הרווח בין החליפה לדיקטטורה - הלוק של חוסני מובארק

החליפות המערביות, ההימנעות מסמלים צבאיים ודתיים וגילוח השפם - איך שירתה הופעתו החיצונית של נשיא מצרים לשעבר חוסני מובארק את שלטונו?

שחר אטואן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שחר אטואן

בנאום הפרישה שנשא חוסני מובארק בשבוע שעבר נראה נשיא מצרים לשעבר חיוור ומתוח. בדומה לכל הופעותיו הטלוויזיוניות משנים עברו, הופעתו החיצונית היתה כמעט ללא רבב: החליפה והעניבה הכהות, האיפור, השיער הסמיך השחור והאצבע המורה המתנפנפת.

אולם מי שחיפש אות להתערערות משטרו של הנשיא הוותיק יכול היה למצוא אותו בעניבה הסוררת, שסטתה מעט ימינה בזמן נאומו. מובארק העביר עליה את ידו השמאלית יותר מאחת, מנסה למרכזה, אך ללא הצלחה.

בן 82, כשהוא עדיין בכושר גופני טוב ומפגין חוש הומר מפותח, אחרי 30 שנות נשיאות, מובארק היה מהוותיקים במנהיגי מדינות ערב. הוא הקפיד ללבוש חליפות מערביות ולהימנע מסמלים דתיים כדוגמת כאפייה. בשונה מקודמיו בתפקיד, הוא מעולם לא נצפה במדי צבא בהופעותיו הפומביות, אולי משום שרצה לטשטש את העובדה שהוא עומד בראשו של משטר אוטוקרטי שבו הצבא הוא הזרוע ששומרת על החוק.

השפם, או ליתר דיוק העדרו של השפם, היה אף הוא עניין אידיאולוגי: קודמיו בתפקיד טיפחו שפמים. סירובו של מובארק לגדל שפם, שלו ניתן לייחס משמעות חילונית או אנטי מסורתית, גרר לא מעט ביקורות בעולם הערבי.

בהופעותיו הטלוויזיוניות מהשנים האחרונות, פלג גופו העליון נראה מוצק במיוחד מבעד למקטורנים ההדוקים, שתחתם נאלץ לעטות אפוד מגן.

בתצלומים הספורים שתיעדו אותו מבלה בביתו בחיק משפחתו, כשהוא לבוש באימוניות בהירות בגוני לבן או קרם, גופו נראה מוצק פחות.

השיח התקשורתי על הופעתו של הנשיא התמקד לרוב במצבו הגופני; האם הוא חיוור וחלש בשעת חוליו? האם נראה כי הוא עומד למות, או שמא הוא חזק ואיתן כהרגלו? כל ניסיון להעביר את מובארק דרך המסנן האופנתי הוא כפוי: לא זו בלבד שהוא מעולם לא גילה עניין מופגן במנעמיה של האופנה, הופעתו החיצונית - סמל ליציבות לאורך שלושה עשורים של כהונה - מנוגדת לה במהותה. ולראיה - אפילו שערה אחת משערות ראשו לא שינתה את צבעה במהלכה. *

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ