"הארלן: בצל היהודי זיס" - סרט תיעודי על פייט הארלן, יוצר סרט התעמולה הנאצי המפורסם

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותה קופפר

עוד לא הספקנו להתאושש מ"שתיקת הארכיון", סרטה המרשים של יעל חרסונסקי, ששודר אתמול ביס דוקו, והערב (יום הזיכרון הבינלאומי לשואה) ישודר באותו ערוץ עוד סרט על תועמלן קולנועי בעידן הנאצי: "הארלן: בצל היהודי זיס", על פייט הארלן, שביים את הסרט "היהודי זיס".

ב-1940 יצר הארלן בשירותו של שר התעמולה הנאצי יוזף גבלס את אחד הסרטים המוקצים ביותר בתולדות הקולנוע, שהיה בזמנו צפיית חובה לכל חיילי האס-אס. במרכז עלילת הסרט, שנצפה על ידי 20 מיליון צופים בגרמניה ועוד 20 מיליון באירופה כולה, סיפורו של חלפן כספים יהודי, מושחת ונכלולי, ש"מזהם ומשחית את גרמניה הטהורה". קטעים מהסרט הזה משולבים בסרט התיעודי, ובו גם נראים ניצבים מגטו לובלין ופראג, שנוצלו לצורך ההפקה.

אך עיקר הסרט התיעודי הוא דיון עם בני משפחתו של הארלן, לרבות בניו, בתו ונכדותיו. נקודות המבט השונות שלהם משמשות מין מיקרוקוסמוס לדיאלוג המתנהל בגרמניה בין בניהם ונכדיהם של הנאצים. אחרי מלחמת העולם השנייה הועמד הארלן לדין בגין יצירת "היהודי זיס" (שהקרנתו בגרמניה נאסרה לאחר המלחמה), אך זוכה לבסוף. גם על זיכויו חושבים בני המשפחה דברים שונים.

הסרט, שביים פליקס מולר, משלב חומרי ארכיון נדירים, שלא נחשפו קודם, סרטים ביתיים ויומני מלחמה. להלן ציטוט מתוך אחד מהם: "תת האדם היהודי המזרח-אירופי הוא מקור העבריינות הבינלאומית הפושה במערב אירופה. מכאן נהרו אל הדמוקרטיות המערביות כייסים, סרסורים, סוחרי נשים וסמים מועלים בכספים ועיתונאים".

הסרט "היהודי זיס" מ-1940 (עם כתוביות באנגלית

בין היתר מתראיינת לסרט אחייתנו של הארלן, כריסטיאנה קובריק (אלמנתו של הבמאי סטנלי). בניו תפסו עמדות שונות לגמרי ביחס אליו, מנוגדות ממש (שתיים מבנותיו נישאו אחרי המלחמה ליהודים, לטענתן כדי לתקן עוול, אך נישואים אלה כשלו). הבן קספר הארלן חושב שאביו לא היה אדם פוליטי במיוחד ("הוא היה אמן שנסחף ברוח התקופה") ואילו הבן תומס הארלן אומר כי ברגע שהסרט נהפך לכלי שרת לרצח, הוא פסול. "משום כך אני חש טינה עמוקה אליו", הוא אומר על אביו.

אחת הנכדות אומרת שלמרות הטענות של הסב כי רק רצה לעבוד, באמת היתה לו בעיה עם התרבות היהודית ועם הדת היהודית. היא מספרת כי סבה היה נשוי ליהודייה אך היא עזבה אותו ונישאה ליהודי, וזה פגע באגו שלו. "הוא משתמש בדימויים אנטי-יהודיים מדורי דורות", היא אומרת ומוסיפה שאינה מאמינה שהוא פחד לעשות את הסרט, אלא שהוא רצה ליצור אותו.

הבן תומס טוען שהעובדה שאביו זוכה במשפט על ידי שופט שבזמן המלחמה הורה לערוף את ראשן של נשים אוקראיניות שגנבו מטפחת בזמן התקפה אווירית - היא בלתי נסבלת מבחינתו. לטענה שהסרט נכפה על אביו הוא מגיב: "נשאלת השאלה עד כמה תהיה מוכן לעשות סרט שהוא מגונה בעיניך?"

"הארלן: בצל היהודי זיס". יס דוקו, 22:00

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ