תערוכת צעצועים: הרבה יותר ממשחק ילדים

מפרויד ועד משפחת סימפסון, ממטוסי בוכנה ועד חפצים מתקופת השואה. תערוכת צעצועים שתיפתח היום בתל אביב מראה שצעצוע זה לא סתם משחק

יובל סער
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יובל סער

מהו צעצוע? "אולי זו הזכות להיות ילד", אומרת ליאורה פוגלמן, שמציגה בימים אלו את אוסף צעצועי הפלסטיק שלה במסגרת התערוכה "צעצוע", שתיפתח היום בהאנגר 22 בנמל תל אביב. פוגלמן, שמשמשת כעוזרת לאוצרת הראשית באגף הנוער והחינוך לאמנות של מוזיאון ישראל, תציג בין היתר צעצועים בדמות זיגמונד פרויד ובני משפחת סימפסון, דמויות של חתן וכלה ואוסף גדול של בובות מיקי מאוס - כולן מפלסטיק.

לדבריה, "האוסף די משתלט על הבית, אבל המשפחה שלי מנסה לחיות עם זה בשלום", היא אומרת. "מצד אחד הבן שלי לא מתעניין בזה, אבל מצד שני הוא אומר לי 'את מורישה לי את זה, זה ברור לך'".

"גם מלחייה יכולה להיות צעצוע", אומר המעצב ירון לובטון, "צעצעוע הוא כל דבר שילדים יכולים לקחת ולהעביר אתו פרק זמן, כל דבר שיעשה להם את החיים טובים". לפני שש שנים הקים לובטון סטודיו לעיצוב צעצועים, ובנוסף הוא מעביר קורס לעיצוב צעצועים במחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל. בתערוכה יציג את אוסף מטוסי הבוכנה שלו. "חשוב לציין שיש הבדל בין משחק לצעצוע, לצעצוע אין חוקים מוגדרים. כשאתה משחק בפליימוביל לא אומרים לך איך לשחק. צעצוע מאפשר להגשים פנטסיות. באפריקה אפשר לראות ילדים שלקחו בקבוק ועושים ממנו מכונית ויש להם את הצעצוע הכי מדהים בעולם".

"בשבילנו צעצוע הוא קודם כל הגשמת חלום", אומרות לימור להב ואיה שהם, היזמיות שעומדות מאחורי התערוכה, שמתפרשת על שטח של 600 מ"ר ותהיה פתוחה במשך שלושה חודשים. "יש משהו בעיסוק בצעצועים שמצליח לחבר מיד למקומות הנקיים, לילדות, לכמיהה למחוזות אחרים של תמימות ומשחק. צעצועים מאפשרים לנו התבוננות על ייצוגים של עצמנו על ציר הזמן - אנו מביטים בהיסטוריה שלנו ובאבולוציה שלנו כחברה, דרך התפתחות הצעצועים".

לדברי שהם, "כשהתחלנו לחשוב על הפרויקט לא רצינו להתרכז, רצינו להציג עושר. כשמוזיאונים מציגים תערוכת צעצועים הם בדרך כלל מתרכזים בהיבט אחד כמו צעצועי פח או צעצעועים מכניים. אנחנו רצינו להציע תמונה מקיפה יותר: להציג את התפתחות הצעצועים לאורך זמן, איפה הם היום - החל בצעצועי עץ, דרך צעצועי ויניל במהדורות מוגבלות שנמכרים באיביי, ועד צעצועים מתקופת השואה ממוזיאון ישראל".

מה עם התייחסות לצעצועים בעידן הדיגיטלי?

שהם: "זה בשנה הבאה, יהיה 'צעצוע 2'. אבל דווקא כאמא אני מזהה כמיהה לחזור ל'בייסיק', לגינה, ערגה לצעצועים הנוסטלגיים. ילדים יותר גדולים יושבים על המחשב וההורים נורא רוצים להוציא אותם משם. יש רצון בחוויה בעלת ערך חינוכי, חברתי והתפתחותי".

שלושה אגפים כוללת התערוכה: החלק הראשון הוא תערוכת אמנות, באוצרות גלריה טבי לאמנות ובניהול קרן גילרמן הראל, למען ילדים בסיכון המטופלים באמצעות ויצו ישראל. התערוכה תארח 50 אמנים שתרמו יצירות למכירה למען ילדים בסיכון. האמנים - ביניהם פיליפ רנצר, יוסף קריספל, דוד עדיקא, ציבי גבע, אנג'ליקה שר, אורי גרשוני, פסי גירש, יאן ראוכוורגר, רקפת וינר עומר ועוד - מציגים פרשנויות אישיות לנושא הצעצועים.

בחלל השני ממוקמת תערוכת אוספים נדירים של אספני צעצועים, הכוללת בובות, רובוטים, צעצועי פח, גומי, דמויות ממלחמת הכוכבים ומסרטי וולט דיסני ועוד. נוסף לפוגלמן ולובטון יציגו את אוספיהם גם דוד טרטקובר, רני רהב, טניה לוטן, זאב אנגלמאיר ואחרים. כמו כן יוצגו אוספים של צעצועי מעצבים וצעצועי ויניל, שעוצבו על ידי פיליפ סטארק, גרי בייסמן, זויה צ'רקסקי ואחרים וימכרו במהדורות מוגבלות.

החלק השלישי יכלול צעצועים שעוצבו על ידי סטודנטים ובוגרים במחלקות לעיצוב תעשייתי בבצלאל ובמכון האקדמי טכנולוגי חולון. בין היתר יוצג מיצב חברתי של אבישר גולדמן, בוגר המחלקה לתקשורת חזותית בשנקר, שיציג עבודת בובות שיצר בדמותם של אנשים משולי החברה. "במסגרת הפרויקט יצאתי לרחובות ואספתי זבל ושאריות של בדים, עץ, פלסטיק ומתכת", הוא מספר. "הכנתי מהם דמויות שמבוססות על אנשים אמיתיים, במטרה להעמידן למכירה כמוצרים מעוצבים במחיר גבוה. הכסף שיתקבל יעבור ישירות לארגון ספציפי שמסייע לסקטור שאליו משתייכת כל אחת מהדמויות".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ