הציבור יתכנן את פארק קריית ספר. הציבור ימשיך לחלום על הפארק

התוכנית המיועדת לגינת קריית ספר בתל אביב מסמנת מודל חדש ואופטימי של תכנון בשיתוף הציבור. כעת רק נותר לראות אם הפארק אכן יקום כפי שהובטח

נועם דביר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נועם דביר

לעתים רחוקות מצליח מאבק ציבורי של קבוצת תושבים לגרום שינוי של 180 מעלות בהחלטות ובמדיניות של רשות מקומית. המקרה של פארק קריית ספר בלב תל אביב מוכיח שמאמץ מתמשך, עקשנות והתמדה עשויים להשתלם. בעוד כשלושה חודשים צפויות להתחיל עבודות ההקמה של הפארק, או "גינת קריית ספר", כפי שמכנים אותה התושבים. באזור דל במיוחד בשטחים ציבוריים (0.4 מ"ר לנפש לעומת 7 מ"ר מומלצים על ידי משרד הפנים) ועתיר בתוכניות בנייה חדשות למגורים, צפוי הגן להיהפך למקום בילוי מרכזי בעבור תושבים מקרוב ומרחוק.

מתחם קריית ספר משתרע על 20 דונמים בין הרחובות יהודה הלוי, עמרם גאון, וילסון ולינקולן. בחלקו הדרומי ממוקם בניין מנדטורי שבו נמצא המרכז למיפוי ישראל, ושאר השטח שימש במשך שנים את הצבא ואת סדנאות הרכב של המשטרה. באמצע שנות ה-90 התגבשה באזור קבוצת תושבים שדרשה מהעירייה להסב חלק מהמתחם לטובת פארק ציבורי. בשנת 2000 הבטיח ראש העיר רון חולדאי להיענות לדרישה, אבל כאשר הסדנאות התפנו לבסוף כעבור שבע שנים, הועברה הקרקע לידי חברה פרטית ששמה "צוקית נדל"ן" לטובת הקמת חניון זמני. בניגוד מוחלט להבטחות, העירייה ומינהל מקרקעי ישראל החלו לקדם במקביל תוכנית בינוי אינטנסיבית הכוללת פארק מצומצם יחסית בשטח של 6.5 דונמים לצד שני מגדלי מגורים. בתגובה התעוררו שוב התושבים ויצאו למאבק על עתיד המתחם. הם גייסו משתתפים, הוציאו צו לעצירת העבודות והחלו לקיים במקום שורה של אירועים קהילתיים שונים.

"תושבי הסביבה נמצאים באוברדראפט חמור של שטחים פתוחים", מסביר להב זוהר, מראשי ועד הפעולה של התושבים. "היה לנו ברור שקריית ספר רוצה להיות גן ציבורי ואנחנו החלטנו לקיים שם פעולות מעשיות שבשמן אנחנו נאבקים - וככה להלבין את פני הממסד ברבים". להב וחבריו אירגנו פיקניק קהילתי שבועי שמשך קהל רב, לאחר מכן הפעילו שעות סיפור, אליפויות כדורעף ושש-בש, סדנאות מיחזור ואפילו שתלו גינה קהילתית, שנהרסה כמה פעמים על ידי בולדוזרים של חברת צוקית ושל העירייה.

בעבר שימש זוהר מנהל להקת "מוניקה סקס", וכמו רבים מבוגרי שינקין והרוק הישראלי של שנות ה-90, הוא מתגורר עם משפחתו בשכונה שממוקמת מדרום למתחם. "זה מקום מאוד מיוחד בתל אביב, גם שכונה אבל גם מרכז העיר. יש הרבה משפחות עם ילדים ויש משפחות של דתיים וחרדים. זה כמו האיסט וילג' בניו יורק", הוא מוסיף. במקום מאבק הוא וחבריו משתמשים במילה "מאהב" - "למה להרים אבק כשאפשר לפזר אהבה?" הוא שואל.

מכולת ולא סופר

המסר הזה הגיע גם אל מסדרונות העירייה ולפני כשנה וחצי החל תהליך תכנון לפארק ציבורי על שטח של 13 דונם מתוך המתחם (שאר השטח נשאר בידי המרכז למיפוי ישראל). תוכנית הפארק, שנחשפת כאן לראשונה, מעוררת תקוות רבות. זהו גן יחיד במינו בתל אביב, ואם יבוצע במלואו על פי התוכניות, הוא עשוי להיהפך למודל חדש של תכנון בשיתוף הציבור. העירייה הפקידה את העבודה בידיו של אדריכל הנוף רם אייזנברג, שזכה לאחרונה בפרס רוקח על עבודותו בשדרות ההשכלה בעיר, בזכות ניסיונו הרב בעבודה מול תושבים. "תהליך התכנון שבנינו היה מבוסס על פגישות עם כל בעלי העניין בגן לצד דיונים שכוללים גם את התושבים וגם נציגים מהמחלקות הרלוונטיות של העירייה", מסביר אייזנברג. "היה לנו חשוב שבפגישות ישתתפו גם אנשים שיהיו בסופו של דבר אחראים על התחזוקה כי אז גם יהיה להם אכפת יותר".

רצף הפגישות הוליד שורה של הסכמות על האופי ועל התכנים העתידיים של הפרויקט. כך למשל הביעו התושבים רצון בגן ולא בפארק והסבירו את כוונתם בהבדל שבין מכולת לסופרמרקט: "זה אומר שזה גן עם מבחר קטן של דברים", מסביר אייזנברג. "בניגוד לסופרמרקט שיש בו את כל המותגים, אז במכולת מוכרים תנובה. המשמעות העיצובית היא צורות פשוטות ללא עומס חזותי. יש בגן הרבה תכנים אבל הם מאורגנים באופן פשוט". התושבים דיברו גם על גן "אקולוגי ודמוקרטי", כלומר מקום פתוח רווי בערכי נוף וטבע. בנוסף הם ביקשו להימנע מעיצוב טיפוסי של מגלשות פלסטיק ולבני אקרשטיין ולהחליף אותם בחומרים טבעיים ופינות משחקים לא פורמליות, המבוססות על דמיון ויצירה.

אייזנברג תירגם את הרצונות האלה לגינה רב שימושית עם כמה רכיבים ייחודיים. בכיכר הכניסה הפונה אל רחוב יהודה הלוי הוא הציב שולחן מים ומעליו מצללה גדולה, שתיעטף ברבות הזמן בענפים של צמחים מטפסים. בחלקה המרכזי של הגינה ימוקם פלג מים מליחים שיזרום על מדרגות בטון, ובחלק הדרומי תמוקם מערכת מים נוספת - מערכת בריכות מים מתוקים שתמשוך למקום בעלי חיים ואמורה ליצור מיקרוקוסמוס של טבע עירוני. לפי שעה, נבחנת אפשרות לשאוב את המים מאקוויפר החוף ולטהר אותם באמצעות ביו-פילטרים שימוקמו בגינה.

נוסף על כך מתוכננת במתחם גם גינת כלבים, אזור של מתקני כושר, גינה קהילתית ובמה. המקום אמור לפעול במשך מרבית שעות היום, אם כי התושבים הביעו חשש מפני מסחורו והפיכתו לשדרות רושטילד. בין השאר בודקים כעת כיצד לטפל במשתמשי לילה "בעייתיים", כהגדרתו של אייזנברג, היות שהגינה סמוכה לאזורי בילוי.

למרות התוכניות המבטיחות, זוהר אינו משוכנע לחלוטין בעתיד הפרויקט. "האדמה בלב תל אביב יקרה מדי ואני לא בטוח שלא נתעורר יום אחד עם מגדל מעלינו ופארק קטן מהמתוכנן". עם זאת, הוא מסכים שתהליך שיתוף הציבור היה "הרבה יותר ממה שהעיר רגילה אליו".

פרויקט גן קריית ספר ותהליך התכנון הייחודי שלו יוצגו היום במסגרת כנס איגוד המתכננים הארצי שמתקיים באוניברסיטת בן גוריון בנגב. אייזנברג יציג את הפרויקט יחד עם אמיתי הר לב מחברת מודוס, יועץ שיתוף הציבור של הפרויקט. כותרת ההרצאה: "תכנון משתף ודיאלוג עם בעלי עניין כמנוף להתחדשות עירונית: המקרה של גן קריית ספר בתל אביב".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ