אלכס אנסקי: מיכאל הרסגור היה המבוגר ביותר בגל"צ אבל גם הצעיר והפרוע

אנשי אקדמיה, תלמידים לשעבר, בוגרי גלי צה"ל, משפחה, חברים ומאזינים קבועים ליוו את פרופסור מיכאל הרסגור בדרכו האחרונה

יעל געתון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעל געתון

אנשי אקדמיה, תלמידים לשעבר, בוגרי גלי צה"ל, משפחה, חברים ומאזינים קבועים ליוו ביום שישי את פרופסור מיכאל הרסגור בדרכו האחרונה, בבית הקברות בקיבוץ מעברות. הוא נטמן לצד אשתו תמר, בטקס קבורה חילוני.

הרסגור, היסטוריון, איש תקשורת ומרצה באוניברסיטת תל אביב, מגיש התוכנית המיתולוגית "שעה היסטורית" בגלי צה"ל זה 27 שנה, מת בחמישי האחרון בגיל 87.

בין מספידיו נאמו ליעד מורדיק ואלכס אנסקי, שהגישו עמו את תוכניתו ברדיו, העורכת המוזיקלית עמליה רוזן, חברו ותלמידו פרופסור בנימין ארבל ובני משפחתו. אלכס אנסקי אמר בהספד: "הוא היה איש פוליטי וחריף שכל, היסטוריון שתיאר את הארץ בצבעים מתריסים אבל אף פעם לא בלי תקווה. מכל האנשים שעברו בגלי צה"ל, הוא היה המבוגר ביותר, וזו קלישאה, אבל הוא היה גם הצעיר והפרוע". בעת הקבורה הושמעה נעימת שיר "הרעות".

"לא רבים זכו לראות את ההיסטוריה כפי שסבא שלי חווה אותה", הספיד אותו נכדו עילי הרסגור-הנדין, "חייו האישיים היו שזורים בדפיה של ההיסטוריה. הוא עבר בין תקופות ומדינות, חזר אחורה וקדימה בזמן, ולקח אתו למסע את כל מי שרק רצה". נכדו סיפר על היחסים ביניהם: "הייתי מדבר אתו בטלפון כל יום. בימי שישי בערב הייתי ממהר להגיע לביתו בשעה 19:00 בדיוק, על מנת שלא להפסיד את השידור השבועי של ?שעה היסטורית'. היום אני נפרד מחברי הטוב ביותר, שבין השאר היה גם סבא שלי. אני נפרד ולא נפרד, משום שהוא לימד את כולנו שאם ממש רוצים - אפשר להיפגש שוב עם כל דמות שרק נחפוץ".

חבר הכנסת ניצן הורוביץ, שהכיר אותו עוד בהיותו חייל, סיפר ל"הארץ": "הוא אחד האנשים הבודדים שהערצתי. זה לא רק הידע והחביבות ומאור הפנים, אלא התפישה ההומנית שהייתה הבסיס לכל דבר. גם כשדיבר על ימי הביניים ועל עולם המהפכות, אפשר היה להרגיש ברובד הנוסף, הרובד המתייחס לדברים שקורים כאן ועכשיו". מפקד גלי צה"ל, יצחק טוניק, החליט להמשיך בשידור תוכניותיו המיתולוגיות של הרסגור: "נעלה את כל התוכניות שלו לרשת", אמר, "ואמשיך לשדר את התוכניות לפי נושאים. בקרוב התוכניות יהיו זמינות גם לשמיעה במטוסי אל-על".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ