הוקרן הסרט הישראלי "אודם" שמשתתף בתחרות הבינלאומית בפסטיבל ברלין

סיפורן של שתי נשים פלסטיניות שחיות בלונדון ומתמודדות עם תקופת נערותן בגדה

אורי קליין
אורי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי קליין
אורי קליין

ברלין

סרטו של הבמאי הישראלי יהונתן סגל, "אודם", הוקרן אתמול בפסטיבל הקולנוע של ברלין המתקיים בימים אלה. זהו הסרט הישראלי היחיד שמשתתף השנה בתחרות הבינלאומית שמתקיימת בפסטיבל והוא מתחרה על פרס דוב הזהב (גם סרטו הקודם של סגל, "קשר עיר", התחרה על פרס זה ב-1999).

"אודם", שהופק כקופרודוקציה ישראלית בריטית, מציג את סיפורן של שתי נשים פלסטיניות, לארה (קלרה חורי) ועינם (נטלי עטייה), שחיות בלונדון. עלילת הסרט נעה בין ההווה של שתי הנשים - לעבר שלהן כנערות שגדלו בגדה המערבית. היא מתמקדת באירוע אחד מרכזי שאירע בעבר, כאשר שתי החברות התעלמו מהעוצר שצה"ל הטיל על כפרן ויצאו לראות סרט בירושלים. באולם נתקלו השתיים בשני חיילים ישראלים שעקבו אחריהן בצאתן מהסרט. תוצאות המפגש הזה ממשיכות לרדוף אותן גם בהווה.

את לארה בצעירותה מגלמת זיו ויינר ואת עינם - מורן רוזנבלט. בהופעתן החיצונית משכנעות ויינר ורוזנבלט - המשחקות היטב - כי בעתיד הדמויות שלהן יהיו אלו של חורי ועטייה, ששתיהן עושות בסרטו של סגל עבודה מצוינת. בנוסף לכך שהסרט נע בין הווה לעבר, הוא גם מתרחש בכמה רמות של מציאות והזיה, והתוצאה - בלשון המעטה - לא תמיד בהירה וברורה דיה.

בתום ההקרנה נערכה מסיבת עיתונאים שבה נכח סגל עם צוות שחקני הסרט ומפיקיו. לאחר שעיתונאית פלסטינית שנכחה באירוע טענה שלארה ועינם מוצגות בסרט כנשים פסיביות, הגנה חורי על האופן שבו הסרט מעצב את דמותן של השתיים באומרה שיש נשים מכל הסוגים; וסגל, בתשובה לשאלה נוספת בדבר הערפול העלילתי השולט בחלקים של סרטו, התחמק מהניסיון לבאר את סרטו בטענה שהמתואר ב"אודם" הוא דו-משמעי ולפיכך אינו מתאפשר להסבר חד-משמעי.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ