תנו לחיית המחמד שלכם לנשנש סלט

אמריקאים רבים קונים סלט מיוחד בעבור חיות המחמד שלהם. הווטרינרים מביעים ספק בנוגע ליתרונות שלו

ניו יורק טיימס
ג'ף גורדינר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ניו יורק טיימס
ג'ף גורדינר

כשרואים אותו לראשונה על מדף הירקות בסופרמרקט אפשר לחשוב שה"סלט לחיות מחמד" (Pet Salad) הוא סוג מסוים של מתנה מבדרת. האם האובססיה הלאומית האמריקאית למוצרים אורגניים הגיעה לכך שמישהו מוכר עכשיו גרסת גורמה של "ראש דשא"?

לא בדיוק. הסלט לחיות הוא, למעשה, סלט. הוא נועד לצורכי נשנוש, אבל לא בשביל בני אדם. הסלט, שמייצרת Farming Turtles, חברה לגידולים אורגניים מרוד-איילנד, ומופץ בצפון אמריקה, הוא גרסה של מוצר הזמין בשוקי איכרים כבר שנים: עשב חיטה לחיות מחמד, כולל איגואנות, צבים ובייחוד חתולים.

חתול שלועס ויורק עשב חיטה, אולי בתוספת של כדור שיער שנחלץ מגרונו באותה הזדמנות, אינו מחזה נדיר. אבל לורי רוברטס, המייסדת של פארמינג טרטלס, מדברת על הסלט כאילו היה מעדן גורמה. לפני שהקימה את פארמינג טרטלס ב-2006, היא ניהלה בשיקגו חברה שמכרה ירקות טריים לבני אדם. "אנשים שקנו ממני עשב חיטה בשביל עצמם התלוננו שהחתולים אוכלים אותו", היא אומרת. "ככה הכל התחיל".

קתרין הופמן, מבעלי Bell Rock Growers בקליפורניה, אומרת שבתחילה הם עיבדו עשב חיטה לדוכנים שבהם מוכרים מיץ ו"ראינו שאנשים קנו את המכלים הקטנים לחיות המחמד". כיום, אומרת הופמן, החברה שלה מוכרת בכל שבוע 25 אלף עציצים של עשב לחיות בגידול אורגני, במחיר 4-5 דולר לעציץ. היא גם מציעה למכירה מעדנים מועשרים בעשב חיטה, החל בחטיפים בטעם עוף לחיות וכלה בשמפו.

חברות המגדלות עשב חיטה לבעלי חיים מציגות את היתרונות התזונתיים והקוסמטיים שחתולים עשויים ליהנות מהם. "זה עוזר להיפטר מכדורי שיער, זה הופך את הפרווה שלהם למבריקה יותר בתוך שלושה שבועות. ולעולם לא יהיה ריח רע מהפה", אומרת רוברטס. רבים מבעלי חיות המחמד קונים עשב חיטה כי הם מאמינים שיצורים מבויתים מוכרחים לכרסם עלים ירוקים כדי לקבל סיבים וחומרים מזינים, במיוחד כלורופיל, שאותם הם לא יכולים להפיק מהתפריט הרגיל שלהם.

וטרינרים אינם בטוחים בנוגע ליתרונות. "האם חתולים צריכים כלורופיל? לא", אומר ד"ר ארנולד פלוטניק, הבעלים של מרפאה במנהטן המתמחה בטיפול בחתולים. "חתולים הם טורפים אמיתיים, כך שהם לא אמורים לאכול צמחים וירקות. אין ראיות מדעיות שתומכות בטענה שחתולים צריכים חומרי הזנה שאפשר להשיג רק מאכילת עשב". ד"ר אן הואנהאוס, מהמרכז הרפואי לחיות במנהטן, מסכימה עמו. "לחתולים אין צורך בזה", היא אומרת.

עם זאת, הווטרינרים אינם רואים כל בעיה בחתול שמכרסם עשב חיטה, כל עוד החתול נהנה מכך. "אני תוהה אם זו לא הזדמנות בשבילם לשחק עם האוכל", אומרת ד"ר הואנהאוס. "אם תסתכל על החתול שלך כשהוא אוכל עשב חיטה, הרבה פעמים תראה שהוא מתקוטט אתו".

סבך של סלט לחיות עשוי להרחיק חתולים מעציצי הבית שעשויים להיות רעילים באופן בלתי צפוי. עשב חיטה, לעומת זאת, הוא בטוח. "הנזק היחיד שעלול להיגרם", אומר ד"ר פלוטניק, "הוא במקרה שהחתול שלך יקיא על השטיח".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ