נעם בן זאב

המלצת השבוע

שומאן עם ארגריך

ארטה, ראשון, 20:15

תהפוכות רבות עברה הפסנתרנית הארגנטינאית מרתה ארגריך (ילידת 1941). משהו משנות נערותה המזהירות אפשר לראות בסרטונים באינטרנט: אישיות כובשת, מליאת חיים, ופסנתרנית נהדרת. החיות שלא נפסקה עמדה בצל איום עם מחלת הסרטן שבה לקתה לפני כ-20 שנה, ובה נאבקה תוך כדי היעדרות מאולם הקונצרטים. הקונצרט שישודר בערב זה, מפסטיבל הפסנתר של חבל הרוהר לפני כמה חודשים, בו היא מנגנת עם מישה מאייסקי את האדג'ו ואלגרו אופ' 70 של שומאן לצ'לו ופסנתר, ואחר כך את חמישיית הפסנתר שלו, הוא אופטימי. הוא מגלה את ארגריך עכשיו: בריאה, שופעת קסם כתמיד, ופסנתרנית אפילו טובה יותר.

עוד המלצות

קודש וחול בספרד

קול המוסיקה, שבת, 15:00

שלושה מוטטים של תומס לואיס דא-ויקטוריה ומתיאו רומרו - מהרנסאנס המאוחר והבארוק המוקדם בספרד - יושמעו לסיומה של השעה היפהפייה הזאת ובה מבחר מהעושר של המוסיקה העתיקה בחצי האי האיברי. לאורכה אפשר יהיה לשמוע מבחר מ"קנטיגאס די סנטה מריה" - אוסף המזמורים הגדול מגליסיה במאה ה-13; מתוך המזמורים של עולי הרגל לקומפוסטלה - שיופיים המרוחק מעורר השתאות תמיד; וגם שירים עממיים עתיקים, ותפילות של יהודי ספרד.

מאנון

מצו, שלישי, 21:30

"ארוטיקה דתית למחצה", כך תיאר ונסן דאנדי את המוסיקה הופעת רגש רומנטי של בן דורו ז'יל מאסנה. אומרים שהמוסיקה הצרפתית אירונית וקלילה, מודעת לעצמה ואלגנטית - אבל מאסנה, והאופרה שלו "מאנון" שתובא בערב זה, מראים שיש גם צרפת אחרת. נטלי דסה ורולנדו וילאסון הם הכוכבים הגדולים של הביצוע הזה בתבית האופרה של ברצלונה, בניצוח ויקטור פבלו פרס (2007).

לינדזי מנגנים היידן

מצו, שלישי, 00:25

איזה כיף של חצי שעה לילית: היופי של היידן ברביעיית כלי הקשת שלו, אופ' 76 מס' 5, הולך ונובע בלי גבול - באלגנטיות, בהומור, בדמיון אינסופי של יחסים בין מוסכמות הצורה והחתירה נגדן, בין הציפיות והפרתן החוזרת ונשנית. רביעיית לינדזי ניגנה ב-2004.

דיוקן דוד אויסטרך

מצו, רביעי, 23:30

בסרט תיעודי מ-1994 משרטט הבמאי ברונו מונסיינז'ון את דמותו של הכנר הגדול דוד אויסטרך דרך נגינתו בסרטי ארכיון ובאמצעות תיאורים של בני זמנו - ידיים, תלמידים ומורים ובהם גדעון קרמר, מסטיסלב רוסטרופוביץ, ובנו הכנר איגור.

אפשר גם

* כך עושות כולן. הזדמנות לצפות שוב בהפקה מפסטיבל זלצבורג ב-2009 שבה חזר הבמאי קלאוס גוט לעיבוד מודרני - אולטרה-מודרני כאן - שנראה משום מה לגמרי מיושן. עם מיה פרסון ואיזבל לאונרד (מצו, שבת, 21:30).

* הארלם במונמארטר. הג'ז מצא את דרכו לאירופה דרך פאריס, והסרט התיעודי הזה (מ-2009), משרטט לאורך כמעט שעה וחצי את התהליך הזה: עם השמות הראשונים הגדולים וביניהם עם הסקסופוניסט סידני בשה והזמרת שחקנית ג'וזפין בייקר, בעיר האורות בחצי הראשון של המאה ה-20 (ארטה, שני, 11:50).

* שתי סימפוניות. על הראשונה ניצח קלאודיו אבאדו, על השנייה פייר בולז - שתי הסימפוניות הראשונות של מהלר, שתיהן מהעשור האחרון - מלוצרן וברלין (מצו, שני, 21:30).

* מחולות אימפרסיוניסטים. "אמא אווזה" ו"הוואלס" של ראוול, ו"פרלוד למנוחת הצהריים של פאון" של דביסי, נלקחו כאן לכוריאוגרפיות עכשוויות (ארטה, שני, 23:00).

* קארוזו השוודי. השנה מציינים מאה להולדתו של יוסי ביירלינג, יש האומרים הטנור הכי גדול שידעה האופרה אי פעם. הקלטותיו של ביירלינג השוודי, על אף עתיקותן, מגלות קול מרהיב ומוסיקליות שחד-פעמיותה מזכירה את הייחוד של מריה קאלאס; ואת החשובות שבהן אפשר יהיה לשמוע בתוכנית זאת, שבה גם יספר ויסביר העורך מתי זיתי אלבוים (קול המוסיקה, שלישי, 16:00).

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ