3 תערוכות חדשות במוזיאון חיפה לאומנות עוסקות בציבור, קהילה וטקס

אלי ערמון אזולאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי ערמון אזולאי

כל אחת משלוש התערוכות שייפתחו בשבת במוזיאון חיפה לאמנות (שבתאי לוי 26) עומדת בפני עצמה, אך הן ממשיכות את שיטת האשכולות שהונהגה עד כה במוזיאון והמכנה המשותף ביניהן הוא העיסוק בציבור, קהילה וטקס. את התערוכה "שומרי הסף" אוצרת רותי דירקטור, שזה עתה החליפה את תמי כץ פרימן בתפקיד האוצרת הראשית של המוזיאון. את התערוכה היא אצרה בשיתוף עם יעלה חזות, אילנה טנבאום ונטלי סמית, והיא מורכבת מעבודות וידיאו וסאונד שבמרכזן עומדת התייחסות למושג שומרי סף, ובמלים אחרות קובעי טעם, והיא מתייחסת באופנים מרומזים ויותר ופחות לבעלי תפקידים שונים בעולם האמנות.

אחת העבודות המעניינות שמוצגות במסגרת תערוכה זו היא העבודה "Watchman" של היוצר ג'ק פאבר. העבודה עמדה במרכז שערורייה גדולה לפני כמה שנים ומאז טרם הוצגה במסגרת מוזיאלית. פאבר יצר את העבודה ב-2005, עם גדי ספרוקט. דרך מערכת מצלמות האבטחה של מוזיאון ת"א הם צילמו דמות עוטה מסיכת גרב משוטטת ומבצעת פעולות שונות בין הפסלים המוצגים במוזיאון. עוד לפני שהוצגה הגיש המוזיאון נגד השניים תביעה וצו צנזורה הופעל עליה במשך שלוש שנים. לאחר מכן בוטל הצו בפסק דין של בית המשפט בת"א, שהיווה תקדים בכל הנוגע לחופש הביטוי האמנותי וזכויות הפרט. בין האמנים הנוספים המשתתפים בתערוכה זו: סיגלית לנדאו, שי-לי עוזיאל, עינת עמיר ואנדריאה פרייזר.

התערוכה השנייה היא "הקהילה הבאה - החיפוש אחר הקהילה באמנות העכשווית", באוצרותן של יעלה חזות ולי וינברג. השתיים מסבירות כי עניינן היה לבחון את "ההתעניינות המחודשת במושג". בתערוכה משתתפים קבוצת "בלוק", שרון ליפשיץ, אסי משולם, תמיר צדוק ועוד.

תערוכה נוספת היא "שירה וציבור - בין האני הפוליטי לגוף החברתי", באוצרותה של אילנה טננבאום, והיא עוסקת בתפישת הלאום וההיסטוריה, הציבוריות והצבאיות המיוצגות בעבודות וידיאו. בין המשתתפים: קוקן אורגון מטורקיה, יוסי עטיה ואיתמר רוז, קולקטיב צ'טו דלאט' מרוסיה, ואלונה פרידברג ולימור אונשטיין.

כמו כן ארכיון המרכז למדיה חדשה של המוזיאון יפתח לקהל הרחב ובמסגרתו תינתן גישה לצפייה ביותר ממאה עבודות וידיאו שונות מאוסף המוזיאון. טננבאום, אוצרת במוזיאון ומייסדת המרכז, עומלת במשך שנים על מחקר ההיסטוריה של הווידיאו בישראל דרך סדרת התערוכות "וידאוסטוריה". זהו אחד המהלכים החשובים שנעשו במוזיאון בשנים האחרונות ותרומתו לקהילה המקצועית ולסטודנטים גדולה מאוד.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ