הערב: השקה לגיליון השלישי של כתב העת לאמנות "מחול"

אלי ערמון אזולאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי ערמון אזולאי

"היום עיר אחת מתעוררת אל התודעה החברתית של אמניה, מחר מאה ערים תתעוררנה. והרי פתחנו בדיאלוג". ציטוט זה, המופיע בתחילת מאמרה של ג'סי לוקרד המופיע בגיליון השלישי של כתב העת לאמנות "מחול", לקוח מתוך מניפסט קואליציית עובדי האמנות מינואר 1969. סיפורה של תנועת מחאה זו ושל לוסי ליפארד, שמאמר פרי עטה מתורגם לעברית בגיליון זה, רלוונטי אף יותר לאור המהפכה המתחוללת במצרים.

לוקרד שואלת במאמרה "תהיתם אי פעם כיצד קרה שהמוזיאונים מציעים יום קבוע, אחת לחודש, שבו הכניסה חופשית?" זוהי רק אחת מהעדויות לאותם מאבקים של הקואליציה במוזיאונים הגדולים. "סיפורה של הקואליציה מובא להלן משום שמן הראוי להיזכר כיצד, מדורבנים על ידי אי צדק אשר נעשה אחד, ומונעים על ידי תפישה של מחויבותם להתרעם על עוולות הנעשות בשמם, קמו אמנים לומר את דברם ולמחות על רמיסת זכויותיהם הם וזכויותיהם של אחרים, מתוך הבנה כי השניים הם אך פנים של אותו הדבר עצמו".

הגיליון עצמו ממשיך ובוחן מהו הפוליטי, מהו תפקיד האמן בחברה, עוסק במפגש בין יוצר הסרטים אבי מוגרבי לאמן הצעיר יריב ספיבק, יש בו מאמר מאת רועי אלטר "על הכתום והלבן - אמנות תחת טרור" הסוקר אמנות שמתערבת במציאות הפוליטית, שיחה בין האוצרת מעין שלף לאמנית קרן רוסו על תערוכתה האחרונה במרכז לאמנות עכשווית "צפייה מרחוק". כמו כן, כמו בגיליונות קודמים, גם הפעם מופיעים מקטעים מיוזמות אמנותיות שונות מן העבר, כמו המגזין "סמינה" מ-1956 בהוצאת האמן וולאס ברמן, וכן מקבץ עבודות ממרפה, עיר קטנה במערב טקסס שאליה עבר הפסל המינימליסט דונאלד ג'אד באמצע שנות ה-70, שם בנה לו חלל תצוגה והציג כמה מהאמנים החשובים של אותן שנים כמו רוני הורן, דן פלבין, קרל אנדרה ואחרים. את הכתב עת ערכו ועיצבו מעיין אליקים, רתם ליניאל ותומר רוזנטל. בהשקה שתתקיים הערב ברחוב הגר"א 26 בתל אביב החל ב-19:00, יופיעו עדיה גודלבסקי ועמוס אלקנה, ניקו-טין, רתם ליניאל, מאיה דוניץ ורם גבאי, פנדה פורן ואריאל שיבולת.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ