מיצג של עמוס גיתאי, במרכזו עומדת דמותו של אביו, מועלה בפאריס

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

תערוכה שבמרכזה מיצג מאת הבמאי הישראלי עמוס גיתאי נפתחה בסוף השבוע במרכז לאמנות מודרנית ועכשווית "פלה דה טוקיו" (Palais de Tokyo) בפאריס. המיצג "Traces", שבמרכזו עומדת דמותו של הארכיטקט מוניו גיתאי, אביו של הבמאי, נפתח למבקרים בשבת במרתף של הבניין המוקדש לתערוכות של אמנים אורחים. באוקטובר האחרון הציגה במרתף זה האמנית סופי קאל תערוכה שבה התבוננה על אמה באמצעות תמונות, סיפורים וסרטי וידיאו.

מוניו גיתאי היה בתחילת שנות ה-30 תלמיד בית הספר "באוהאוס" לעיצוב ולאדריכלות שפעל בעיר דסאו הגרמנית (לפני שעבר לברלין), ונסגר בפקודתו של היטלר ב-1933. "השאלה שהתערוכה שואלת היא מדוע היטלר סגר את בית הספר, וזה קרה גם מפני שהבאוהאוס איים על הרצון שלו לייצר ארכיטקטורה מונומנטלית שמפחידה את האדם", אומר גיתאי. לאחר סגירת בית הספר, חילק אביו פמפלטים נגד המשטר הנאצי בפרנקפורט, ובעקבות זאת נתפס ונשלח למאסר.

הרעיון לתערוכה עלה אצל גיתאי בעקבות מסמכים שנמצאו לפני שבועות ספורים במגירה של אמו, ובהם נייר המעיד על כך שמוניו גיתאי נשלח למאסר באשמת "בגידה בעם הגרמני". המיצג "Traces" כולל 13 סרטים וקטעי סרטים, המוקרנים על הקירות החשופים הפנימיים של הבניין, ועוטפים את המבקרים בתערוכה בדימויים ובקולות. תשעה מקרנים מקרינים על הקירות החשופים של המבנה קטעים מסרטיו של גיתאי, וכן סרט שצילם לפני שבועות ספורים, ובו שחזור מבוים של המשפט שהתקיים בשנות ה-30 בפרנקפורט, ובו נידון אביו למאסר.

"בשנים האחרונות אני עוסק - גם דרך מכתביה של אמי בסרט ?כרמל' וגם דרך העבודות של אבי - בהתבוננות במיקרו-קוסמוס המשפחתי הזה. רוב עבודותי הן בדרך כלל אמירה על קונטקסט מסוים, אבל עכשיו נראה לי שהקונטקסט הוא כל כך כאוטי, שהחלטתי שאני רוצה לומר דברים על המיקרו-קוסמוס הכי קטן, הכי מצומצם, שזה ההורים שלי. אני מאוד קשור אליהם, ואני חושב שבביוגרפיה שלהם הם שירטטו מסלול מאוד מדויק, שמאפשר לי לומר אמירות מאוד מדויקות על ההיסטוריה, באמצעות היצמדות לשרטוט הביוגרפי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ