למה כובע? בניו יורק הופכים תקנות תברואה לאופנה

ברמנים בניו יורק נדרשים לכסות את השיער. במקום למחות על כך, הם מגבשים אמירות אופנתיות

ניו יורק טיימס
אוליוור סטרנד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
אוליוור סטרנד

מזל שסם פניקס אוהב את הכובע שלו. הפדורה החום שפניקס חובש כשהוא מוזג שוטים ב"אוורימן אספרסו", הקופי-בר הזעיר שבבעלותו, אינו רק ביטוי לסגנון אישי. הוא רואה בו הכרח.

סעיף 6א' בתקנות הפיקוח על מוסדות לשירותי מזון של מחלקת הגיהות הבריאותית והנפשית בעיריית ניו יורק קובע: "אי חבישת כיסוי שיער יעיל באזור הכנת אוכל" היא "עבירה קשה", הפרה חמורה של התקנות, השווה בחריפותה להימצאות חולדות חיות במקום או לבישול עוף קפוא למחצה.

מחלקת הבריאות אומרת שהתקנה חלה על כל מי שעוסק באוכל בצורה נרחבת. אך פניקס אומר ש"אוורימן" צוין ב-2009 כמוסד שבו נצפה עובד "מכין אספרסו ללא כיסוי שיער הולם", וחנויות קפה אחרות מספרות על מקרים דומים. הטבחים חובשים כובעים; המלצרים אינם חובשים כובעים, גם לא הברמנים. הברמנים טוענים שמחלקת הגיהות "מחפשת אותם", ואילו המחלקה מכחישה זאת.

כך או כך, כל ברמן בניו יורק חובש כיום כובע בשל התקנות. במקום למחות, הם מייצרים אמירות אופנתיות. די היה בכובע בייסבול לעמוד בדרישות החוקיות, אך ניקול סלייבן, בעלת "דורה", חובשת כובע פעמון מלבד ירוק-יער, שהיא מתארת כ"משנה מצב רוח". היא מספרת שהוא גורם לה להרגיש יותר "מנומסת ומעודנת".

אדם שליימר מ"ג'ו" חובש כובע כחול כהה ממלחמת האזרחים שנקרא "קפי" ותואם יפה את זקנו בסגנון המאה ה-19; טרוור דאנוויי, שעובד ב"ון ליוון אוטו גלידה וקפה ארטיזנל", מכסה את תספורת המוהוק שלו בכובע צמר של מחלק עיתונים.

ב"סטאמפטאון קופי רוסטרס" שבמלון אייס, שם העובדים מקפידים בלבושם באופן שמציב אמות מידה גבוהות בתחום, הכובעים נראים כאילו נלקחו מספר אופנה קלאסית: מגבעת "פורקפאי" וכובע נער שליח, כובעי דרבי וברטים. רבים מהכובעים ב"סטאמפטאון" ניתנו להם במתנה מחברת הכובעים סטטסון. נציג מכירות של החברה שמבקר במקום דרך קבע מספק לקופי-בר אוצר של כובעי פדורה ומילנו.

לפעמים הכובע הולם את האווירה. ניל אולסון ופיטר קסטליין, המפעילים את "קיקסטנד", קופי-בר על אופניים המסייר ברחבי העיר, חובשים כובעי רוכבים. במקרים אחרים מדובר בספקטקל לשם הספקטקל, כמו במקרה של כובע הפרווה המלאכותית בגודל חיית יער, שאנדי רישוי חובשת בעבודתה ב"ג'ו".

התקנות מספקות רק חלק מההסבר למראה האופייני של מוזגי הקפה בניו יורק. לעומת זאת, אין בתקנות הפיקוח על שירות המזון שום סעיף שעוסק בקעקועים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ