המגמה הספרותית

גלריה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גלריה

חוק וספר

סופרים, מו"לים, ובעלי רשתות הספרים יתכנסו בבית עלמא לדון בעתיד שוק הספרים

"עם הספר, ארבע במאה" הוא שמו של כנס שיתקיים ב-28 בחודש בבית עלמא בתל אביב ובמרכזו דיון בחוק הספרים לקראת ההצבעה הצפויה להתקיים בכנסת בחודש הבא. בכנס יבקשו לבדוק את מכלול היבטי החוק המוצע דרך נקודות המבט של סופרים, מו"לים, בעלי רשתות הספרים וכל שאר הנוגעים בדבר, וכמו כן לבחון מושגים כמו קניין רוחני וקנוניזציה, והמשמעויות של הכניסה לעולם הדיגיטלי.

חלקו הראשון של הכנס יוקדש לסקירת מצב של שוק הספרים בישראל והסבר על אודות החוק להגנת הספרים. בין המשתתפים: מנכ"ל הוצאת עם עובד ויו"ר התאחדות המו"לים, ירון סדן, שידבר על חזון הוצאות הספרים; הסופר יורם קניוק יציג את דעתו ועמדתו על החוק ועל מבצעי "ארבע במאה" למיניהם, ואבי שומר, מנכ"ל צומת ספרים, יפרוש את תפישתו בנושא, על רקע החלטת הרשת להשקיע כ-3 מיליון שקלים השנה בספרות מקור.

חלקו השני של הכנס יכלול דיון על סדרת "עם הספר" של הוצאת ידיעות ספרים ובו תעלה השאלה מי קובע מה הם נכסי צאן הברזל של הספרות הישראלית. בין המשתתפים בפאנל יו"ר מכללת עלמא וחברה בוועדת הבחירה של סדרת "עם הספר" ד"ר רות קלדרון, ח"כ ניצן הורוביץ, ועורכת המשנה של פרויקט בן יהודה, שני אבנשטיין.

"שוק הספרים בארץ מורכב מאוד", אומרת ענת זכריה, יועצת התוכן של עלמא והאחראית על הכנס. "ננסה לבחון את חוק הספרים ולשאול האם אפשר בכלל למצוא נוסחה שתגן על הסופרים והמו"לים מבלי לקשור את ידי החנויות, בלי להפוך את הספר למוצר לעשירים בלבד או לערב שיקולים כלכליים בהוצאות הספרים".

על פי הצעת החוק להגנת הספרות, שהציגו בחודש שעבר שרת התרבות והספורט ח"כ לימור לבנת, יו"ר ועדת החינוך התרבות והספרות ח"כ זבולון אורלב וח"כ הורוביץ, יוקם מנגנון שמבטיח הגנה על הסופרים והמוציאים לאור ומבוסס על המחיר המומלץ לצרכן שיודפס בגב הספר. חנויות ספרים יהיו רשאיות למכור ספרים במחיר נמוך יותר אך הן יהיו אלה שיספגו את ההנחה.

מיקה תימור

סדרת ביקורת חדשה במוסד ביאליק

ב"מבט אחר", סדרה חדשה במוסד ביאליק בעריכתו של פרופ' דן מירון, יצאו לאור ספרים העוסקים בביקורת ספרות ותרבות. לדברי מירון, המטרה היא למשוך לתחום "המוזנח והעלוב" של חקר הספרות כמה שיותר חוקרים צעירים. עוד אומר מירון כי יש צורך בריענון תחום ביקורת הספרות "שהצטמק מאוד לכדי רשימות ביקורת קצרות שהחליפו את ז'אנר המאמר העיוני החוקר".

מירון מצר על כך שכתבי העת הספרותיים כמעט ולא מתפקדים בתחום המחקר. "האפשרות להסתכל על דברים בצורה יותר רחבה הוזנחה ונוצר מצב שאין יותר איפה לפרסם ואין במה שפונה לקהל המשכיל. מוסד ביאליק מנסה למלא את החלל שנוצר".

בימים הקרובים יראו אור שלושת הספרונים הראשונים בסדרה, בהם ספרה של החוקרת שירה חדד "מי שעושה סימן", המציג קריאה סמיוטית ב"סיפור פשוט" של ש"י עגנון; ספרו של גלילי שחר "שארית ההתגלות" העוסק בעולם היהודי הגרמני בתקופת רפובליקת ויימאר ונדרש לכותבים והוגים כמו פרנץ קפקא ופרנץ רוזצוויג; וספרו של דן מירון "הגביש הממקד" העוסק בז'בוטינסקי כיוצר ומשורר. בעתיד צפוי לראות אור ספרו של דרור בורשטיין "שאלות בספרות".

מיקה תימור

תחרות איורים לספר "ויהי ערב"

כתב העת המקוון "הפנקס" לספרות ותרבות לילדים והוצאת הקיבוץ המאוחד משתפים פעולה ומקיימים תחרות איורים לספרה של פניה ברגשטיין "ויהי ערב". מאיירים מוזמנים לשלוח איור מקורי לסצינה שבה הילדה מתפרצת אל לול התרנגולות. הזוכה יקבל פרס בסך 1,000 שקלים, כל האיורים המשתתפים בתחרות יוצגו בתערוכה וירטואלית ב"הפנקס".

"ויהי ערב" ראה אור ב-1949 (הוצאת הקיבוץ המאוחד) עם איוריו של חיים האוזמן ונחשב לאחד מספרי הילדים האהובים בישראל. לאחרונה יצא הספר במהדורה מחודשת תחת השם "ויהיה ערב חדש" ובו האיורים המקוריים והגנוזים של אילזה קנטור-דאוס. "מכיוון ש'ויהי ערב' יצא לאחרונה במהדורה חדשה עם האיורים החדשים-ישנים, חשבנו שיהיה מעניין לבחון כיצד מאיירים שונים תופסים ומדמים את הסצינה של הילדה הנכנסת ללול התרנגולות", אומר יותם שווימר, שהקים ועורך את כתב העת "הפנקס" לצד תמר הוכשטטר.

מיקה תימור

פסטיבל "ימי שירה בנגב" יתקיים בחודש הבא

א"ב יהושע, עמוס עוז, חיים גורי ואגי משעול הם בין המשתתפים ב"פסטיבל ימי שירה במדבר". הפסטיבל, יתקיים זו השנה ה-11 במדרשת בן גוריון בשדה בוקר בין 10 ל-12 במארס ויעמוד השנה בסימן סוד ומסכה. כמה מהמפגשים יתקיימו גם בדימונה. בין השאר יתקיימו דיונים ביצירתו ובאישיותו המסתורית של פנחס שדה, בביטויי הסוד וההסתרה ביצירתה של המשוררת זלדה, ביצירתו של המיסטיקאי ג'לאל א-דין רומי, ובייצוגים השונים בדמותו של משה. אחד האירועים המרכזיים הוא "שירה או שיר רע", שיפגיש בין קבוצות המשוררים האקטיביסטיות "מעין" ו"גרילה תרבות" לבין קבוצת משוררים צעירים יוצאת "הליקון" וקבוצת "כתובת" הירושלמית לדיון בשאלת שירת המחאה.

עוד באירועי הפסטיבל: "שיח אבות", שבו ישוחחו הסופרים א"ב יהושע ועמוס עוז עם נורית זרחי ונורית גוברין על יצירתם ביחס ליצירת אבותיהם, ורטרוספקטיבה לבמאי הקולנוע דן וולמן. בדצמבר יתקיים עוד פסטיבל, שיעמוד בסימן "שבילי הטבע והנפש".

מיקה תימור

מרטין איימיס הרגיז את סופרי הילדים

הערה של הסופר הבריטי מרטין איימיס ("בית הפגישות") בתוכנית הספרות החדשה של בי-בי-סי ששודרה בשבוע שעבר הרגיזה סופרים בריטים הכותבים ספרי ילדים. "אנשים שואלים אותי אם אי פעם חשבתי לכתוב ספר ילדים", אמר איימיס, "ואני אומר, אם אסבול מפגיעת ראש חמורה אולי אתחיל לכתוב ספרי ילדים. בכל מקרה אחר, נראה לי שהידיעה המגבילה שאני כותב בשביל אוכלוסייה מסוימת היא מחסום בשבילי. לפי תפישתי, ספרות היא חופש, וכל הגבלה שלה היא בלתי נסבלת". אין זו הפעם הראשונה שאיימיס אומר דברים שנויים במחלוקת. בעבר התבטא בין השאר נגד המוסלמים ונגד נשים.

אלי אליהו

אני תמיד חושב שהספר שכתבתי

אני תמיד חושב שהספר שכתבתי, גם אם יצא לא רע בכלל, רחוק מאוד מהספר שרציתי לכתוב".

(מייקל קנינגהם ל"גרדיאן")

תערוכה של אלזה לסקר-שילר בברלין

במוזיאון המבורגר באנהוף בברלין מתקיימת עתה תערוכה של אלזה לסקר-שילר, שמציגה לראשונה בפומבי את עבודות האמנות של המשוררת היהודייה-גרמנייה. התערוכה, שגרסה מוקדמת שלה הוצגה לא מכבר במוזיאון היהודי בפרנקפורט על המיין, מרכזת את כל העבודות הגרפיות של לסקר-שילר ששרדו, ובהן ציורים, רישומים, ליטוגרפיות, קולאז'ים ומכתבים מאוירים.

לתערוכה, שתינעל ב-1 במאי, נלווה קטלוג מקיף. בביקורת שפורסמה בעיתון האמריקאי "פורוורד" נכתב כי "גם אם התערוכה אינה משכנעת בנוגע לגדולתה של לסקר-שילר כאמנית ויזואלית, היא מוסיפה עוד ממד להבנת אחת הדמויות החשובות בתרבות של ראשית המאה ה-20, שחייה ויצירתה ראויים להכרה רחבה יותר מחוץ לגרמניה".

אבנר שפירא

מחר יוכרזו חמשת המועמדים הסופיים לפרס ספיר

מחר תתכנס ועדת השיפוט של פרס ספיר, בראשות היו"ר פרופ' זאב צחור, ולהחליט על "הרשימה הקצרה" של חמשת המועמדים הסופיים לפרס מתוך "הרשימה הארוכה" שהתפרסמה לפני חודש וכוללת 12 כותרים. במועד פרסום "הרשימה הקצרה" ייבחר גם הזוכה בפרס הביכורים. כל אחד מן המועמדים הסופיים לפרס יזכה לפרס כספי בסך 25 אלף שקלים (כולל הזוכה הפרס הביכורים) והזוכה בפרס ספיר שיוכרז בטקס שיתקיים ב-23 במארס יזכה בפרס כספי בסך 150 אלף שקלים.

הסופרים המועמדים הם יורם קניוק עם ספרו "תש"ח" (ידיעות ספרים), לאה איני עם ספרה "ורד הלבנון" (כנרת-זמורה-ביתן), אסף ענברי וספרו "הביתה" (ידיעות ספרים), סייד קשוע וספרו "גוף שני יחיד" (כתר), ניר ברעם וספרו "אנשים טובים" (עם עובד), אתגר קרת וספרו "פתאום דפיקה בדלת" (כנרת, זמורה-ביתן), עמיחי שלו וספרו "הנפשיים" (ידיעות ספרים), רנה ליטוין וספרה "דור המדבר" (הספריה החדשה), מאיה ערד וספרה "אמן הסיפור הקצר" (חרגול), ציפורה דולן וספרה "אנחנו ננוח" (זמורה-ביתן), דרור בורשטיין וספרו "קרוב" (כתר) ואלמוג בהר וספרו "אנא מן אל-יהוד" (בבל).

מיקה תימור

טרילוגיית "שר הטבעות"

טרילוגיית "שר הטבעות" של ג'-ר-ר טולקין זכתה לפרשנויות שונות ובין השאר עובדה לסדרת סרטים מצליחה מאוד שהכניסה כמעט שלושה מיליארד דולר ברחבי העולם. המדען הרוסי קיריל יסקוב פירסם כבר ב-1999 את הספר "The Last Ring Bearer" ובו מוצגת העלילה מנקודת המבט של אנשי מורדור (הארץ השחורה). לאחרונה תורגם הספר לאנגלית אבל פורסם רק באינטרנט, משום שלדברי המתרגם הוא חשש שיתבעו אותו על הפרת זכויות יוצרים. בלי קשר לספרו של יסקוב, בחודש הבא, אחרי עיכובים רבים, אמורים להתחיל בניו זילנד צילומי הסרט "ההוביט".

איתמר זהר

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ