתה בקשר של הזוג המעורב, אלא בעובדה שהקשר היציב הגיע אחרי שהרופא השחור נכשל בקשריו עם שתי נשים שחורות. "עלינו לשים לב למסר שאנחנו מעבירים כאפרו-אמריקאים או נציגים של כל מיעוט אתני אחר", אמר ב-1999, "והמסר צריך להיות שאנחנו מנהלים אותן מערכות יחסים בדיוק כמו המקבילות הלבנות שלנו".

הרבה דם זרם בחדרי המיון מאז, ו"האנטומיה של גריי", וסדרת הבת שלה "מרפאה פרטית", הציגו בחסות היוצרת שונדה ריימס זוגות מעורבים כאילו היה זה עניין של מה בכך (גם בעונה מ-2009 של "האוס" היה קשר מעורב בין ד"ר פורמן השחור לד"ר אוליביה הלבנה). כעת, עם עלייתה של "הותורן", סדרת בית חולים נוספת, ביום שלישי הבא בהוט3, עניין הזוגות המעורבים עולה שוב על פני השטח. הסדרה עוסקת באחות ראשית בבית חולים (יותר "מרסי" מ"האחות ג'קי", כלומר יותר בינונית מאשר טובה), שאותה מגלמת שחקנית הקולנוע ג'יידה פינקט סמית. עם תחילת הסדרה נרמז כי האחות, הותורן, התאלמנה מגבר לבן (מסיקים זאת מכך שאמו לבנה). כמו כן כבר בפרק הראשון מתנהל קשר בין אחות שחורה לפרמדיק לבן. בעתיד צפויים קשרים נוספים בין גברים לבנים לנשים שחורות (אף שכותבי הבלוגים טוענים כי ההיפוך - גבר שחור ואשה לבנה - הוא המקובל יותר).

הרומן החדש הניצת בין האחות השחורה לפרמדיק נעשה בלי שום התייחסות לצבע (יש מכשול אחר שאותו הם צריכים לעבור), כאילו החיים בארצות הברית מתנהלים בעולם עיוור צבעים. כך זה מקובל בסדרות כיום - להכניס זוג מעורב אך לא להתייחס אל השונות שלו. ב"הורים במשרה מלאה" נוחת על מפתן דלתו של קרוסבי הלבן (דקס שפארד) ילד בן חמש. מתברר שהוא שלו, ושהוא שחור; תוצר של רומן שהיה לו עם אשה שחורה (ג'וי בריאנט) לפני שנים. משפחתו של קרוסבי מקבלת את הילד החדש כמעט מבלי להרים גבה, וההתייחסות היחידה לעניין הצבע עולה מצד המשפחה השחורה - כי לפי הכללים הלא כתובים, אם למישהו מותר להתייחס לזה, אז רק למיעוט. זה מסתיים, כמו כל קונפליקט אחר במשפחה, במהרה ובחיבוק חם ואוהב.

זוגות מעורבים אפשר למצוא באופרת סבון - לאבלה וכריסטיאן ב-,"One Life to Live" ובסדרת פנטסיה עילית - "דם אמיתי" של HBO, שבה טארה (רותינה וסלי) השחורה מנהלת קשר עם גבר לבן, אחר כך עם שחור ואחר כך עם ערפד. ככה זה בסדרה של אלן בול (רק בסדרה, אגב, כי בספרים שעליהם מבוססת הסדרה הדמות של טארה לבנה), שגם בסדרה הקודמת שלו, "עמוק באדמה", שילב זוג מעורב של שני גברים, דייוויד וקית, לבן ושחור. בסדרה החדשה של שואוטיים, "מזל סרטן", לדמות של לורה ליני הלבנה יהיה עניין רומנטי בדמותו של אידריס אלבה השחור, וקשרים דומים נרקמים גם בסדרת נוער כ"יומני הערפד" ובסדרת האנימציה "ארצ'ר".

בדרמה "אחים ואחיות" נרמז על קשר רומנטי מתהווה בין דני גלובר לסאלי פילד אך זה נזנח, וב"אירוע", סדרת מדע בדיוני חדשה, שעלתה זה לא כבר בישראל (וירדה מהמסך בארצות הברית), בלייר אנדרווד השחור נשוי לאשה לבנה (שניהם קובנים). בשנים האחרונות הוא כמעט תמיד היה הגבר השחור עם האשה הלבנה - ב"סקס והעיר", "כריסטין הישנה" ו"בטיפול". אפילו בפרסומת האמריקאית למכונית היוקרה לקסוס נראה באחרונה זוג מעורב. יש גם קשרים זוגיים לא רומנטיים, של חברים הכי טובים, כמו בין שון לגאס ב"בניחוש חוקר" ובין ג'יי-די לטורק ב"סקרבס" לשעבר. ההתייחסות להבדלי הצבע שם היא רק על דרך ההומור, אבל היא קיימת.

בספטמבר האחרון נודע כי השחקנית דיאן פאר ("הצילו", "מספרים") מתכוונת להעלות ברשת פוקס דרמה חדשה שהזוג הראשי בה יהיה מעורב. הסדרה של פאר (הלבנה, שבן זוגה בחיים הוא ממוצא קוריאני) תעסוק בזוגות מעורבים בדרום ארצות הברית בעידן אובמה.

הבריטים היו קודם

זוגות מעורבים קיימים בטלוויזיה לא רק מעידן אובמה, אך נראה שלריבוי שלהם ולאופן האגבי שבו הם מוצגים יש קשר למוצאו של הנשיא. קיימת מחלוקת בין המומחים בקשר לנשיקה הבין-גזעית הראשונה על המסך האמריקאי. יש שטוענים שהיא אירעה בסדרת שנות ה-60 "מסע בין כוכבים" בין קפטן קירק הלבן (ויליאם שטנר) לבין אוהורה השחורה (נישל ניקולס), ואחרים טוענים שהקדימו אותם לוסייל בול הלבנה לדזי ארנז הלטיני בסדרה "לוסי אהובתי" משנות ה-50. באותה תקופה היתה גם נשיקה בין הדמויות של ננסי סינטרה הלבנה לבין סמי דייוויס ג'וניור השחור ב"Movin' with Nancy" מ-1967. הזוג המעורב הראשון היה ב"ג'פרסונס", סיטקום של נורמן ליר, על משפחה שחורה ובה קשר מעורב, יציב ואוהב בין הלן לטום.

הבריטים הקדימו כמובן את האמריקאים בעניין זה בארבע שנים, כאשר בתוכנית "מחלק מיון" ב-1964 נרשמה נשיקה בין רופא לבן למנתחת שחורה. כעת ניתן לראות זוג מעורב חדש בדרמה "לגדול בלי בושה" של שואוטיים.

דייוויד קרונקה, שכותב ל"לוס אנג'לס טיימס", ל"טי-וי גייד" ולעיתון התעשייה "וראייטי", טען כי "מפיקים מנסים לפנות לקהל רחב ככל האפשר ולומר משהו, גם אם המשהו הזה הוא 'אנחנו לא מתייחסים לעניין הגזע כי זה לא עניין גדול וכך גם אתם צריכים להתייחס לזה'". כדוגמה הוא נותן את הסדרה "מד מן" על שנות ה-60 שבה ההתייחסות לזוג מעורב מצריכה תגובה. אחד הרעיונאים בסדרה, פול קינסי (מייקל גלדיס), יוצא עם אשה שחורה כדי להדגיש עד כמה הוא מרדן. השניים אף נוסעים יחד דרומה למצעדים למען זכויות האזרח.

הגישה הזאת, שלפיה לא צריך להתייחס להבדלים כי אין בעצם שום בעיה, אינה מלמדת על הבנה אמיתית של המורכבות. אפשר ורצוי להציג זוגות מעורבים. יש עוד ועוד כאלה, והנראות הטלוויזיונית כנראה תהפוך את השילוב הזה למוכר ולמקובל. אלא שלא כל התייחסות לנושא חייבת להתפרש כגזענית. בסדרה המעולה "אורות ליל שישי", שבה הוצגו לא זוג מעורב אחד - רק כדי לצאת ידי חובה - אלא יותר, הוצגו גם הבעיות שעמן נאלצו הזוגות האלה להתמודד. הקשר שלהם התקבל על ידי ההורים הלבנים והשחורים בחשש, לפעמים ברתיעה. לא תמיד הקשר הצליח, בגלל הסיבות האלה. כפי שסיכמה זאת ג'ניס רושל בבלוג "מעבר לשחור לבן", המפיקים "מנסים לצאת בהכרזה שכולנו צריכים להסתדר מבלי לנסות להבין את הדקויות ומדוע לעתים קרובות מדי איננו מסתדרים".

פעם, לפי הספר "Fade to Black and White" מאת אריקה צ'יטו צ'יילדס, הקונצפט של זוג מעורב היה כל כך מוזר שהיה צריך לחזור עמו מחו"ל כדי שזה יתקיים; כך קרה בשנות ה-90 בסדרות כ"חברים" ו"אי-אר" - ד"ר קארטר מ"אי-אר" נסע לאפריקה וחזר עם בת זוג שחורה, ורוס מ"חברים" נסע לחו"ל עם משלחת חפירות ארכיאולוגיות ושב עם חברה מהמזרח הרחוק.

מה שכן, הזוג המעורב עדיין משמש כתחבולה תסריטאית, כמו בעונה הראשונה של "אבודים" כאשר אחרי התרסקות המטוס, רוז השחורה מחפשת את בעלה ברנארד שהיה בחלק האחורי של המטוס. כאשר זה מופיע, והוא לבן, יש בלבול ואי הבנה בקרב שאר אנשי האי. לא לזה ציפו.

קיימת תחושה חמורה יותר, שלפיה מדובר בלא יותר מטרנד, וטרנד הוא עניין אופנתי יותר מערכי. כמו שבסדרות רבות נוכחת דמות הסבתא החדשה, שממלאת את מקום הרעיה הנעדרת או האם העובדת ("האשה הטובה", "קאסל", "אחים ואחיות", "הורים במשרה מלאה"), שלמרות גילה היא גם חשקנית ("קאסל", "שני גברים וחצי"); וכמו שבסדרות אחדות מוצגת דמות משנה של סוכנת חתיכה לסבית, שמטעה את הגברים הרוצים להתחיל אתה (כך ב"צווארון לבן" וב"פלאש פורוורד" שירדה - שגם בה היה זוג מעורב); כך גם ישנם כעת זוגות מעורבים למכביר, שקל להם או מסובך להם ממש כמו לכל זוג אחר, עד שהטרנד הזה יחלוף.

משפחה לא מודרנית | האם הטכנולוגיה החדשנית ב"משפחה מודרנית" היא כיסוי למבנה שמרני?

הפרק האחרון ששודר בישראל של "משפחה מודרנית" מצטלב במקרה עם מאמר שהתפרסם השבוע ב"ניו יורק טיימס", ולפיו המודרניות של המשפחה הזאת היא בטכנולוגיות שלה. בפרק האחרון, ששודר ביס קומדי בשבת, לקלייר, אם המשפחה השגרתית ביותר בסדרה, נמאס מכך שכל בני משפחתה מכורים למכשירים אלקטרוניים. סביב שולחן ארוחת הבוקר פיל יושב עם האיי-פאד, לוק הילד משחק במשחק מחשב אלים, היילי מתכתבת במסרונים בסלולרי וכו'. ההורים מחליטים לערוך תחרות בין בני המשפחה: מי יכול להחזיק מעמד הכי הרבה זמן בלי המכשירים. לכולם קשה. לפי המאמר ב"טיימס", הסדרה הזאת מושפעת יותר ממארק צוקרברג, ממציא ה"פייסבוק", מאשר מנורמן ליר, מאבות הסיטקום.

כאשר עלתה הסדרה לפני שנתיים, ונהפכה מיד לחביבת המבקרים והקהל, רוב העניין שמשכה היה בזכות דמויותיהם של זוג הומואים שאימץ ילדה כדבר שגרתי. אך מאז שעניין הנשיקה בין שני הגברים נפתר, המרכיב החדשני ביותר והנוכח תמיד בסדרה הוא הטכנולוגיה. בעוד שהטכנולוגיה פורצת דרך, טוען המאמר, התכנים שמרניים. נורמן ליר אמר עליה, בהשוואה לסדרות שהוא עשה - "הכל נשאר במשפחה", "הג'פרסונס", "מוד" - כי "בלי לגרוע ממה שעושים ב'משפחה מודרנית', כי היא נהדרת, בחירת הנושא שלהם שונה. אצלנו כל צוות הכותבים היה חייב לקרוא את 'ניו יורק טיימס' ואת 'וול סטריט ג'ורנל'. מישהו היה קורא מאמר על כך ששחורים סבלו מלחץ דם גבוה יותר מלבנים, ומיד היינו עושים על כך משהו בסדרה".

לדברי העיתון, "הפרטים במשפחות 'משפחה מודרנית' שונים מאלה של משפחת באנקר. יש בהם משפחה של זוג שנשוי בשנית, בין גבר מבוגר לאשה מהגרת והורים הומואים. אבל הערכים בסופו של דבר זהים. אולי בשל כך התברר במחקר מלפני כמה חודשים כי 'משפחה מודרנית' היא התוכנית השלישית הכי אהובה על ידי תומכי המפלגה הרפובליקאית. לפי התבוננות מאוד שמרנית זאת", כותב ה"ניו יורק טיימס", "משפחה מודרנית היא לא מודרנית כלל".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ