התנועה האמנותית

ציורים ומסמכים נדירים של קרוואג'ו בכנסייה ברומא; אוסף שבעליו נותר נמכר ב-150 מיליון ד'; ומה קרה לצלם שהשתיל מצלמה בראשו?

דניאל ראוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל ראוכוורגר

תערוכת ציורים ומסמכים נדירים של קרוואג'ו בכנסייה ברומא

בסוף השבוע האחרון נפתחה התערוכה "קרוואג'ו ברומא", ובה ציורים, ספרים ומסמכים עתיקים שחלקם מעולם לא הוצגו בפומבי. האלימות והחולניות שבחייו ועבודתו של האמן האיטלקי האיקוני, שחי ברומא, נאפולי, מלטה וסיציליה בין 1571 ל-1610, יעמדו במרכז התערוכה הנוכחית, שתוצג בחלליה ההיקפיים של כנסיית סנט איבו אלה ספיינצה, מבנה בסגנון הבארוק שבנה האדריכל והאמן בורומיני באמצע המאה ה-17.

העבודה הבולטת בתערוכה, דיוקן שבו צייר קרוואג'ו את פאול החמישי, אפיפיור ממשפחת האצולה הרומית בורגזה שכהונתו החלה בראשית המאה ה-17, הוצגה בפעם האחרונה בפירנצה לפני 100 שנה. האפיפיור, שדיוקנו שייך למשפחת בורגזה עד היום, השית על האמן גזר דין מוות ב-1606, לאחר שזה ברח מרומא בעקבות הריגת אדם בדו קרב באותה שנה.

מזגו החם של האמן, שדמותו וזהותו נותרו במידה רבה מסתוריות, ייוצג בתערוכה בין היתר על ידי רישום של חרב שנעשה על ידי שופט שעצר את קרוואג'ו על החזקת נשק ללא רישיון, וכן באמצעות תרשימי משפטים שהוגשו נגדו על ידי אמנים אחרים מתקופתו.

עבודת האוצרות של התערוכה, שתינעל באמצע מאי, נעשתה על ידי ארגון הארכיונים המדיני של איטליה, שבראשו יוגניו לו סארדו. מעבר לציוריו של קרוואג'ו, יוצגו בחללים נפרדים עבודות של ציירים שאותם סיווג האמן כ"טובים וגרועים", לדבריו של סארדו. הוא הוסיף כי "הכוונה היא להבין את טעמו האמנותי של קרוואג'ו ולהפכו למדריך בתערוכה".

אוסף מודרני שבעליו נותר חסוי נמכר בסותביס ב-150 מיליון דולר

אוסף אמנות פרטי נמכר בבית המכירות סותביס בלונדון בשבוע שעבר בסכום כולל של 150.5 מיליון דולר. העובדה שסכום זה גבוה בהרבה מההערכה המוקדמת של האוסף, והעובדה שכל הפריטים שהוצעו במכירה זו נמכרו, מסמנות מכירה זו כמובילה בין מכירות העונה שהתקיימו בלונדון בשבוע החולף.

המכירה, ששמה "Looking Closely: A Private Collection", הציעה עבודות אמנות מהמאה ה-20 וכן פריטי אמנות עכשווית מתוך אוסף פרטי שזהות בעליו נותרה חסויה. על אף התעקשות בית המכירות שלא לחשוף את פרטי האספן, פורסמו מאז ינואר וגם לאחר המכירה ידיעות והשערות בכלי התקשורת הבריטיים, המבוססות על רשימות רכישה קודמות שתייגו את האוסף כזה של האספן ג'ורג' קוסטאליץ, איש עסקים מזרח-אירופי החי בז'נווה, שצבר את הונו ממכירת מוצרי חשמל בדרום אמריקה. חרף הפרסומים המשיך סותביס, לבקשתו של האספן, לפרסם את המכירה ללא פרטיו האישיים.

בין תוצאות המכירה הבולטות: ציור טריפטיך של פרנסיס בייקון, ובו מתואר חברו האמן לוסיאן פרויד, נמכר ב-37 מיליון דולר, וכן נמכרו עבודות של סלבדור דאלי, אלברטו ג'אקומטי, ז'ואן מירו ואחרים. מלאני קלור, יו"ר סותביס אירופה, אמרה: "המכירה שברה שיאים חדשים במכירתם של אוספים אישיים של אמנות מודרנית ועכשווית".

רותי דירקטור תאצור תערוכת מסלולי הליכה במוזיאון חיפה

"קו שנוצר על ידי הליכה" - כך נקראת תערוכה שתיפתח בסוף יוני במוזיאון חיפה לאמנות, ושמה נלקח מתוך שם עבודתו של האמן הבריטי ריצ'רד לונג מ-1967, "קו שנוצר על ידי הליכה בדשא". התערוכה, שתאצור האוצרת הראשית החדשה של המוזיאון, רותי דירקטור, תשלב בין תערוכה שתתקיים במוסד ותכלול עבודות בנושא קו, סימון והליכה ובין סדרת אירועים ששמה "הליכות חיפה" ותרכז מקבץ מסלולי הליכה בעיר בהדרכת אמנים, חוקרים ויוצרים.

לקראת התערוכה ייצא קול קורא מטעם המוזיאון, המבקש מאמנים לשלוח עד סוף מארס רעיונות למסלולי ההליכה. הרקע למסלול יכול להיות ביוגרפי, סיפורי, היסטורי או אחר.

ויליאם קנטרידג' יבוא לפתיחת תערוכתו במוזיאון ישראל

האמן הדרום-אפריקאי היהודי ויליאם קנטרידג' עתיד לבוא לישראל בעוד כשבועיים, עם פתיחתה ב-4 במארס של תערוכת היחיד שלו "חמישה נושאים" במוזיאון ישראל בירושלים. התערוכה, שאותה תאצור במוזיאון סוזן לנדאו, החלה את דרכה כשיתוף פעולה בין מוזיאון נורטון לאמנות בפלורידה ומוזיאון סן פרנסיסקו לאמנות מודרנית שבו הוצגה לראשונה ונאצרה על ידי מרק רוזנטל. התערוכה תכלול עבודות שרובן נוצרו בעשור האחרון בטכניקות שונות ובהן פיסול, רישום, קולאז', וידיאו-אנימציה והדפס.

כפי שרומז שמה של התערוכה, היא תחולק לחמישה נושאים עיקריים שהעסיקו את קנטרידג' בעבודתו. המרכזיים שבהם הם האופרה "חליל הקסם" של מוצארט, האופרה "האף" של שוסטקוביץ ו"אמן בסטודיו", נושא שיכלול בין היתר דיוקנאות עצמיים.

קנטרידג' ירצה במוזיאון ביום פתיחת התערוכה. לדבריה של לנדאו, צורת הצבתה של התערוכה, שנדדה בין מוסדות אמנות מובילים בעולם (האחרון בהם היה מוזיאון אלברטינה בווינה), היתה נתונה מראש אך לצורך התאמתה לחלל המוזיאון ויצירת הרצף עמדה לנדאו בקשר עם האמן. מספרן הרב של העבודות מצריך תנאי הצבה יוצאי דופן, כמו הקרנה סימולטנית של עבודות קולנועיות ועבודות וידיאו על גבי תשעה מסכים, לצד הצבתם של אובייקטים תלת ממדיים ורישומים. התערוכה תוצג במוזיאון ישראל עד יוני.

הצלם וואפא בילאל נאלץ להסיר מצלמה שהושתלה בראשו

וואפא בילאל, צלם ומרצה בבית הספר טיש של אוניברסיטת ניו יורק, הסיר השבוע מצלמה שהשתיל בגב גולגלתו בשנה שעברה לאחר שגרמה לו פציעה ונזק גופני. כחלק מפרוייט צילומי שתיכנן ליישם במשך ארבע שנים התקין בילאל, אמריקאי ממוצא עיראקי, את המכשיר בסטודיו לפירסינג וקעקועים בלוס אנג'לס, וזאת לאחר שרופאים סירבו לערוך את הניתוח המבוקש. בשנה האחרונה שימשה המצלמה, שחוברה לראשו של האמן באמצעות מחבר טיטניום, כמכשיר תיעודי שתוצריו נקלטו בכל דקה והוזרמו אוטומטית לאתר האינטרנט של בילאל.

השתל המשיך להכאיב לבילאל על אף השימוש בסטרואידים ובאנטיביוטיקה. האמן דיווח כי מעתה ימשיך לחבוש את המצלמה על צווארו באמצעות רצועת בד. תצלומיו, שאותם תיאר כתגובה לחיי היום-יום תחת מצלמות מעקב ברחבי העיר, מוצגים בזמן אמת במסכי טלוויזיה במוזיאון הערבי לאמנות מודרנית בקטאר.

אנה וולצ'וק תציג פרויקט ציור במרכז לתרבות יהודית בפאריס

האמנית הישראלית אנה וולצ'וק תציג במאי ויוני פרויקט ציור ששמו "Game Reflex" בתערוכה שתוצג במרכז לתרבות יהודית בפאריס. העבודות בתערוכה, שאותה תאצור חנה לנדאו, מציעות הסתכלות ביקורתית על פעולתם של בני נוער כחיילים בשירות צה"ל.

וולצ'וק, שנולדה לפני 30 שנה בעיר חרקוב באוקראינה, חיה בתל אביב ומעידה כי החלה לצייר עוד בהיותה ילדה. את החיילים בציוריה, ילדים במדים ששרויים במשחק עם בובות צעצוע כאלגוריה למשחקיהם עם "צעצועי מלחמה", היא מתארת ככאלה שאין ברשותם "כלים להבנה מלאה של מלחמה והסבל והייאוש שבאים עמה, והתנהגותם יכולה להיות בלתי צפויה ואכזרית כמקובל בין ילדים". לדבריה, היא רואה בתערוכתה זו תגובה להצגתה של התקשורת האירופית את המתרחש בישראל כאלימות אגרסיבית ופולשנית, תוך כדי הדחקת העובדה כי אלו "המעורבים בה הם ילדים".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ