סרטים בטלוויזיה

אורי קליין
אורי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי קליין
אורי קליין

פופאיי

יס 1, ו', 11:31, 114 דקות

יש לא מעט חן בגרסתו המוסיקלית של רוברט אלטמן מ-1980 לסיפורו של גיבור הקומיקס חובב התרד, אבל הסרט מתחכם יתר על המידה וחסר לו מוקד רגשי שיאזן את הממד הסאטירי שאלטמן מבקש להעניק להתרחשויות המתוארות בו. עם זאת, התוצאה עתירת דמיון, והיא ראויה לצפייה בעיקר בזכות הופעתה המלבבת של שלי דובאל, ששיחקה ברבים מסרטיו המוקדמים של אלטמן, כאוליב אויל. עם רובין ויליאמס כפופאיי, פול סמית כבלוטו, ריי וולסטון, פול דולי ועוד.

פינוקיו

יס 1, ו', 18:30, 88 דקות

מקסים הוא שם התואר המתאים ביותר לתאר את הסרט המצויר הזה מ-1940 שסרטי האנימציה העכשוויים מחווירים בהשוואה אליו ואל רבים מהסרטים המצוירים המוקדמים של וולט דיסני. הסרט עתיר השראה, דמיון והמצאות, ורבות מדמויותיו, ובהן ג'ימיני קריקט, המשמש כמצפונו של פינוקיו, נהפכו לחלק בלתי נפרד מהזיכרון הקולקטיבי. אחד מפזמוני הסרט - "When You Wish upon a Star" - זכה באוסקר ונהפך לסמל לאימפריה של דיסני.

גברים שבוהים בעזים

יס 3, ו', 22:00; שבת, 17:06, 94 דקות

סאטירה צבאית ופוליטית מ-2009 שיורה לכיוונים רבים מדי ולכן מחטיאה את מרבית מטרותיה. עם זאת, עצם העובדה שחבורה של יוצרים החליטו לעשות סאטירה המכוונת נגד הצבא והממשל האמריקאי ראויה להערכה. הסרט, שמשוטט בכבדות בין עבר להווה, מציג את קורותיו של עיתונאי, שבזמן שהותו בכוויית, שממנה הוא מנסה להיכנס לעיראק, מגלה את דבר קיומה בעבר של יחידה צבאית אמריקאית סודית שכונתה "צבא כדור הארץ החדש" וביקשה לשכלל את כוח המחשבה של חייליה כך שזו תשמש ככלי נשק. הבימוי של גרנט הסלוב נוטה אל המבולגן, אבל הבלגן מייצג במידה זו או אחרת את המתרחש במזרח התיכון בזמן שבו הסרט מתרחש. בין המשתתפים בסרט יואן מקגרגור, ג'ורג' קלוני, ג'ף ברידג'ס, קווין ספייסי וסטיבן לאנג.

צלילי המוסיקה

יס 1, שבת, 15:54, 174 דקות

הגבעות עדיין מתמלאות במוסיקה מאז שהופק הסרט הזה. ג'ולי אנדרוז בתפקיד הראשי מגלמת את מריה, שבאוסטריה, קודם שסופחה לגרמניה, נשלחת מהמנזר לביתה של משפחת פון טראפ כדי לשמש אומנת ולשחרר, בכוחה של המוסיקה שהיא מביאה עמה, את ילדי המשפחה מרודנותו של אביהם (כריסטופר פלאמר). עם אלינור פרקר, ריצ'רד היידן, פגי ווד כאם המנזר החכמה, שרמיין קאר כבת הבכירה במשפחת פון טראפ ומרני ניקסון (שסיפקה את הקול המזמר לדבורה קר ב"המלך ואני", נטלי ווד ב"סיפור הפרברים" ואודרי הפבורן ב"גבירתי הנאווה") כאחת הנזירות.

שבעה חטאים

הוט גולד, שבת, 23:55, 127 דקות

המרדף אחר רוצח סדרתי שמבקש להעניש את קורבנותיו על כך שהם חטאו בשבעת החטאים משמש בסיס לעלילת מותחנו - המצמרר במלוא מובן המלה - של הבמאי דייוויד פינצ'ר ("זודיאק", "הרשת החברתית") מ-1995. בעקבות הרוצח דולקים שני בלשים, אחד ותיק (מורגן פרימן) והשני צעיר (בראד פיט), המתייחסים לאסטרטגיה הנחוצה ללכוד את הרוצח בצורה שונה. אחד מהם נענש באחת הדרכים המזוויעות ביותר שנראו אי פעם על בד הקולנוע. הצפייה בסרט אינה נעימה בעליל, אך הוא יעיל. עם גווינת פאלטרו כאשתו של פיט.

כנפי היונה

הוט גולד, א', 20:15, 102 דקות

תאוות בצע ותשוקה משתלבים באכזריות בעלילת סרטו של הבמאי הבריטי איאן סופטלי מ-1997 שמבוסס על הרומן בעל שם זה של הנרי ג'יימס שיצא לאור ב-1902.

במרכז העלילה ניצבת מערכת היחסים המסועפת המתפתחת בין אשה (הלנה בונהם קרטר), שמשפחתה ירדה מנכסיה, גבר אופורטוניסט (ליינוס רואץ') ויורשת אמריקאית אמידה (אליסון אליוט), שגוססת ממחלה סופנית.

הסרט ראוי לצפייה בזכות הבימוי המהוקצע, המיומנות שבה סופטלי חושף את הזרמים התת קרקעיים האפלים, המזוהמים אפילו, שפועלים מתחת לפני השטח האלגנטיים של הסרט והופעתם של כל השחקנים - ובהם שארלוט רמפלינג, מייקל גמבון ואליזבת מקגאוורן.

קן הקוקייה

יס 1, א', 22:00, 133 דקות

חמישה פרסי אוסקר, כולל פרס הסרט הטוב ביותר, פרס הבימוי הטוב ביותר ופרסי השחקן והשחקנית הטובים ביותר הוענקו ב-1975 לגרסתו של הבמאי מילוש פורמן לספרו של קן קיזי היוצא נגד הממסד הפסיכיאטרי. התוצאה חזקה, מצחיקה ומרגשת. צוות השחקנים המצוין כולל גם ג'ק ניקולסון ולואיז פלטשר בתפקידים הראשיים וכן את בראד דוריף, דני דה ויטו, ויל סמפסון, כריסטופר לויד.

אינוויקטוס

הוט גולד, ב', 22:00, 134 דקות

בסרטו מ-2009 משתמש קלינט איסטווד באנקדוטה משנת שלטונו הראשונה של הנשיא נלסון מנדלה בדרום אפריקה - אליפות העולם בראגבי שהתקיימה במדינה ב-1995 כדי ליצור סרט שהוא בו בזמן סרט ספורט ומשל פוליטי שיוצא מההיסטורי וחותר אל המיתולוגי.

איסטווד אינו מתכוון להציג את בעיותיה של דרום אפריקה בעבר ובהווה וגם לא לספק דיוקן שלם של מנדלה. מטרתו בסרט המעניין הזה, שיש בו שיא סוחף, היא לעסוק בפוטנציאל לשלטון נאור הטמון בתוך ההיסטוריה יותר מאשר בהיסטוריה עצמה.

מורגן פרימן מגלם את דמותו של מנדלה ומאט דיימון מגלם את קפטן נבחרת הראגבי, שעד לביטול האפרטהייד היתה מזוהה עם המיעוט הלבן ששלט במדינה.

אמדאוס

יס 1, ג', 22:00; ד', 15:33, 160 דקות

מחזהו המצליח של פיטר שייפר, שעוסק בהבדל בין כישרון לגאונות ומתאר את תוצאות העימות הפטאלי שהתקיים ביניהם במקרה של וולפגנג אמדאוס מוצרט ואנטוניו סאליירי, עובד ב-1984 לגרסה קולנועית נבונה ועשויה בקפידה בידי הבמאי מילוש פורמן.

הסרט זכה בשמונה פרסי אוסקר, כולל פרס הסרט הטוב ביותר, פרס הבמאי הטוב ביותר ופרס השחקן הטוב ביותר, שהוענק לפ' מורי אברהם, המגלם את סאליירי האכול בקנאתו למוצרט, שמגלם טום האלסי בכישרון רב גם כן. הסרט, כמו המחזה, עושה שימוש מחושב ביותר בחיבור שמתקיים בו בין אמנות גבוהה לבידור פופולרי, אבל אין זה מפחית מההנאה מהסרט.

פרשס

יס 1, ה', 22:00, 109 דקות

סרטו המחוספס והבוטה מ-2009 של הבמאי האפרו אמריקאי לי דניאלס, שמבוסס על ספרה של הסופרת והמשוררת ספאייר, משרטט בפנינו דיוקן של ההוויה השחורה באמריקה, שלרוב אינה מוצגת על בד הקולנוע או הטלוויזיה האמריקאיות באופן כה קשה. גיבורת הסרט היא צעירה (גבורי סידיבה, שהיתה חסרת ניסיון משחק קודם להופעתה בסרט), והיא בהריון בפעם השנייה לאחר שאביה אנס אותה בידיעת אמה (הקומיקאית מוניק בהופעה מצמררת שזיכתה אותה באוסקר משנה).

הסרט סובל מחריקות של בימוי, אבל כולל תובנות חברתיות מעניינות. חבל שאופרה וינפרי, שהפיקה אותו, התעקשה כדרכה לכלול בו גם מסר חיובי דידקטי שמקהה את כוחו של הסרט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ