נועם דביר

בעמאן, בירת ירדן, נרשמה לפני כמה שבועות שורה קצרה אך משמעותית בהיסטוריה האדריכלית המקומית. הנסיכה סאמאיה ערכה טקס מיוחד לכבוד חנוכת הבניין החדש של שגרירות הולנד - הראשון בעל תקן LEED בממלכה. ה-LEED פותח בארצות הברית בסוף שנות ה-90 ונועד להעניק מסגרת לתכנון וביצוע של בניינים ירוקים. התקן מתייחס להתקנה של טכנולוגיות כמו מערכות למחזור מים ואנרגיה מתחדשת, אך כולל גם מדדים לתהליך בנייה ברי קיימא ולפתרונות תחזוקה. עד כה הוא ניתן לכ- 14 אלף בניינים באמריקה.

השגרירות ההולנדית השתכנה בווילה קיימת שהיתה קטנה מדי לצרכיה ולא היתה ממוגנת כנדרש בפני רעידות אדמה. משרד האדריכלים של רודי אאוטנהאק באמסטרדם נבחר לתכנן מחדש את הבניין. תהליך העיצוב כלל הרחבה של הקומה הראשונה, המשמשת את המחלקה הקונסולרית, ובנייה של קומה נוספת הכוללת את משרדי השגרירות. כלפי חוץ נבנתה אכסדרה מחופה באבן ירושלמית שמספקת הגנה מפני חום השמש. גג הבניין עשוי ממפרשי טקסטיל, בהשראת אוהלי הבדואים, ומסדרה של תאים סולאריים. ברחבי הבניין הוטמעו עוד מערכות שנועדו להפחית את השפעתו על הסביבה.

תומר מירום, אדריכל העובד במשרדו של אאוטנהאק, מסביר כי משרד החוץ ההולנדי מבקש לקדם נושאים ברי קיימא ולמצב את הולנד בקדמת הטכנולוגיה בתחום בעולם. גם השגרירות ההולנדית שנבנתה במלבורן, אוסטרליה, זכתה בציון דומה. "משרד החוץ מקווה לשמש דוגמה אישית ולהמריץ את המדינה המארחת לעודד בנייה בת קיימא. זהו ה-LEED הראשון שמוענק בירדן ומהווה גאווה לא רק לנו כאדריכלים או למשרד החוץ ההולנדי אלא גם לקבלן, ליועצים המקומיים ולממשלה".

בישראל הוקמו עד כה כמה מבנים בודדים שזכו לציון LEED, בהם בניין של חברת אינטל בחיפה, מרכז המבקרים של יד הנדיב בזכרון יעקב ובניין משרדים חדש של חברת עזורי ברחוב המסגר בתל אביב. הילה בייניש, מנהלת המועצה הישראלית לבנייה ירוקה, מסבירה שהתקן המקומי לבנייה ירוקה עובר בימים אלה שדרוג משמעותי, "הן מבחינת סוגי המבנים והן מבחינת המהות", שיביא לשדרוגו של התקן לרמה בינלאומית.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ