"דיבור ציבורי", יס דוקו | מלה שלה זו מלה

"דיבור ציבורי", סרטו התיעודי של מרטין סקורסזי, מציג את דמותה החמוצה-חריפה-מרירה של הסופרת פראן ליבוביץ

רותה קופפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותה קופפר

"אין סמל הולם יותר לתקופה שלנו מאשר סוחר האמנות העיוור", אומרת פראן ליבוביץ, סופרת, סאטיריקנית ועיתונאית, שהחלה את דרכה במגזין "אינטרוויו" של אנדי וורהול ונחשבת לדורותי פארקר של שנות ה-70.

היא חיה ונושמת את ניו יורק, ב"דיבור ציבורי", סרט תיעודי של במאי הקולנוע הניו-יורקי מרטין סקורסזי שישודר הערב ביס דוקו. בסרט, שאורכו 76 דקות, משולבים קטעי ארכיון נדירים. הוא מציג את דמותה המעניינת, חמוצה-חריפה-מרירה של הכותבת, שמדברת, בעיקר מדברת, עם הבמאי בפאב הקבוע שלה, "וייברלי", שעל הקיר שלו ציור קיר של הקריקטורה שלה, ועם הסופרת טוני מוריסון מול קהל בהרצאה.

בסרט, בהפקת ערוץ HBO, אין כמעט התרחשות. ליבוביץ אומרת בקולה הניו-יורקי, כשהיא מבליעה חיוך, שבעת רצון משנינויותיה: "אין מקבילה למוצרט בעולם הכתיבה, כי בניגוד למוסיקאים, סופר חייב לדעת משהו על החיים, גם אם יש לך כישרון טבעי"; "הייתי היהודייה היחידה באמריקה שהחשיפה האינטלקטואלית הראשונה שלה היתה דרך אדם שחור", היא אומרת על הפעם הראשונה והמפעימה שהקשיבה לסופר ג'יימס בולדווין מדבר בטלוויזיה; "יש יותר מדי דמוקרטיה בתרבות... ולא מספיק דמוקרטיה בחברה"; על המספר הגדול של הספרים הרואים לאור היא אומרת "כשטוני מוריסון אמרה 'כתבו את הספר שהייתם רוצים לקרוא', היא לא התכוונה לכל אחד ואחד מכם".

בגלל מגיפת האיידס נותרו לדעתה בתרבות האמריקאית רק האנשים הבינוניים ביותר. "נשאלתי יותר מדי פעמים בחיים אם אני בת יחידה", היא מסגירה ומבינה את המקור לטעות. אבל למעשה לא היתה עד כדי כך מפונקת בילדותה.

"האסון הגדול" של ילדותה הוא שלמדה לקרוא שעון בגיל תשע. הוריה שלחו אותה לחופשת חורף אצל הדוד המהנדס, בוגר MIT שעבד ביבמ, כדי שילמד אותה לעשות זאת ("עד כדי כך חשבו שאני מאותגרת"). ועוד עניין מהילדות שלה הקשור לחייה הבוגרים - "הדבר שהענישו אותי עליו בילדותי, שבגללו קיבלתי ציונים גרועים בבית ספר, שבגללו סילקו אותי ממנו... ובשלב מסוים התחיל להיות היתרון שלי הוא דיבור מול קהל". היא מעדיפה לדבר מאחורי הגב כי כך זה שמדברים עליו "ישמע את הדברים יותר מפעם אחת".

בפגישה מול הקהל אומרת לה מוריסון, חברתה הקרובה, "את תמיד צודקת, אבל את אף פעם לא הוגנת. למה זה?". התשובה בגוף השאלה, משיבה לה זו.

"דיבור ציבורי". יס דוקו, 22:00

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ