המגמה הספרותית

גלריה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גלריה

גאלימר תחגוג 100 שנה ביריד הספרים בירושלים

אנטואן גאלימר, העומד בראש ההוצאה הצרפתית, יבוא לארץ

הוצאת הספרים היוקרתית "גאלימאר" תציין 100 שנה להיווסדה ביריד הספרים בירושלים. ההוצאה, מהחשובות שבן ההוצאות בצרפת ואף מחוץ לה, פירסמה בין השאר את ספרים של מרסל פרוסט, רומן גארי, אנטואן דה-סנט אקזופרי וג'ונתן ליטל. הערב החגיגי, שיתקיים ב-22 בחודש, הוא אחד מני רבים שיתקיימו בצרפת ובארצות נוספות.

ביתן גאלימר ביריד הספרים בפאריס ב-2007

גאלימאר החלה את דרכה ככתב עת ספרותי ושמו "Nouvelle Revue Francaise" (כתב העת הצרפתי החדש), שהקים הסופר אנדרה ז'יד ב-1909. כאשר ביקש כתב העת להתרחב ולפרסם רומנים פנה ז'יד לגסטון גאלימאר, שהקים את ההוצאה ב-1911 וקרא לה בשם משפחתו. עם השנים עברה ההוצאה לבנו קלוד, וכיום עומד בראשה נכדו, אנטואן גאלימאר, המשמש גם יו"ר ההתאחדות הלאומית של המו"לים בצרפת. הוא יבוא לישראל לרגל החגיגות. סופרים ישראלים רבים הוציאו את ספריהם בצרפתית בגאלימאר, ובהם עמוס עוז, צרויה שלו, אלונה קמחי ובוריס זיידמן. לדברי רוזלין דרעי, נספחת לענייני ספרות בשגרירות צרפת בישראל, יש לגאלימאר חלק ניכר בהצלחות של סופרים ישראלים באירופה.

בחלקו הראשון של האירוע ישוחח עם אנטואן גאלימאר הסופר והעיתונאי הצרפתי פייר אסולין, מחבר הביוגרפיה של גסטון גאלימאר. השניים ידברו על תפקיד המו"ל ומשמעותו. בחלקו השני של הערב יתקיים "שולחן עגול" שבו ישתתפו לצד אסולין וגאלימאר גם עורך ההוצאה ז'אן מטראן, הסופרות אלונה קמחי וצרויה שלו, מנהל יריד הספרים בירושלים זאב בירגר ואחרים, שידברו על ההשפעה והחשיבות של ספרות מתורגמת ועל תהליך התרגום מעברית לצרפתית.

מיקה תימור

ערב לזכרו של ע' הלל בירושלים

במלאות 20 שנה למותו של הסופר, המשורר והפזמונאי ע' הלל יתקיים מחרתיים ערב לזכרו בבית אבי-חי בירושלים. באירוע, שמאורגן על ידי בנותיו של המשורר, טל ונולי עומר, ישולבו סיפורי ילדות, פזמונים ושירים של ע' הלל שהולחנו ברובם על ידי סשה ארגוב. עדי רנרט הוא המנהל המוסיקלי של הערב, שבו ישתתפו דורי בן זאב, גני תמיר, דרור טפליצקי ויהלי תורן. הסופר חנוך ברטוב והמשורר חיים גורי יקראו משירתו של ע' הלל וידברו על אודותיה. לדברי טל עומר, מטרת הערב היא להעביר את התום, הסקרנות ותאוות החיים שאיפיינו את אביה, כמו את החדשנות שלה.

ע' הלל, שנולד ב-1926 בקיבוץ משמר העמק בשם הלל עומר, פירסם שבעה ספרי שירה ויותר מ-20 ספרי שירה וסיפורים לילדים שעליהם הוענקו לו עיטור כבוד על שם אנדרסן לספרות ילדים, הפרס החשוב ביותר המוענק בעולם בתחום ספרות הילדים והנוער, פרס יעקב פיכמן לספרות ופרס זאב לספרות ונוער. שיריו וספריו נהפכו עם השנים לנכסי צאן ברזל של התרבות הישראלית. בין שיריו המוכרים: "למה לובשת הזברה פיג'מה", "יוסי ילד שלי מוצלח" ו"ככה סתם". כמו כן היה הלל אדריכל נוף וגנים ואף זכה בפרס רוקח לאדריכלות על עבודותיו בתכנון מוזיאון האצ"ל, גן צ'רלס קלור ושכונת כפיר בתל אביב.

מיקה תימור

תערוכה על דור הביט בלונדון

בתיאטרון הלאומי בלונדון מוצגת בימים אלה תערוכת תצלומים המתעדת את דור הביט בספרות האמריקאית. שם התערוכה, "Angelheaded Hipsters", לקוח מתוך "יללה", הפואמה הידועה של המשורר אלן גינזברג, והיא מתבססת בעיקר על תצלומים שצילם המשורר עצמו בשנות ה-50. בין היתר, נראים בתצלומים ויליאם בורוז, ג'ק קרואק וניל קאסידי. התערוכה תינעל ב-20 במארס.

ג'ק קרואק בתצלום של אלן גינזברג מתוך התערוכה

המתעניינים בדור הביט יוכלו ליהנות מעוד אירוע שייערך בתיאטרון הלאומי: באירוע, שיתקיים ב-19 בחודש וכותרתו "לגלות את תנועת הביט", ישתתפו המשורר מייקל הורוביץ ובארי מיילס, הביוגרף של גינזברג. הם ידונו בהשפעה המתמשכת של דור הביט על התרבות.

אלי אליהו

אורה מורג זכתה בפרס הספריות לספרות ילדים: 40 אלף שקל

הסופרת והמתרגמת אורה מורג היא הזוכה בפרס הספריות הציבוריות לספרות ילדים ל-2011. מורג זכתה בפרס על ספרה "בעקבות מפות המדבר", שראה אור בשנה שעברה בהוצאת ידיעות ספרים, ועוסק בתקופת השלטון העותמאני בארץ ישראל. הפרס בשווי 40 אלף שקל מוענק זו השנה השנייה במסגרת כנס מולטי ידע של "מרכז הספר והספריות" ויינתן למורג בטקס חגיגי שיתקיים ב-8 במארס בכפר המכבייה. בשנה שעברה זכה בפרס ינץ לוי.

מורג, בת 68, זוכת פרס זאב לספרות ילדים ופרס אקו"ם, פירסמה עשרות ספרי ילדים ונוער ותירגמה בין השאר את יצירותיהם של א"א מילן ורודיארד קיפלינג.

מיקה תימור

מבט לאחור על הפוטוריזם בכתב העת "הפרוטוקולים"

גיליון 19 של כתב העת המקוון "היסטוריה ותיאוריה: הפרוטוקולים", העוסק בתנועה הפוטוריסטית האיטלקית ובהשפעותיה, עלה השבוע לרשת (bezalel.secured.co.il/zope/home/he/1292052032). כתב העת, היוצא לאור על ידי המחלקה להיסטוריה ותיאוריה באקדמיה בצלאל בירושלים, נוסד לפני חמש שנים ובכל שנה מתפרסמים ארבעה גיליונות.

מתוך הגיליון: קרלו קארה, "הפרש האדום", 1910

הגיליון הנוכחי עוסק בקשר בין פוטוריזם לפשיזם, בפוטוריזם כתנועת אוונגרד ובהשפעות השונות של התנועה על תחומי מחקר שונים. לדברי ד"ר דנה אריאלי-הורוביץ, ראש המחלקה להיסטוריה ותיאוריה בבצלאל, ההחלטה להקדיש גיליון לתנועה שצמחה באיטליה בתחילת המאה שעברה נבעה מכך שהפוטוריזם אינה תנועה שחתרה להביע את עצמה באמצעים אמנותיים בלבד, אלא התבססה על מניפסטים שיש להם ביטוי בשירה ובספרות.

בגיליון, בעריכת גל ונטורה וד"ר אשר סלע, מתפרסמים בין השאר מאמרים של משה אלחנתי ואביב לבנת, וכן ארבעה מאמרים של חוקרים איטלקיים מובילים בחקר הפוטוריזם בעולם, המציגים תמונה עדכנית של המחקר על אודות הפוטוריזם.

מיקה תימור

סופר מוכרח לחוות את החיים במלואם "סופר מוכרח לחוות את החיים במלואם. שום דבר ממה שקורה לו אינו הולך לאיבוד, או נהפך לחסר משמעות, אפילו כאב או אכזבה" (פי-די ג'יימס ל"דיילי מייל")

כל צבעי הפינגווין

לציון 50 שנה לסדרת הקלאסיקות המודרניות שלה, הדפיסה בימים אלה הוצאת פנגווין 50 ספרים של סיפורים קצרים ונובלות שראו בה אור. לכל העטיפות יש מראה אחיד: עטיפה צנועה וכסופה, שם הסופר נכתב באותיות לבנות, שם הספר נכתב באותיות שחורות ולמטה מימין מופיע הלוגו הכתום של ההוצאה, שנוסדעה ב-1935 על ידי אלן ליין. בין הספרים שנכללים בסדרה: "Him With His Foot in His Mouth" של סול בלו ו"The Lady in the Looking Glass" מאת וירג'יניה וולף.

איתמר זהר

סוד ההצלחה הספרותית: שירים פורנוגרפיים

המשורר ג'ון וילמוט, הידוע בכינויו הדוכס מרוצ'סטר, היה אחד המשוררים האהובים במאה ה-18 וללא ספק הנועז שבהם. חייו היו פרועים ומלאי הרפתקאות מיניות, והוא ככל הנראה כתב את ספר הפורנו המודפס הקדום ביותר בהיסטוריה, "Sodom". ג'וני דפ גילם אותו בסרט "ליברטין", ובפתיחת הסרט הוא מצהיר כי הנשים יתעבו אותו ואילו הגברים יקנאו בו על מעלליו.

ג'ודי דפ בתפקיד ג'ון וילמוט בסרט "ליברטין"

כעת מתברר כי הסיבה להצלחה הגדולה של אחד מקובצי השירה שבו הופיעו גם שיריו של הרוזן, "The Works of the Earls Rochester and Roscommon", והודפס לכל הפחות ב-20 מהדורות במאה ה-18, היא שבסוף הספר נחבאו כמה שירים פורנוגרפיים. החוקרת ד"ר קלאודין ואן הנסברגן היא שמצאה את קובץ השירים הנפרד שכותרתו "קבינט האהבה". "להפתעתי, התברר שהשירים הללו הם שירים פורנוגרפיים", אמרה ואן הנסברגן, "אחד מהם, שמיוחס לסמואל בטלר, נקרא 'Dildoides' ועוסק בשריפה פומבית של דילדואים שיובאו מצרפת. השיר השני, 'The Delights of Venus', מספר על אשה נשואה המקיימת יחסי מין עם ידיד צעיר, ואילו בשיר 'The Discovery' גבר מסתתר בחדרה של אשה כדי להביט בה מאוננת". הקבינט, כך התברר, הופיע לראשונה במהדורה השנייה של הספר, שהתפרסמה ב-1714.

אלי אליהו

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ