מהומה רבה על עניין ראוי

תיאטרון באר שבע מעלה "המון רעש על לא כלום" מאת ויליאם שקספיר

מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל הנדלזלץ - צרובה
מיכאל הנדלזלץ

הבמאי והמתרגם בחרו לשנות אפילו את הכותרת המקובלת בעברית למחזה הזה, וההצגה, על אהבת שני אנשים צעירים ושנונים יותר ממה שטוב בשבילם, הפכה לסיפור אפל יותר על כבוד ורמיה. בסרט המצליח של קנת בראנה התרגלנו למשהו יפה עם הפרעה מסויימת. ההצגה של ריקלין היא סיפור אפל ורע, המתחיל בהוצאה להורג, ונמשך כדרמה עכורה שיש בה שתי אתנחתות קומיות: זוג האוהבים המגוחכים והחביבים, ביאטריצ'ה ובנדיק, והסלפסטיק המילולי (בו המתרגם נהנה להשתולל) של השוטר דוגברי, שהפך כאן משום מה לדובדוויל.

שינוי ההדגשים הזה עבד, לפחות בעיני: כך הדוכס החביב בדרך כלל, דון פדרו הופך בגילומו של אורי רביץ לעריץ אלים שלפעמים מחייך, קרוב הרבה יותר לאחיו הנבל דון ג'ון בגילומו המרשים של אלון אופיר, מאשר לקומדיה הרומנטית. התפיסה הזו עושה עוול מסויים לשירי גולן ומיכה סלקטר בתפקידי האוהבים, כשהם נדרשים להיות יותר מגוחכים מרומנטיים, אבל בקסמם האישי כשחקנים הם מתחבבים על הקהל ונשיקתם זוכה למחיאות כפיים. מיכאל אלוני הצעיר מפתיע בחינו כקלאודיו, הצעיר הכמה שיבגדו בו. הייתי מעדיף מעט יותר תום ועדינות אצל שי-לי הירש בתפקיד הארו. יוסי צברי מנצל כל פירור של קומדיה בתפקיד השוטר, וכצפוי גונב את ההצגה.

אני לא בטוח שכל פרטי העיצוב שלמים (הפיילות נראות לי כהיסחפות), אבל אלה פרטים זניחים בפרשנות מעניינת בתרגום מבריק במחזה יפיפה. וכל זה מבלי שציינתי את גולת הכותרת, בביצוע שני שחקנים ותיקים: האחד הוא אלכס פלג בתפקיד לאונטו. אבל הכוכבת האמיתית היא זהרירה חריפאי. אחרי תקופה ארוכה בה זכתה לתפקידים של קשישות חביבות, זהו תענוג וזכות גדולה לראות אותה מלאת חיים וקסם, בנוכחות, דיבור ושירה. ההופעה שלה לכשעצמה היא חגיגה לכל אוהב תיאטרון וסיבה לשמחה גדולה. וכל הרעש הזה ראוי בעיני מאוד.

תיאטרון באר שבע מעלה "המון רעש על לא כלום" מאת ויליאם שקספיר. תרגום ומוסיקה מקורית: דורי פרנס. תפאורה: נטע הקר. תלבושות: אורן דר. תאורה: עדי שמרוני. בימוי: עידו ריקלין.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ